SpaceX’in Falcon Heavy Lansmanı Bir Kez Daha Ertelendi

0
12

SpaceX’in Falcon Heavy roketinin gecikmeli olarak piyasaya sürülmesi 2018 yılının başında gerçekleşti. Merlin motorlarını başlatma ateşi Aralık ayı için planlansa da, şirket yetkilileri, Ocak ayına kadar tam bir başlatmanın gerçekleşmeyeceğini doğruladı.

SpaceX, daha önce 20 ve 31 Aralık ayında gerçekleşmesi beklenen lansman için özel bir tarih vermedi. Ancak motor testinden birkaç hafta sonra gerçekleşeceğini belirtti.

Bu statik ateş, SpaceX’in bir defada Falcon Heavy’i başlatmak için gerekli olan 27 Merlin motorunu kullanmaya teşebbüs ettiği ilk sefer olacak. Spaceflight Now tarafından hazırlanan bir rapora göre, tam güçle, günümüzdeki herhangi bir roketten çok daha fazla itme kuvveti üretebiliyor.

Falcon Heavy, SpaceX’in karasal karşıtlığı açısından inanılmaz derecede önemli bir proje. Çığır açılış birimi 2018 yılı sonuna kadar Ayround bir haftalık yolculukta iki yolcu taşımaya hazırlandı.

Tabii ki bu, roketin o zamana kadar mükemmel olabileceğini varsayıyor. Elon Musk, Falcon Heavy’in yörüngeselleşmesini sağlayamayacaklarından gerçek bir tehlike olduğuna dikkat çekerek, ilk tura ilişkin beklentileri tahrif etmek için çaba gösterdi. Başarısız bir fırlatma kesinlikle SpaceX için kötü sonuçlar doğuracaktı. Ancak bu noktada, şirketin Ay’a ve tamamen ötesine seyahat etme arzularını düşürmesine yol açması muhtemel görünmüyor.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here