Siyah Noktalar Hakkında Her Şey

0

“Aynaya baktığınızda yüzünüzde ilk dikkatinizi çeken şey nedir?” sorusunu sorduğumda, eminim çoğunuz siyah noktalarınızdan ve cilt problemlerinizden dert yanmaya başlayacaksınız. Burnunun üzerindeki minik siyah noktaları sıkıştırmaya başlayanlar bile olacaktır hatta. Kullandığınız ürünler, denediginiz alternatif çözümler ya da kulaktan dolma onlarca şey… Peki bu minik siyah düşmanlarınızı tanımaya çalıştınız mı hiç?

Siyah Nokta Nedir?

Siyah noktalar, günümüz insanının en sık rastladığı cilt problemlerinden biridir. Komedon olarak da bilinen siyah noktalar, yağ üretimi artışı sebebiyle meydana gelir. Ergenlikte yaşanan hormonsal değişimler nedeniyle yağ bezleri büyür ve yağ üretimi artar. Bu bezlerden üretilen açık sarı ve yağlı maddeye sebum adı verilir. Sebumun cildimizde bulunan gözeneklerden atılması beklenir ama aşırı miktarda üretildiğinde gözeneklerin ölü hücre ve kirle dolmasına sebep olur. Beyaz renkte olanlara kapalı komedon, tıkanmanın tam olmadığı ve siyah bir tıkaça sahip olanlara ise açık komedon denir. İşte bu, sivilcenin başlangıç aşamasıdır. Her siyah nokta sivilce olmaz ama her sivilce bir siyah noktadan ötürü meydana gelir.

Hangi zamanlarda meydana gelirler?


Ciltte meydana gelebilecek bir hasar sonucu ya da fazla güneşe maruz kalınınca üretilen melanin bazı kişilerde siyah nokta oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca rastgele kullanılan kozmetik ürünler, aşırı terleme ve regl dönemi öncesi de siyah noktaların oluşumuna etki eder.

Siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah noktalar için, bir sürü tedavi yöntemleri vardır. Tedavideki amaç, tıkanmış olan kanalları açmaktır. Tabii ki bunun için önce bir doktara başvurmalısınız. Kesinlikle elle sıkıştırma yöntemini uygulamamalısınız. Eğer böyle yaparsanız, daha büyük sivilcelere veya cilt lekelerine davetiye çıkarırsınız. Artık her yerde bulabileceğiniz siyah nokta bantları ile kısa süreli temizlik mümkün.
Aşırı makyaj yapmaktan kaçının ve yüzünüzde gün içinde makyaj yoksa bile cildinizi temizlemeye özen gösterin.

Tıkanmış kanalları temizlemek için evinizde uygulayabileceğiniz en basit yöntem; buhar banyosu. Bunun için bir kaba biraz su koyun ve kaynatın. Kaynama aşamasında kafanızı bir havlu ile kapatıp, yüzünüzü çıkan su buğusuna bir süre tutun. Siyah noktaların temizlenmesi için uygun ortam yaratan bu uygulamadan sonra kulak temizleyicisini yüzünüze hafif baskı uygulayarak gezdirin. Yüzünüzü temizlendikten sonra bol suyla yıkayın.

Alternatif Birkaç Yöntem

Limon ve Bal: Bir adet limonu ortadan kesin. Bir parçasını alın ve üzerine birkaç damla bal damlatın. Siyah noktaların olduğu alanlara, limonlu ballı karışımı sürün. Yaklaşık beş dakika bekledikten sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın.

Kabartma tozu ve Su: Kabartma tozunu ve suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra yüzüne dairesel hareketlerle nazikçe uygulayın. 20 dakika bekleyin ve yüzünüzü temizleyin. Kuruladıktan sonra cilt tipinize uygun nemlendirici kreminiz ile nemlendirin.

Kil ve Su (Yağlı ciltler için maske): 2 yemek kaşığı kile, biraz su ekleyip iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı, siyah noktalarınızın bulunduğu alanlara masaj yaparak uygulayın. 15-20 dakika bekleyin. Bu süreçte kil kuruyacak ve cildiniz gerilmeye başlayacaktır. Yüzünüzü temizlendikten sonra su bazlı nemlendiricinizi sürebilirsiniz.

Tarçın ve Bal: Bir çay kaşığı tarçın ve balı karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yatmadan önce yüzünüze sürün. Bir gece bekletin. Sabah yüzünüzü yıkayın. Bu uygulamadan olumlu bir sonuç almak için 10 gün kadar uygulamalısınız.

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here