Sporun Hayatımızdaki Önemi

0

 

Değerli okuyucularımız;

“Spor nedir?”

“Neden spor yapmalıyız?”

ve en önemlisi

“Sporun hayatımızdaki önemi nedir?”

Bu sorulara göz atmaya ne dersiniz?

 

Spor Nedir?

Belli kurallara ve tekniklere uyularak yapılan, bedensel gelişmeye yararlı, eğlenmek ve yarışmak amacı da bulunan beden hareketlerinin tümünün ortak adı.

Spor, dengeli ve düzenli beslenmeyle birlikte vücudun biyolojik ve fizyolojik işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlayan, yine vücudun organik direncini arttıran, sistemlerin fizyolojik kapasitesini geliştiren ve bu kapasiteyi koruyan, devam ettiren bir uğraşıdır.

Fakat spor insana sadece biyolojik ve fizyolojik yarar sağlamaz, insan psikolojisi üzerine de birçok olumlu etkisi vardır. Spor, insanın stres atmasını sağlarken kendine olan güvenini arttırmasında da önemlidir. Güzel ve başarılı bir gelecek için planlar yapmasında ve hayaller kurmasında etkiliyken aynı zamanda daha mutlu, iyi ve dünyaya umut dolu bakmasını sağlar.

 

Peki neden spor yapılır diye maddelendirecek olursak;

 ➡ Tembelliği, uyuşukluğu, isteksizliği yenmek,

 ➡ Vücudun dengesini normal seviyede tutmak amacıyla vücudu çalıştırmak,

 ➡ Sinir, stres, huzursuz ortamlardan bir nebze de olsa uzaklaşmayı ve rahatlamayı sağlayarak vücudun kasılmasına engel olmak,

 ➡ Hareket ve sinir sistemini aktif halde tutarak vücut direncini artırmak,

 ➡ Refleksleri hızlandırmak,

 ➡ Dinç olmayı sağlayarak yaşlanmayı geciktirmek,

 ➡ Kendini sevme, kendiyle barışma, kendinizi sevme yolunda ilerleme,

 ➡ Boş zamanlarınızda aktivite olarak görmek.

 

Şimdi düşünün ki yiyip içiyorsunuz yatıyorsunuz ve sağlıklı dinç ve fit olmayı bekliyorsunuz. Kusura bakmayın ama daha çok beklersiniz. Çünkü insan vücudu bunu kaldıramaz. Kullanılmayan organ, doku, kas vb. bir süre sonra güçsüzleşir ve hatta işlevini yitirebilir. Hiç spor yapmamanın aksine vücuda çok yüklenip, aşırı spor yapmak ya da bir dönem spor yapıp sonra yine hareketsiz yaşama dönmek de doğru değildir.

 

Spor bilinçli olarak, sürekli ve yeteri kadar yapılması gereken bir faaliyettir. Unutmayalım ki spor yapmamızın amacı ve önceliği sağlıklı bir yaşam sürdürmektir. Sporlu günler dilerim.

Merve Keskin

Ankara Üniversitesi-Beslenme ve Diyetetik
Merve Keskin

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here