SpaceX’den Başka Bir İlk

0
7

SpaceX, hem yörünge roketi hem de Ejder uzay aracını ilk kez bir araya getirerek başka bir ilk daha tamamlamaya çalışacak.

 

Elon Musk geçtiğimiz günlerde İnstagram’a giderek SpaceX‘in yakında başka bir ilk çalıştırmaya çalışacağını duyurdu. Hem orbital roket hem de Dragon uzay aracını ilk kez birlikte başlattı. Musk, her yeniden kullanılabilir uzay aracının katıldığı son görevin bir fotoğraf galerisi yayınladı ve başlatmanın 12 Aralık Salı günü gerçekleşmesi planlandığını da ekledi.

Dragon model zanaat, 2012’den beri, Uluslararası Uzay İstasyonu‘nu (ISS) düzenli olarak yeniden tedarik etmek için NASA’nın Ticari Yeniden Hizmet Hizmetleri programının bir parçası olarak kullanıldı.

Bu, yeniden kullanılabilir uzay teknolojisi için bir başka büyük ilerleme. SpaceX geçtiğimiz günlerde yenilenmiş Dragon kapsüllerini piyasaya sürdü, ancak ilki 2017 Haziran‘ında geriye çekildiğinde, şirket hala uzay aracının tekrar kullanımının maliyet etkinliğini optimize etmeye çalışıyor. Yeniden kullanılabilir yörünge roketleri ile tekrar kullanılabilir uzay aracı eşleştirmek şüphesiz bu maliyetleri azaltmak için çok şey yapacaktır.

 

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here