Soyuz 13 Fırlatıldı…

0

II.Dünya Savaşı sonrası büyük bir süper güç olma yolunda ilerleyen Sovyetler Birliğinin uzay maceralarından sadece bir tanesidir.Amerika Birleşik Devletlerinin Apollo görev serisine karşılık olarak Sovyetler Birliği,Soyuz görev serisini başlatmıştır.

Soyuz 13 fırlatma aşamasına gelinmesi öncesinde Sovyetler Birliğinin Soyuz serisine görevine pek de güven duymuyorduş.Soyuz 11 in yaşamış olduğu kaza,12 ve 13 fırlatılması güç duruma getirmiş yine de bu görevlerden vazgeçilmemiştir.Soyuz 11’in yaptığı kaza,Soyuz 12 tasarımını değiştirmeye zorlamıştır.Tasarım değiştirildikten sonra Soyuz 13 fırlatılması yapılmak istenmiş ve 18 Aralık 1973 tarihinde fırlatma işlemi gerçekleştirilmiştir. Orion 1 Uzay Gözlemevi’nin yanı sıra Soyuz 13,Orion 2 Uzay Gözlemevini taşımıştır.

Bu uçuş denemesi sonra Orion 2 Uzay Gözlemevi tarafından mürettebatın katkılarıyla bir çok işlem yapılmış ve  bir çok yeni kareler yakalanmıştır.Binlerce solgun yıldızın morötesi spektogramı çekmeyi başarmıştır.

Tarihte ilk kez Gezegenimsi bulutsusunun fotoğrafını yakalamayı başarmıştır. Çekilen bu Spektogram,bulutsu da aliminyum ve titanyum elementlerinin olduğunu gösteriyordu.Daha önceki yıllarda bu tür cisimlerde bu elementlerin olduğu bilinmiyordu.Yine aynı bulutsu da iki foton püskürmesi ve Arabacı takım yıldızında önemli bir yıldız kümesi bulundu.

 

 

 

 

Arabacı Takım Yıldızındaki IC 2149’un Dünya Yörüngesinden spektogramı çekildi.Ayrıca bu programda Dünya yörüngesinin de bölgesel spektogramları çekildi.Uçuşun büyük bir kısmını gözlemevinde yapılan kontroller,uzay aracının testleri kapsamıştır.

 

Uzay aracı görev bitişi sonrasında 26 Aralık 1973 yılında Karaganda’nın 200 km Güney batısında bir kar fırtınasının içine indirilmiştir.

 

 

 

Mürettebat : 

Valentin Lebedev

Piyotr Klimuk

Görev Adı : Soyuz 13

Çağrı kodu : Kafkas

Fırlatma : 18 Aralık 1973

Dönüş : 26 Aralık 1973

Süre : 7 Gün 20 saat

Yörünge sayısı : 127

 

 

 

 

 

 

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here