Sleeve Gastrektomi Diyeti Nedir?

0
Sleeve gastrektomi diyeti
Sleeve gastrektomi diyeti

Sleeve gastrektomi diyeti nasıl yapılır, sleeve gastrektomi ameliyatı sonrası diyet, sleeve gastrektomi sonrası beslenme, sleeve gastrektomi diyeti, sleeve gastrektomi sonrası diyet hakkında detaylı bilgiler şimdi bu haberimizin içeriğinde!

gastrektomi-diyeti

Tüp mide ameliyatı ya da gastrik sleeve ameliyatı olarak da bilinen sleeve gastrektomi ameliyatı geçirmiş olan kişilerin beslenmelerinde nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda uzmanlarımızın önemli açıklamalarına sizler için sayfamızda yer verdik. Aşırı kilolardan kurtulmak için uygulanan sleeve gastrektomi ameliyatı sonrası diyet yapmak ameliyatın başarısını daha da arttırır.

Sleeve Gastrektomi diyeti bu ameliyatı geçiren her hasta tarafından uygulanmalı, bir yıl gibi bir süre kadar Sleeve Gastrektomi diyeti uygulanmalıdır. Sleeve Gastrektomi diyetinde besinler çok küçük parçalara ayrılmalı ve iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır. Buna dikkat etmek kadar bir diğer önemli hususlarda şöyledir:

Ameliyattan hemen sonra: Bir hafta kadar sıvı ve şekeri düşük yiyecekler tüketilmelidir. Su, çay, meyve çayı, et suyuna çorba vs….

Ameliyattan bir hafta sonra: Hala katı gıdalarla beslenmek doğru değildir. Düşük kalorili ve az yağlı çorbalar, jöleler, protein içecekleri tüketilebilir.

Ameliyattan 25- hafta sonra: Püre şeklinde gıdalar tüketilmelidir. Aşırı yeme durumunda kusma gerçekleşebilir dikkat edin. Et, patates ve türlü meyveler püre haline getirildikten sonra yenmeli ve yine kalorisi düşük yağsız olmalıdır. Karbonatlı içecekler, konsantre meyve suları ve işlenmiş şeker kesinlikle YASAKTIR!

Ameliyattan 6-12 hafta sonra: Peynir, blendırdan geçirilmiş sebzeler ve proteinli gıdalar, yumuşa şeyler artık yenebilir. Öğün arasının 4-5 saat olmasına dikkat edin. Beslenmenizi 30 dakikada yavaş yavaş yapın.

Ameliyattan 4 ay sonra: Artık yavaş yavaş normal bir beslenmeye geçirilebilir. Etler, yumurta, sebzeler ve baklagiller tüketilebilir, pirinç makarna ve ekmek 6. Aya kadar tolere edilemeyebilir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here