Sonsuz Mutluluk

0

Hayal dünyası ve kitaplar…

Onlar gerçek hayatın verdiği sorumlulukları, üzüntüleri vermez sana. Hayal dünyanda sadece senin olmasını istediğin şeyler vardır. Bir bakıma kitaplar da öyle değil mi sizce ? Onlar da hayal dünyasının kağıda yansımış hali sadece. Birisi sadece sana özel ve senin yarattığın dünya diğeri ise bir başkasının.


Aslında hayaller aleminde sadece çocukların yaşadığı düşünülür. Yani gerçek hayatta olmayacak şeyleri hayal ettikleri için çocuk aklı denir. Ama çocuk aklı diyen insan bile hayal kurar. Bence bu dünyada hayal kurmayan insan yoktur. Neden diye sorarsanız da zaten cevap belli. Yaşamak istediği dünya hayallerindedir çünkü. Bazı hayaller gerçek olmayacak kadar güzel, bazı hayaller ise gerçekten ve en içten dualarla Rabbimden istenirse -bu bana göre- gerçekleşecek olandır.

Hayalperest insanlar, hep ne kadar uzak, ne kadar soğuk gibi sıfatlara maruz kalırlar. Bilmezler ki onlar sizden kaçıyor. Hem de koşarak uzaklaşıyorlar sizden.. Hayallerine ve kitaplarına sığınıyorlar. Ah kitaplar.. Hassas noktam.. O duygunun tadına vardığınızda ve o kitap dünyasına girdiğinizde aslında neden daha önce kitaplarla tanışmadım diye hafif bir üzüntü duyuyorsunuz. Atıyorsunuz kendinizi o dünyaya. Aşkı da yaşıyorsunuz, hüznü de, en sevinçli günleri de. Kitapta var olan kahramanları kendiniz kafanızda oluşturuyorsunuz ve sadece kitap bittiği için üzülüyorsunuz. Çünkü hiç bitmesin istiyorsunuz.

Hayal dünyası ve kitaplar..

Neden bilmiyorum ama hayatın bazı aşamalarını geçmiş olan insanlar, hayal kurma düşüncesine fazla sıcak bakmazlar. “Biz de önceden çok hayal kurmuştuk, ama hayat bize yüzünü öyle bir gösterdi ki..”, “Hayatın sillesini yedik biz.” Gibi cümleler dökülür dudaklarından. Evet belki onlar birer ağaç oldular, biz daha minik fidanız ama bütün rüzgarı bizim üzerimize doğru çevirmek de doğru değil. Umut kırıcı düşüncelerle bizi hayallerimizden neden mahrum bırakıyorlar ki ?

. . .

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here