Soğuk havalar geliyor, hastalıklar kapıda

0
Soğuk havalar geliyor, hastalıklar kapıda
Soğuk havalar geliyor, hastalıklar kapıda

Soğuk algınlığına viral bir enfeksiyon neden olduğu için, antibiyotikler etkili bir tedavi değildir. Bunun yerine, tedavi semptomları yönetmeyi ve rahatsızlığı azaltmayı amaçlar.

Artık iyice yaklaşan soğuk havalarla birlikte soğuk algınlığına yakalanma ihtimalimiz de artıyor. Soğuk algınlığı viral bir enfeksiyondur ve baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük gibi semptomlara neden olur.

Sinüs enfeksiyonları  soğuk algınlığıyla aynı belirtilerin çoğunu paylaşır, ancak sebepleri genellikle farklıdır. Sinüs enfeksiyonlarına çoğunlukla bakteriyel enfeksiyonlar neden olur, ancak bazen sinüs enfeksiyonuna bir virüs de neden olabilir.

Nedenler

Birkaç virüs türü soğuk algınlığına neden olabilir, bunlara aşağıdakiler dahildir:

Rhinovirüsler

İnsan metapnömovirüsü (HMPV)

İnsan parainfluenza virüsü (HPIV)

Solunum sinsityal virüsü (RSV)

Soğuk algınlığı, virüs bulaşmış bir kişinin öksürmesi ve hapşurmasıyla, virüsle enfekte damlaların havaya veya çevresindeki insanlara iletilmesi yoluyla yayılır.

Virüs bulaşmış birisinin önceden dokunduğu yüzeylere veya şeyler ile temasa girerek soğuk algınlığına yakalanmak mümkündür. Virüs göz, ağız veya burun yoluyla vücuda girebilir.

Risk faktörleri

Çoğu insan yaşamları boyunca birçok kez soğuk algınlığına yakalanıyor. Bazı faktörler hasta olma riskini arttırır. Bunlar arasında şunlar bulunur:

Zayıflamış bağışıklık sistemine sahip olma

6 yaşından küçük olmak

Sigara içmek

Mevsim, soğuk algınlığı sonbahar ve kış aylarında daha yaygın görülür

Başta soğuk algınlığı olan diğer insanlara, özellikle de okul çocuklarına maruz kalma

Belirtiler

Rinovirüs veya soğuk algınlığına neden olan başka bir virüse maruz kaldıktan sonraki 3 gün içinde soğuk algınlığının belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler ve semptomlar bireyler arasında değişir ve şunları içerir:

Burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı olabilir.

Halsizlik

 

Boğaz ağrısı

Öksürük

Burun akması

Tıkalı burun

Hapşırma

Tıkanıklık

Vücut ağrıları

Baş ağrısı

Düşük dereceli ateş

Yorgunluk

Çoğu kişi 7-10 günde bu rahatsızlıktan kurtulur ancak semptomlar bazı durumlarda daha uzun sürebilir.

Komplikasyonlar

Çoğu kişi herhangi bir komplikasyon yaşamadan iyileşir. Oluşabilecek komplikasyonlar şunlardır:

Astım atağı: Astımlılarda soğuk algınlığı astım atağını tetikleyebilir.

Akut sinüzit: Çözülemeyen bir soğuk algınlığı sinüzit olarak bilinen bir durum olan enflamasyona ve sinüs enfeksiyonuna tetikler.

Kulak enfeksiyonu (otitis media): Virüs, kulak zarının arkasındaki bölgeye girerse, kulak zarında ve burunda enflamasyona neden olabilir.

Diğer enfeksiyonlar: Bazı insanlar, özellikle de zayıflamış bağışıklık sistemine sahip kişiler ve çocuklar, soğuk algınlığında ikincil enfeksiyon geliştirebilirler. Soğuğa bağlı tipik sekonder enfeksiyonlar arasında streptokokal boğaz ağrısı, pnömoni ve krup vardır ve bunları bir doktorun tedavi etmesi gerekir.

Tedavisi için bir ilaç yoktur ancak ev tedavisi şöyle önerilir:

Soğuk algınlığına viral bir enfeksiyon neden olduğu için, antibiyotikler etkili bir tedavi değildir. Bunun yerine, tedavi semptomları yönetmeyi ve rahatsızlığı azaltmayı amaçlar.

Dinlenme: Dinlenme vücudun iyileşmesine yardımcı olur. İşe veya okula gitmeyip dinlenmek, virüsün başkalarına bulaşma riskini de azaltır.

Hidrasyon: Su tüketmek, boğazda rahatlama yaparken burun ve sinüslerde tıkanıklığı hafifletir. Çay, et suyu ve çorbalar gibi sıcak sıvılar özellikle faydalı olabilir. Bir kişi tamamen iyileşene kadar kafein ve alkolden kaçınmalıdır.

Tuzlu su gargarası: Boğaz ağrısını yatıştırmak için, bir kişi 1/2 çay kaşığı tuzu bir su bardağı ılık su ile karıştırıp gargara olarak kullanabilir.

Ağrı kesiciler: Baş ağrısı, boğaz ağrısı ve ateş, asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz ilaçlarla rahatlayabilir. Paket üzerindeki talimatları, özellikle de çocuklar için ilaç veriyorsanız uygulayın.

Buharlaştırıcılar veya nemlendiriciler: Bu cihazlar havaya nem katmaya yardımcı olur, bu da öksürmeyi ve tıkanıklığı rahatlatabilir. Gece buharlaştırıcı veya nemlendirici kullanmak iyi bir gece uykusunu teşvik edebilir. Buharlaştırıcılar ve nemlendiriciler mikropların ve küf oluşumunu önlemek için günlük olarak temizlenmelidir.

Burun spreyleri: Burun spreyleri burundaki mukusları gevşetebilir ve hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından kullanılmaya uygundur. Yetişkinler, dekonjestan nazal spreyleri 3-5 gün süreyle kullanabilir. Bununla birlikte, dekonjestan spreyler uzun süre kullanılmamalıdır.

Takviyeler: Birçok kişi soğuk algınlığını önlemek veya tedavi etmek için gıda takviyeleri alır. Kullanılan en popüler takviyeler C vitamini, ekinezya ve çinko içerir.

Önleme

Soğuk algınlığına karşı aşı olmak mümkün değildir, ancak aşağıdaki adımlar soğuk virüsü alma riskini azaltmaya yardımcı olabilir:

Enfekte insanlarla temastan kaçının. Virüse yakalanma riskini azaltmak için soğuk algınlığı olan herkesle aranızda mesafe bırakın.

Düzenli olarak ellerinizi yıkayın. Elleri sabun ve sıcak su ile iyice temizlemek virüsün bulaşmasını azaltır. Alkol bazlı bir el temizleyicisi de etkilidir.

Öğeleri paylaşmaktan kaçının. Virüse maruz kalmayı önlemek için bardak veya mutfak eşyalarını başkalarıyla paylaşmamaya çalışın.

Aile üyeleri hasta olduğunda dezenfektan kullanın. Bir aile üyesi hasta olduğunda mutfak tezgahı ve banyo armatürleri dezenfektan ile temizlenmelidir. Ayrıca, çocuk oyuncaklarını düzenli olarak temizlemek önemlidir.

Mendile hapşırma veya öksürme. Mendil kullanmak, havadaki yayılan mikropları önler. Kullanılmış mendilleri derhal atın ve hapşırma ve öksürdükten sonra daima ellerinizi yıkayın.

Sağlıklı bir yaşam tarzı edinme. Dengeli bir diyetle beslenme, düzenli fiziksel aktivite yapma, stresi azaltma ve yeterli miktarda uyku alma, bağışıklık sisteminin bir hastalığa karşı savaşmasına yardımcı olabilir.

Çocuklara iyi hijyen uygulamalarını öğretin. Çocuklardan bir mendile ya da dirseğini bükerek hapşırıp öksürmelerini söyleyin, böylece ellerini kullanmadan ağızlarını örtebilirler. Çocukları ellerini düzenli olarak iyice yıkamaya teşvik edin.

Ne zaman bir doktora görünmelisin

Yetişkinler, aşağıdaki belirtilerden herhangi birine maruz kaldıysa, doktorlarına danışmalıdırlar:

Nefes darlığı

Hırıltılı soluma

Şiddetli bir baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük veya sinüs ağrısı

5 günün ötesinde devam eden ateş

Aşağıdaki durumlarda çocukların acil tıbbi tedavi almaları gerekir:

Hırıltılı soluma

Şiddetli bir baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük veya sinüs ağrısı

İyileşmeyen veya daha da kötüleşen belirtiler

Kulak ağrısı

Uyuşukluk

İştah kaybı

12 hafta altındaki bebeklerde 38 ° C ateş

Herhangi bir yaştaki çocuklarda 2 günden fazla ateş

Soğuk algınlığı olan insanlar 7-10 gün içinde iyileşmeyi bekleyebilir. Şiddetli veya devam eden soğuk algınlığı semptomları yaşayan bireyler doktorlarına görünmelidir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here