Spinal Kord Yaralanmalarına Karşı Yeni Tedavi

0
4

Bristol Üniversitesi’nden araştırmacılar omurilik yaralanmalarına yakalananlara yardımcı olabilecek yeni bir tedavi yöntemi geliştirdiler.

 

Bristol Üniversitesi‘nden araştırmacılar omurilik yaralanmaları için sinirlerin yeniden oluşturulmasına ve potansiyel olarak hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilecek yeni bir tedavinin umut verici sonuçlarını paylaştı.Yeni terapi, spinal kord hasarının yol açtığı skar oluşumunu gidermeye yardımcı olan bir molekülü salgılamak üzere. Modifiye edilmiş hücrelerin transplantasyonunu içeriyor. Bu skar, sinirlerin yeniden büyümesini sınırlayabilir, böylece bir hastanın iyileşme potansiyelini büyük ölçüde engeller.

Önceki çalışmalar, kondroitinaz ABC (ChABC) enziminin, spinal yaralanmalar için ilaç tedavilerinin bir parçası olarak kullanıldığında sinirin yeniden büyümesini arttırmada etkili olduğunu göstermiştir. Ne yazık ki, enzim enjekte edildikten sonra uzun ömre sahip değildir. Bu, hastalarda etkili olabilmesi için tekrarlanan tedavilere tabi tutulması gerektiği anlamına gelir.

Koku yapabilen hücreler, koku duyusunu korumak için bir kişinin yaşamı boyunca kendilerini yenileme ve onarma yeteneğine sahiptir. Bu yeteneği, bir molekülün ömrünü uzattığı zaman bu hücreleri genetik modifikasyon için ideal hale getirir.

Bristol Üniversitesi ekibindeki bu yeni tedaviyi omurilik yaralanmalarının tedavisinde ChABC salınımını uzatmak için koku alma hücrelerinin bu kabiliyetini kullanıyor.

PLOS ONE‘de yayınlanan araştırmalar için araştırmacılar farelere ChABC salgılamak üzere genetik olarak modifiye edilmiş köpek koku alma hücrelerini enjekte etti. Transplantasyondan sonra ChABC‘nin başarılı bir şekilde salgılanmasını ve bazı skarların giderilmesini gözlemişlerdir. Ayrıca başarılı bir sinir rejenerasyonunun belirtilerini de kaydettiler.

Bu devrim niteliğindeki tedavi yöntemi için önemli bir kavram delili, ancak etkililiği belirlemek için daha fazla test uygulamak gerekiyor.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here