Sizce Kardeş Nedir?

0

Sizce Kardeş Nedir?
Kardeş sözlük anlamıyla aynı anne babadan olan iki kişinin birbirine olan bağı olan kişidir. Peki sadece bu mudur yani? Kardeşlik sadece kan bağı mıdır sizce? Hayır kesinlikle değil.

Kardeş, anne ve babamızdan sonra hayatta sahip olduğumuz, yeri geldiğinde ihtiyaç duyduğumuz, yeri geldiğinde bize ihtiyaç duyan, ama ne olursa olsun her zaman en iyi arkadaşımızdır.

Abi veya ablaysanız ilk sorumluluk deneyiminizi yaşadığınız, aslında farkında olmadan küçük yaşta sizi minik anne, minik baba yapan kişidir kardeş.

Onunla ilk tanışmanızda önce bir kıskançlık duyarsınız içinizde. Küçükte olsanız, büyükte olsanız hemen hemen herkeste aynı duygu oluşur. Size karşı olan sevginin azalacağını düşünürsünüz çünkü, ama işin aslı öyle değildir. Zira o sizin bir nevi diğer yarınızdır. İleri de en fazla vakit geçirip, yeri gelince herkesten çok seveceğiniz kişidir.

Doğduğu zaman, aslında en yakın arkadaşınızın, dostunuzun dünya geldiği bir andır. Ve siz bunu çok değil ona daha ilk bakışınızda anlarsınız.

Zaman geçip de büyüğünde anne babanızın sevgisini paylaşamadığınız kişiyle önce oyuncaklarınızı sonra eşyalarınızı daha sonra tüm sırlarınızı paylaşırsınız.

Peki bu kadar şeyin içinde hiç kavga etmez mi kardeşler?
Etmez olur mu? Kavgaların en büyüğü yaşanır hemde. Yüzde morluklar, çekilmiş saçlar, yırtılmış kıyafetler olur bazen kavga da. Ama kava bitip herkes köşesine çekilince aklınıza gelen soru şu olur.’Acaba canı çok yandı mı’,’Gidip baksam mı?’.

Çünkü öyle bir zaman gelir ki siz o kavga ettiğiniz kardeşinizi anne ve babanıza karşı korur ve kollarsınız. Yaptığı veya yapamadığı anlar da ona destek olur, bazen suç ortağı olursunuz. 🙂

Bir yerde kardeş kelimesinin açıklamasını şöyle okumuştum. Kardeş demek; sıkılınca bunalınca, ruhuna ilaç demek. Bir sesiyle tüm dertleri unutturan demek. Doğru mudur peki? Sizleri bilmem ama ben fazlasıyla katılıyorum bu söze.

Erkek kardeş mi kız kardeş mi?
Eğer şanslıysanız her ikisi de. Kızlar için söylüyorum, erkek kardeşiniz varsa hiçbir zaman sırtınız yere gelmez. Uzakta da olsa varlığını, korumasını belli eden biri vardır hayatınızda. Bilirsiniz ki bir telefon uzağınızdadır her zaman.

Ama kız kardeş daha bir farklıdır tabii. O sizin gece sohbetleri ettiğiniz, giysilerinizi paylaştığınız, sizi evde en iyi idare edebilecek kişidir. 🙂 Kız kardeş, sizin ölene kadar sırdaşınızdır aslında.

Yani kardeş anne ve babanın size armağınıdır. Aldığınız en güzel, en özel hediyedir. Kırılmasına, zarar vermesine izin vermeyeceğiniz, her daim koruyup kollayacağınız ve sizi koruyup kollayacak en nadide hediyedir.

Son olarak diyeceğim şu ki iyi olsun kötü olsun kardeş kardeştir. Ona karşı içinizde en ufak öfke oluştuğunda çocukluğunuzu düşünün, eminim sizi o öfkeden arındırıp, içinize saf sevgi dolduracak anılar hala oralarda bir yerlerdedir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here