Skylon: 4 Saatte Dünyada Her Yere Uçabilecek Uçak

0

HIZLI TAŞIMA

Fransız Rivierası’nda kahvaltı yapmak, öğleden sonra Çin Seddi boyunca yürümek ve ardından akşamı Alaska vahşi doğusundaki yıldızlara bakarak kucaklamayı kim istemez? İngiliz havacılık şirketi Reaction Engines Limited (REL) sayesinde bu muhteşem günün yakında başlaması mümkün olabilir. Şirket, dünyanın dört bir yanındaki yolcuları sadece dört saat içinde ulaştırabilecek bir uçak üzerinde çalışıyor.

 

Yolcular, burada sadece hızlı bir şekilde Dünya’da seyahat etmenin ötesine geçecek seçeneklere sahip olacaklar. Ayrıca firmanın Skylon olarak bahsettiği gelişme düzlemindeki uzay yolculuğuna çıkma fırsatı bulacak.

Skylon, SABRE olarak bilinen yeni bir motor türünden güç almaktadır. Şirket zaten motor sistemini test ediyor ve 2019 için ilk test uçuşlarını planlıyor. REL, bu motorun bir jet motoru ve bir roket motoru olarak çalışabilme kabiliyetine sahip olacağını iddia ediyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bir atmosfere sesin beş katına kadar hız kazandırabilme yeteneğine sahip olacak ya da ses hızının 25 katı hızla Dünya’nın yörüngesine bir paket gönderebilecek.

Yapısal bütünlüğü ve aerodinamik dengeyi analiz eden deneyler de dahil olmak üzere şimdiye kadar 700’den fazla test başarılı olunmuştur.Birleşik Krallık’ın Üniversiteler ve Bilim Bakanı David Willetts, bu tasarımın yolculuğumuzu ve bir alana nasıl ulaşacağımızı tamamen değiştireceğine inanıyor.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here