Sizi Büyüleyecek 10 Efsane Yer

0
24

1-Iguazu Şelaleleri

 

Brezilya Arjantin ve Paraguay ülkelerini birbirinden ayıran ve yaklaşık 270 küçük şelaleden oluşan Iguazu Şelaleleri’nin en büyük kısmı olan ‘Şeytan Gırtlağı” burayı ziyaret edenleri görkemli ama ıslak bir yolculuğa çıkarıyor.

 
2– Retba Gölü
Bu pembemsi göl fazla miktarda tuz içerdiği için su üstünde kalması çok kolaydır. Senegal’in Atlantik kıyılarına yakın olan bu gölden tuz da çıkarılır. Göle rengini veren, tuzlu ortamda yetişen mikro yosunlardır.

 

3- Kaieteur Şelalesi

Güney Amerika ülkesi olan Guyana’daki Potaro Nehri üzerinde akan ve dünyanın en güçlü şelalelerinden biri olarak anılan Kaieteur Şelalesi, cennetten bir köşeyi andıran görünümü ile yağmur ormanlarını süslüyor

 

 

 

 

 

 

 

 

4-Plitivice Şelalesi

Yeşilin ve mavinin uyumunu yansıtan görünümü ile kendine hayran bırakan Plitvice Şelalesi, mimarisi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Hırvatistan‘ın en renkli köşelerinden birini oluşturuyor.

5- Şampanya Gölü

Bu gölden sürekli karbondioksit kabarcıkları yükselir. 900 yıl önce oluşan bu kaplıcanın yüzeyindeki sıcaklık 74 dereceye ulaşır. Silika bakımından zengin olan gölün kenarları turuncu bir renk almıştır ve arsenik ve antimon sülfür içermektedir. Etrafındaki kayalarda cıva, talyum, altın ve gümüş birikintilerine rastlanır.

6- Amazon Nehri

Güney Amerika’da yer alan Amazon nehri taşıdığı su miktarı olarak dünyanın en uzun büyük nehri sayılır. 6.400 km uzunluğuyla Peru, Kolombiya, Brezilya, Bolivya, Ekvador, Venezuela’ya havza komşuluğu bulunmaktadır. Kaynağını peru’daki And dağlarından alan bu Amazon nehri, doğu ve batı yönünde akmaktadır. 7.050.000 km² olan bu nehrin havzası Türkiye topraklarının yaklaşık 7 katı büyüklüğü 

7- Cano Cristales Nehri

Kuzey Kolombiya’nın Sierra de la Macarena mevkinde bulunan bu nehir adeta cenneten bir köşe sayılabilir. 20 metre genişliğinde ve maksimum 100 km uzunluğunda olan bu nehir görenlere görsel bir şölen yaşatıyor. Nehr aynı zamanda dünyada “5 Rengin Nehri”, “cennete doğru ilerleyen nehir” ve “dünyanın en güzel nehri” olarak geçmektedir.

 

8- Neretva Nehri

Avrupa’nın en temiz nehirlerinden biri olan Neretva nehri 16. yüzyılda inşa edilen tarihi Mostar köprüsünün altından geçen nehirdir. Bosna Hersek sınırları içerinde olan bu nehir zümrüt yeşili güzelliğini hala korumaktadır. Yaz aylarında genç kişilerce Mostar köprüsünden bu nehre atyışlar gerçekleşir. Eşsiz bir görsel güzelliğe sahip olan bu nehir çevresindeki yapılarla da eşsiz bir manzaraya sahiptir.

9-Victoria Şelaleleri

Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında bulunan ve ismini İsveçli bir kaşifin koyduğu ünlü Victoria Şelaleleri, ziyaretçilerini şelale üzerinde yükselen ve hiç kaybolmayan devasa bir gökkuşağı ile karşılıyor.


10-Angel Şelalesi

Venezuela sınırları içerisinde, 979 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek şelalesi olan Angel Şelalesi’nin suları toplam 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan tabana doğru dökülerek unutulmaz bir manzara yaratıyor.
 
 
Cihat Horanoğlu
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here