Sosyal Medya’nın Günümüzdeki Yeri

1
56

SOSYAL MEDYA VE BİZ İNSANLAR

Evet şimdilerde meşhur olan, sosyal medya var gündemimizde. Sosyal medya ne için icat edilmiştir ve biz ne için kullanıyoruz. Hadi hadi bütün ön yargılarınızı atın ve gelin bu konuyu birlikte tartışalım.

SOSYAL MEDYA DEDİKLERİ NEDİR?

Efendim, sosyal medya dediğimiz şey; anında iletişim sağlanabilen, ulaşamadıklarımıza kolayca erişmemizi sağlayan bir iletişim ağıdır bana göre. Şimdi elbette sosyal medya deyince akla ‘paylaşmak’ gelir. Evet bu doğru ancak bazı yerlerde yanılıyoruz: Paylaşmak teriminde. Sahi nedir bu paylaşmak?

Paylaşmak insanların bilgi alışverişi yapmasıdır. Bildiklerimizi başkalarına aktarmak, gerektiği yerde bu konularda münazara yapmaktır. Tabi şimdilerde bu görevini yitirmiştir. Kısacası sosyal medya dediğimiz şey bir paylaşım yapmak, bilgi paylaşmaktır.

SOSYAL MEDYANIN AVANTAJLARI 

➡ İnsanlar bazen toplumda görüşlerini dile getiremezler. Bu da bir nevi dışlanmalarına yol açar. Sosyal medya aracılığıyla rahat rahat ifade etme imkanına sahip olunabilir.

➡ İkincisi, örneğin iş ilanı yapacak olan biri sosyal medyayı kullanarak normalden daha çok insana ulaşabilir ve böylece çalışma olanakları artmış olur.

➡ Yakınımızda olmayan, uzaklara gitmiş olan bir akrabamıza yahut sevdiğimize kolayca erişmemizi sağlar. Özlemimizi böyle giderebiliriz.

➡  Ödevlerimizi ya da  merak ettiğimiz şeyleri kolayca öğrenmemizi sağlar.

Örneğin; bir sinema biletini istediğimiz saate kolayca sosyal medya araçlarını kullanarak alabiliriz. Ya da bir uçak bileti almak istediğimizde kolayca alabiliriz. Bu hem şirketler açısından hem de bizim açımızdan gayet güzel bir çözüm yoludur. Unutmayalım doğru şekilde kullanılan her şey mutluluk getirir.

 

SOSYAL MEDYA DEZAVANTAJLARI

Her güzel bulduğumuz şeyin kötü bir tarafı vardır. Sosyal medyanın da insanlara zararlı olan bir tarafı vardır. Şimdi bunlardan bahsedelim biraz sizlere.

➡ Öncelikle böyle sosyal platformların küçük yaştaki çocuklar tarafında kullanılması, kimlik oluşumunda  zararlı etkiler yaratabilir. Buna; dışlanan insanları örnek verebiliriz. Nasıl dışlanma peki ?

Böyle dışlanmalar insanı derinden etkileyen dışlanmaktır. Sosyal medya kullanıcıları birbirini kırmak konusunda maalesef pek duyarlı değiller. Öyle ki birbirine hakaret eden insanlar dahi var. Bu insanlara benzemeye çalışan ve kötü yola sapan çocuklar olabilir.

➡ İkinci bir örnek olarak kilo alımını ve hareket kısıtlanmasından çeşitli hastalıkları örnek verebiliriz, ki bu dezavantajlar arasında en önemli konulardan bir tanesidir.

➡ Kötü amaçlı yazılımlar ve insanlar. Evet sosyal medya kullanıcılarının hepsi iyi amaçlıdır  diyemeyiz. Gerek siber saldırılar ,zorlamalar olsun; gerekse sosyal medya üzerinden küçük yaştaki insanların kandırılması olsun önemli noktalardır. Yani sosyal medyada kesinlikle güvenmediğimiz kişilere bize özel, kişilik bilgileri, kimlik bilgileri, aile bilgileri verilmemelidir. Eğer verirsek ve bu kötü amaçlı kişilerin eline geçerse ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

➡ Dış dünyadan, aileden, arkadaşlarından uzak durmak. Bu da konumuzla çok çok yakından ilgili bir başlık. Çocuklarda, ergenlik çağında sık sık görülen bu durum, dış dünyadan kendini soyutlayarak sadece sosyal medyadaki arkadaşlarıyla ilgilenmekle gelişir ve bir süre sonra bu göz bozukluklarına, fazla radyasyondan kaynaklanan  gelişim bozuklukları görülebilir.

Arkadaşlarıyla fazla zaman geçirmeyen ve genel olarak konuşmayan insanlar olduğu için konuşmakta zorluklar, kendini anlatmakta zorlanmak gibi etkiler gösterebilir.

GELELİM GÜNÜMÜZDEKİ YERİNE

Sosyal medya dünyada her 5 kişiden 2’si internet kullanırken; ülkemizde her 2 kişiden 1’i internet kullanıcısıdır. Ayrıca sosyal medya kullanımı da her 5 kişiden 4’ü olarak tespit edilmiştir. Oldukça fazla bir sayı değil mi ?

Elbette öyle. Oldukça fazla bir sayı ve günümüzde daha da artmaktadır.

Kısacası sosyal medyanın günümüzdeki yeri, insanları dış dünyadan soyutlayan ve arkadaşlık ilişkilerini bozan bir araçtır.

Önlemek mümkün mü bilmem ama kullanımını azaltarak hem dünyaya faydalı hem de daha duyarlı insanlar olabiliriz.

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here