Sosyal Medyanın Dil Üzerindeki Etkileri

0

SOSYAL MEDYA DİLİ
Teknolojinin gelişmesiyle kültürel değişimler, sosyal ve günlük hayatta gözle görülebilir farklılıklar ortaya çıkıyor. Bizden kilometrelerce uzaktaki sevdiklerimizle çok kısa bir süre içinde iletişime geçebiliyor hatta görüntülü ulaşabiliyorsak bunu teknolojiye borçluyuz. Teknolojinin gelişmesi ile pek çok sosyal medya kuruluşunun da ortaya çıkması gençlerin ilgi odağı olmayı başarmış durumda. Günümüzde çok küçük yaş gruplarında dahi teknolojinin etkileri görülmekte. Gençler daha hızlı iletişim kurmak için teknolojinin sunduklarını fazlasıyla kullanıyor.


SLM CNM NBR?
başladı. Şuanda bir anne – baba çocuğunun konuştuğu dili anlamıyorsa sorun var demektir. Nesiller arası iletişim kopukluğu ülkelerin de tarihi açısından tehlikeli. 140 karakter ile sınırlama getirilmiş sosyal ağlar bireyi bir strese sürükleyerek bu tarz kısaltmalara yöneltiyor. Gelecek kuşakların tarihini okuduğunda anlayamayacak kadar dile uzak kalması kültür bağlarının, geleneklerin de zayıflaması anlamına geliyor.

 

ÖĞRETMENLER YAZILI KAĞITLARINI OKUMAK İÇİN SOSYAL MEDYA DİLİNİ ÖĞRENMEK ZORUNDA
Özellikle liselerde eğitim veren öğretmenlerin yazılı kağıtlarını okuyamaması gerçeği pek çok okulda görülmekte. Öğrencilerin tıpkı sosyal ağlarda yaptığı gibi ünsüz harfleri kullanmadan cümle kurmaları öğretmenleri zor durumda bırakıyor. Teknoloji bu kadar ilerlemeden önce öğrencinin yazısı kötü olduğu için kağıtları okuyamayan öğretmenler şimdilerde adeta yepyeni bir dil ile karşı karşıya. Öğrenciler ise bu durumu normal karşılıyor. Günün çok uzun bir zamanını sosyal medyada geçiren bireyler sınavlarda kelimeleri eksik yazdıklarında bunu garipsemediklerini, farkında olmadıklarını söylüyorlar. Onlar için dile oturmuş doğal bir şey gibi geliyor.

 

SOSYAL MEDYA SÖZLÜĞÜ 

Sosyal medyaya yeni başlayanlar için sosyal medyayı anlama sözlükleri dahi yavaş yavaş piyasaya çıkarılmakta. Kısaltmaların anlamları, yeni türetilmiş Türkçe’den bozma kelimeler ve hangi emojinin nerede kullanılacağına dair pek çok bilgiyi içinde barındıran sözlükler belki de ileride herkesin elinde olacak. Daha Türkçe’nin yapısını öğrenememiş bireyler için bir de sosyal medya dili ağır gelmeyecek mi? Halkımızın pek çoğu yabancı dil öğrenmekte sorun yaşadığını ve başarılı olamadıklarını ifade ediyor. Oysa sosyal medya diline çok çabuk adapte olmuş durumdalar.

 

TABELALARDA DA DURUM FARKSIZ

Dikkat ederseniz dükkanların tabelalarının da bu değişimden nasibini aldığını göreceksiniz. Örneğin v harfi yerine w harfinin kullanılması. Bazı kafelerin çıkışlarında” aeo (Allah’a Emanet Olun) ” gibi kısaltmalar görülmekte. Bunun gibi pek çok örnekle birlikte yabancı kelimeler de dilimize çok daha çabuk geçiyor. “En fast” adında bir dönerci ismi sempatik gibi gelse de dilimize zarar vermekten başka bir faydası maalesef yok .

 

EMOJİLER HER ŞEYİ ANLATIYOR(!)

Sanal alemin belki de en büyük sıkıntısı eksik ya da kısa cümle gibi görünse de aslında tek kelime etmeden emojiler ile iletişim kurmaya çalışmak. Bu ifade şekliyle belki sosyal medya alanında iletişim kurmanızı sağlıyor ve sorun yaşamadan kendinizi anlatabiliyorsunuz. Fakat günümüzde pek çok genç bunu bir alışkanlık haline getirdiği için aslında anlatmak istediğini ifade eden emojiyi kullanarak günlük hayatta o emojinin yerini tutan bir cümle kuramaz hale geliyor. Sorun tam da burada başlıyor zaten. Kendini ifade edecek bir şey bulamadığı için ya içine kapanık ya da eksik ifadeli bir gençlik oluşuyor. Bu ifade sorunları bir süre sonra psikolojik rahatsızlıklara kadar olumsuz sonuçlara yol açabiliyor.

 

SOSYAL MEDYA DİLİNİN HİÇ Mİ İYİ YANI YOK?
Teknoloji çağında yaşayan bireyler olarak elbette teknolojinin olanaklarından faydalanmalıyız. Sosyal medya dili günlük hayata taşınmadan yalnızca sosyal medyada kalsa bu durum belki de bir tehlike ve sorun teşkil etmeyecek. Bunun için kullanıcıların çok dikkatli ve özenli olması gerekli. Elbette çağa ayak uydurarak bu gelişimleri takip edeceğiz fakat bunu günlük yazı dilimize zarar vermeden ! Elbette zaman kazanmak için gerektiğinde emojileri kullanacağız fakat yüz yüzeyken o emoji yerine yeterli bir cümle kurma kabiliyetimizi kaybetmeden. Bazı gençler toplumda daha popüler ve saygın olmak adına günlük hayata taşıdığı sosyal medya dili ile kendini tatmin ediyor. Dili doğru kullandıklarında ezik ve toplumdan geri kalmışlık hissi bürüyor beyinlerini. Oysa bu durum önüne geçilmezse ileride dili doğru kullanan insanlar insanlar azaldığı için dili doğru kullananlar popüler hale gelecek. Sosyal medyadaki emojiler, kısaltmalar daha nereye kadar kurtaracak bizleri? Şairler emojilerle mi yazacak şiirlerini? Çağın gerekliliği üzerine hepimiz birer sosyal medya kullanıcısıyız, dilimize sahip çıkmalı bu yozlaşmaya düşmemeliyiz. Unutmayalım ki sosyal medya bir sanal alemdir ve gerçeklik payı günlük hayata oranla çok düşüktür. Bize gerçekliği yaşatan hayatımızda iletişimi engelleyecek duruma düşmemek adına sosyal medya dilini sosyal medyada kullanıp orada bırakmalıyız.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here