Soru Cevap Eşliğinde İslam’da Yanlış Bilinenler

0
Ağlayınca abdest bozulur mu?  ‘Hayır bozulmaz’ günlük yaşamda ağlandığında abdest bozulmaz fakat namaz esnasında dünyalık bir şey için sessizce ağlamak mekruhtur. Sesli şekilde ağlamak ise namazı bozar fakat abdesti bozmaz.

Soru Cevap Eşliğinde İslam’da Yanlış Bilinenler

 

> Ağlayınca abdest bozulur mu? 

‘Hayır bozulmaz’ günlük yaşamda ağlandığında abdest bozulmaz fakat namaz esnasında dünyalık bir şey için sessizce ağlamak mekruhtur. Sesli şekilde ağlamak ise namazı bozar fakat abdesti bozmaz.


> Kur’an okurken veya dinlerken abdestli olmak şart mıdır?

Kur-an dinlerken, karşımızda bulunan bir levhadan veya kur-an’dan bir parça okurken abdestli olmamız şart değildir. Ancak Kur’ana abdestsiz dokunamayız. Sayfaları çevirirken bir kalem, silgi, veya çevirmek için herhangi bir şey kullanıldığı takdirde dokunmadan abdestsiz şekilde okumakta bir sakınca yoktur.


> (Hayız) yani bayanların adet halinde olduğu günlerde ibadet edilir mi?

‘Hayır edilmez’ Yüce Allah bu sıkıntılı günlerde kullarına olan merhametinden ötürü müsaade etmiş, kolaylık sağlamıştır. Bu dönem de Kur’an okumak caiz değildir. Zikir, tespih çekmek ve dua okumakta bir sakınca yoktur.


> Ramazan ayında unutarak yemek orucu bozar mı?

‘Hayır bozmaz’ bununla ilgili peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur. “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir.” buyurmuştur (Buhari, “Savm”, 26)  

Kişinin oruçlu olduğu aklına geldikten sonra hemen ağzındakini iyice tükürmesi gerekir nasıl olsa unuttum diyerek yemeye devam edilmez.


> Her gün ilaç kullanan bir kimse oruç tutmasa günahı var mıdır?

Kişinin ilacını kullanmadığı takdirde hastalanması durumu söz konusu ise veya oruç tutulduğunda hastalık meydana gelecek ise oruç tutmayabilir. Bu konuda Allah kolaylık sağlamış, ve şu ayeti buyurmuştur.

“Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde oruç tutar” buyrulmuştur (BAKARA – SURESİ/184)

Hastalığımız geçip, sağlığımıza kavuştuğumuz takdirde tutmadığımız oruçları yerine getirmeliyiz.


> Midye yemek haram mı?

Haram değil, fakat Hanefi mezhebine göre caiz değildir.

Hak olan 4 mezhep vardır ve bunlardan 3’ü midye yemenin caiz olduğunu iddia eder fakat Hanefi mezhebine göre caiz değildir. Günlük ibadetlerinizde hangi mezhebe uyarak ibadet ediyorsanız bu durumda da mezhebinize itaat etmek icap eder. Zaruriyet hali olmadıkça diğer mezheplere göre davranmak uygun değildir.


> Kan vermek orucu bozar mı?

Kan vermek orucu değil,  abdesti bozan durumlardandır ramazan ayında kan vermekte bir sakınca yoktur oruca devam edilir.


> Saçları boyamak günah mı?

‘Hayır günah değildir’ peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde

“Saçı olan ona ikramda bulunsun” (Ebu Davud, Tereccül 3) buyurmuştur. Burada ikramdan kasıt taramak güzelleştirmek manasına gelmektedir ve İslama göre bir engel ve mani yoktur. Bir başka hadis de ise “Yahudi ve Hıristiyanlar (saçlarını) boyamaz. Siz onların aksini yapınız; yani saçlarınızı boyayınız.”  buyurmuştur. (Buhârî, Müslim, Ebû Dâvud)

Boya malzemesi olarak Allah Rasulü kınayı tavsiye etmiştir. Ve yaşlanıp saçları beyazlayan kişinin siyah renk boyadan kaçınmasını söylemiştir.


> Gusül alırken gaz kaçırmak guslü bozar mı?

Gusül esnasında abdest bozan hallerin meydana gelmesi gusül abdestini değil namaz abdestini bozar. Namaz için abdest yenilemek gerekir ancak gusle mani olmaz.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here