Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

0
Siyah sarımsağın faydaları nelerdir uzun yaşamın sırrı çözüldü!
Siyah sarımsağın faydaları nelerdir uzun yaşamın sırrı çözüldü!

Hepimiz biliyoruz ki sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor.Fakat siyah sarımsak, beyaz sarımsağın faydalarını ikiye katlıyor. Peki beyaz sarımsaktan daha faydalı olduğu söylenen siyah sarımsağın faydaları nelerdir? Bu sorunun cevabını sizler için hazırladık.İşte uzun yaşamın kaynağı olarak adlandırılan siyah sarımsağın faydaları!

Kastamonu’da bulunan ve benzeri olmayan siyah sarımsak Kore ve Çin’de uzun yaşamın kaynağı olarak adlandırılıyor.Antioksidan özelliğine sahip olan siyah sarımsağın sağlığa olan faydaları saymakla bitmez. Normal sarımsağın kurutulması ile elde edilen bu sarımsak, tam bir vitamin ve mineral deposudur.Sarımsağın tadını sevmiyorsanız, siyah sarımsağın tadını sevebilirsiniz. Şeker oranı diğer sarımsak türüne göre fazla olan bu türü yerken kurutulmuş meyve tadı alacaksınız.

Siyah sarımsak, içerisinde B1, B6, C vitamini, kalsiyum, fosfor, manganez, kükürt, allil sülfür ve oleum allicine vardır. İçerisinde yer alan oleum allicine maddesi, penisilinin aktivitesine eşit miktardadır. Antiseptik, antifungal, antiviral, antioksidan ve antibakteriyel bileşenleri bulundurur. Asya ve Avrupa mutfaklarının vazgeçilmezi olan siyah sarımsak, fermantasyon işlemi sonucunda kansere karşı önemli bir etki sunar. Kolesterol seviyesini düşürür, antiseptik özelliği sayesinde vücudunuzu koruma altına alır. Kronik hastalıklara, dolaşım sistemi hastalıklarına ve alzheimer hastalıklarına karşı etkilidir.

SİYAH SARIMSAK NASIL ÜRETİLİR?

Beyaz sarımsak,60 gün boyunca belli bir nem ve ısı altında kurutulur. Bu işlemin ardından sarımsak siyaha dönüşür. Bu işlem sarımsağın içerisinde yer alan faydalı madde oranını arttırarak sarımsağın daha da sağlıklı hale gelmesine zemin hazırlamaktadır. Siyah sarımsak doğal bir besin kaynağıdır. Bu işlem sonrasında sarımsak, istenmeyen kokusunu ve acılığını kaybeder. Ağız kokusuna yol açmayan sarımsağın, şekerli ve tütsülenmiş bir tadı vardır.

SİYAH SARIMSAK İLE BEYAZ SARIMSAK ARASINDAKİ FARKLAR

Beyaz sarımsakta yer alan antibiotik ve anti-fungal özelliği olan allicin maddesi siyah sarımsakta fermentasyon sonucu S-Allyl cysteine (SAC) maddesi haline gelir. Beyaz sarımsakta 0,30 mg/gr iken siyah sarımsakta SAC maddesi 5,80 mg/gr seviyelerine çıkar. Yani yaklaşık 19-20 kat fazla orandadır.

 SİYAH SARIMSAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Bağışıklık sistemini güçlendirir.Hücreleri yeniler.Beyaz sarımsağa göre daha fazla antioksidan içerir.Kansere karşı koruyucudur.Damar sertliğine karşı tedavi edicidir. Kalp ve damar sağlığını korur.Beyin hücrelerini serbest radikal hasarına karşı korur.Hafıza bozuklukları semptomlarını azaltır.Alzheimer ve romatoid artrit, kronik hastalıklar ve dolaşım sistemi hastalıklarını önleyici ve tedavi edicidir.Hepatoprotektif etkilidir.Diyabet semptomlarını iyileştirir.Enfeksiyonları önler.

Kronik böbrek rahatsızlıklarında, tedavinin toksik etkisini azaltır.Serbest radikallerin vücudumuza ve cildimize vermiş olduğu zararları önler ve ortadan kaldırır.Sindirim ve dolaşımı arttırır.Tansiyonu düzenlemeye yardım eder.Doğal mide koruyucudur.Hiperlipidemi ve hiperglisemi durumlarını önlemeye yardımcıdır.Yaşlanmayı geciktirir.Antialerjiktir.Saç ve cilt sağlığını korur.Yorgunluğu önler.

ZARARLARI NELERDİR?

Siyah sarımsak aşırı tüketilmediği müddetçe sağlık açısından bir problem çıkartmaz. Ancak farklı rahatsızlıkları ve düzenli ilaç kullanımları olanların ayrıca hamile ve emziren annelerin doktor onaylı kullanmalarını tavsiye ederiz.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here