SpaceX ve NASA, PACE için kolları sıvadı

0
SpaceX ve NASA, PACE için kolları sıvadı
SpaceX ve NASA, PACE için kolları sıvadı

Şirketin kullanmayı düşündüğü 3.700 kiloluk PACE uzay aracı, iklim değişikliğinin okyanusları ve atmosferi nasıl etkilediğinin kontrollerini yapacak. Tüm bunlarla beraber bilim insanları, denizlerdeki organizma çeşitliliğini araştıracak. Küresel iklim modellerini geliştirmek amacıyla ek verileri merkeze gönderecek.

Şirket, böyle görevleri gerçekleştirmek için düzenli olarak Falcon 9 kullanıyor. Elon Musk’ın CEO’su olduğu roket kuruluşu, TESS görevi de dâhil olmak üzere NASA için birçok başarılı iş yapmıştı. Gerçekleştirilmesi planlanan bu misyon SpaceX için ilk olmayacak.

Şirketin yönetici kademesinde bulunan Gwynne Shotwell, “SpaceX, insanlığın gezegenimizi daha iyi anlamasına ve korumasına yardımcı olacak PACE’i uzaya fırlatarak NASA’nın kritik bilimsel gözlem görevlerini desteklemeye devam etmekten onur duyuyor” ifadelerine yer verdi. Böylece SpaceX şirketinin bu işten son derece memnun olduğunu da anlamış oluyoruz.

NASA, bu projenin Aralık 2022’de Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’nda başlayacağını söyledi. Tüm bunlara ek olarak PACE’i fırlatmak için kullanılması planlanan Falcon 9 roketi daha önce uçmuş yeni aparatlar kullanacak.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here