Snapchat Kullanıyor Musunuz ?

1
24

Benim sosyal ağlar için sürekli kullandığım bir deyimim var ”ÇOK HOŞ VE BOŞ”. Snapchat kullanan herkes neden böyle düşündüğümü anlayacaktır.  Çünkü diğer sosyal ağlardan farklı yanlarının çok olması nedeniyle hoş ama hiç faydalı bir yanının olamaması sebebiyle de boş. 🙂
Bakalım öyle miymiş ?

Sanapchat’le tanışmamdan başlamak istiyorum size bu uygulamayı tanıtırken.

Bir kaç yıl önceydi. O zamanlar ne ismini bilen var ne de fazla kullanıcı sayısı. Tabii ergenler her şeyi bizden çabuk duyar ve öğrenirler. Bir gece telefonuma Whatsapp’tan gelen görüntü mesajı vesile olmuştur kendisiyle tanışmama.
Oğlum, kafasında köpek kulakları, dili kocaman olmuş ekranı yalar vaziyette bir fotoğraf atmış. 🙂
Güldüm çok da hoşuma gitti. Gece gece benim de köpek kulaklarım, kocaman dilim olsun istedim. Yani ne eksiğimiz var ama değil mi ? Sordum nasıl yaptığını uygulamanın adını verdi.

Telefona kurdum. Gerekli işlemleri yaptım son olarak kişi listemle eşleşmek isteyince orada bir durdum.
Uygulamayı tanımadan eşleştiremedim. Yani ”İnsanın böyle abuk hallerini görmesini istemediği kişiler olabilir değil mi ? ”diyerek bu işlemden vazgeçip uygulamayı tanımaya başladım.

Kurulumdan sonra email veya telefon numarası isim ve kullanıcı ismi bilgilerini verdikten sonra uygulama çalışmaya başlıyor. Ben ilk yaptığımda sadece fotoğraf çekebilme özelliği vardı, şimdi ise video da hazırlanıyor.

Biraz anlatayım bu uygulamayı size.

Snapchat, kullanıcıların fotoğraf çekebildikleri, video çekebildikleri, bunların üzerine not ekleme imkanı olan ve tüm bunları belli bir süreliğine paylaştıkları bir sosyal mesajlaşma platformu. Dilerseniz sade bir şekilde, dilerseniz uygulamanın size sunduğu şablon ve shop özellikleriyle süsleyerek yapabilirsiniz bunu. Bir başka özelliği de sizin gönderdiğiniz mesajın, belli bir süreliğine karşı tarafta görünmesidir. Karşı tarafın kaç saniye göreceğini siz belirlersiniz.
Aslında programın amacının; cinsel içerik paylaşan partnerlerin güvensizlik problemini ortadan kaldırmak olduğu ve bunun için kullanıcıların hizmetine sunulduğu düşünülüyor. Çünkü gelen iletiler kaydedilmiyor ve sizin belirlediğiniz süre dışında daha sizin gösterilemiyor. Ayrıca ekran fotosu almak gibi kurnazlık yapmak isteyenler için de karşı tarafa bildirim giderek uyarıda bulunuyor. Bu yüzden ilk etapta cinsel partnerlerin ilgi odağı olan uygulama, güncellenmiş haliyle her kesimden insanın ilgisini çekerek, kullanıcı sayısını bir hayli büyüttü. Logosunda hayalete benzeyen bir şekil var. Bu şekil de uygulamayı tamamlar biçimde olmuş. Çünkü kamerayı açar açmaz siz artık siz değilsiniz. 🙂

Şimdi biraz da bu eğlenceli programı bulan adamdan söz edelim.

Sanapchat’in Kurucusu Evan Spiegel

Evan Spiegel, 1990 doğumlu pek de mütevazi olmayan bir kişiliğe sahip.
1.5 milyar dolarlık servete sahip 28 yaşındaki CEO, resmi olarak dünyadaki en genç milyarder. Spiegel büyülü bir yaşam sürdürüyor ama hiç de alçakgönüllü olmayan genç adamın şu sözleri de bunu kanıtlar halde; “Ben genç, beyaz ve eğitimli bir adamım. Çok şanslıyım, gerçekten şanslıyım. Ve hayat hiç de adil değil”

Böyle konuşan, hayatı lüks içinde yaşamış genç bir adam ancak Evan Spiegel’in Stanford’a girmesiyle hayatında büyük bir değişiklik başlıyor. Tabii akademik başarılarıyla değil.
Evan Speigel, Snapchat’i kendisi buluyor ancak geliştirip bu gün nlere getirdiği arkadaşlarıyla, Bobby Murphy ve Reggire Brown ile burada tanışıyor. Ardından bu üç arkadaş, Snapchat’i 2012 yılında bir ders projesi olarak ortaya koyuyorlar. Bu fikir kısa sürede bir ders projesi olmaktan çıkıp dünya basınına konu olan bir sosyal ağ konumuna geliyor.

2011 Eylül ayında Snapchat’i kurduktan sonra, üniversiteden arkadaşlarıyla birlikte geliştirip kullanıcı kitlesini günden güne artırmışlardır.

Aşk hayatıyla da gündemde olan Evan Speigel, Snapchat’in potansiyelini görünce, 2013 yılına doğru sadece Snapchat ile ilgilenmek için okulu bırakıyor ve tekrar babasının yanına dönüyor.
Snapchat yeni yeni tanınmaya başladığında, Instagram’ı sadece 1 milyar dolara satın alan Facebook, Snapchat için 3 milyar dolarlık bir teklifte bulunuyor ama ancak Evan Spiegel bu teklifi reddediyor.

Yazımın en başında ”Hoş ve boş” derken haklı mıyım bilmem. Şimdi anlatacağım konuyu okuduktan sonra ve yukarıdaki videoyu da izledikten sonra buna siz karar verin.

Ben bu uygulamayı aile içinde çocuklarımla eğlenceli vakitler geçirirken kullanıyorum. Çektiğim videoları sosyal ortamlarda paylaşmıyorum ama kaydederek Whatsapp üzerinden yakınlarımla paylaşıyorum. Neden Whatsapp derseniz, videoların kendilerinde kalmasını istiyorlar da ondan.
Nedenini sorduğumda, can sıkıntısı yaşadıkları anlarda bu komik hallerimin yüzlerini güldürdüğünü söylediler. İşin bu kısmı aklıma gelmemişti hiç. Sonra kendi üzerimde denemeler yaptım 🙂 Biraz meraklı bir yapım var da! Moralimin bozuk olduğu anlarda doğaçlama olarak çektiğim videoların o anda moralimi ciddi anlamda düzelttiğini fark ettim. Yani minicik bir tebessüm bile vücutta serotonin hormonunu harekete geçirdiği için bu uygulamanın faydası olduğunu da düşünebiliriz.
Ben böyle düşünürken zaman içinde şahit olduğum şeyler de oldu bu konuda. Denemesi bedava hani. Moraliniz bozukken kendinizi orada şekilden şekle sokarak keyif alabilirsiniz.

Şöyle de diyebiliriz , anlamsız bir program ama bağımlılık yapıyor. Bildiğiniz gibi vücutta hormon üreten her şey bağımlılık yapar 🙂

Kotalı interneti olanlara önerilmez, zira oldukça megabayt tüketiyor..

Bu uygulama için gereksiz diyen çok ama içinde hoşluk olan hiç bir şey gereksiz değildir, anlamsız olabilir de gereksizlik başka bir şey. Unutmayın ki insana keyif veren pek çok şey de anlamsızdır. Keyif aldığın sürece hiç bir şeye gereksiz dememeli.
Hala denemeyenleriniz varsa tavsiye ederim ”hoş ama boş” mu,  kullananınca karar verin efendim …

 

Özge Güneş
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here