Şoförsüz Araçlarda Şirketlerden Harita Akını

0

Şoförsüz Arabalar İçin Haritalar Dünyasına Hükümet Eden Şirketler Yarışı

 

Otoyol araçlarımızla yol ağlarımızda gezinmek için son derece sofistike haritalara ihtiyaç duyacaktır. Şirketler onları tasarlamanın en iyi yolunu bulmak için yarışıyorlar.

Araçların yollarda güvenli bir şekilde dolaşmasını sağlamak için gelişmiş haritalar gerekiyor. Şu anda endüstri liderleri, Google‘ın pastanın en büyük dilimini kesmediğinden emin olmak için çalışıyor.

Özerk araçların yollarda gezinmek için kullanacağı haritalar, Google‘ın şu andaki sunumundan çok daha sofistike olmalı. Özerk bir otomobil, insan sürücüsü veya yaya cisminden daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyor; bu nedenle, ülkenin otoyollarını ve yönlerini çizmek için çeşitli sensörler ve yüksek çözünürlüklü kameralar kullanılmalıdır.

 

Bloomberg’e göre Google, bir aracın daha büyük ayrıntılarla karşılaşabileceği tehlikelerin manzarasını yakalayacak bir 3B harita projesi üzerinde çalışıyor. Proje şu anda Google Haritalar aracılığıyla mevcut olanın ötesine geçiyor ancak aynı zamanda Alphabet‘un yan kuruluşu olan Waymo tarafından oluşturulan yüksek tanımlı haritalardan da farklı.

 

Özerk araçların haritalarının da daha sık güncellenmesi gerekecek. Araçların, beklenmedik bir değişimle sürpriz olarak atılmaması için yeni yollar ve inşaat projeleri gibi geçici engeller hakkında bilgi sahibi olmaları çok önemli. Geçtiğimiz yıl Tesla ile anlaşma imzalayan MapBox gibi şirketler, Electrek‘e göre haritalarını güncellemek için kullanıcı verilerine danışacak.

Kendi kendine sürüş teknolojisi gelişmeye devam ederken, bu araçların çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu spesifik bilgiler ve gerekli haritaları üretmenin en iyi yöntemi hakkında daha iyi bir fikir edineceğiz.

 

Bununla birlikte otonom araçlara yönelik haritaların tedarikçisi olarak kim ortaya çıkarsa, çok para kazanıyor demektir. Kendi kendine sürülen otomobillerin beklenildiği gibi kalkması durumunda, otomotiv endüstrisi yakın gelecekte bu haritalara güveniyor, bu nedenle rekabet şiddetli olacak.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here