Sivilce Problemlerine Karşı 10 Maske Tarifi

0

 

 

sivilce maskesi ile ilgili görsel sonucu

Sivilce problemi özellikle ergenlik döneminde başlayıp; beslenme, stres, metabolik yatkınlık ve yağ oranı dengesizlikleri gibi bir çok nedenden meydana gelebilmektedir. Ev yapımı doğal sivilce maskesi tariflerinden faydalanarak sivilce oluşumuna neden olan etkenleri bir nebze olsun ortadan kaldırabilirsiniz. Tarifini vereceğimiz sivilce maskeleri tamami ile doğal ürünlerden oluşmaktadır.

 

 

 


Sizlere en  faydalı olan 10 maddede maskeleri yazdık. Siz de deneyip sonuçları bizimle paylaşabilirsiniz. 

1)Karbonat, Limon ve Bal Maskesi

Gerekli malzemeler; 

 • 1 çay kaşığı karbonat 
 • 2 çay kaşığı limon 
 • 1/2 çay kaşığı bal 

Hazırlanışı ve uygulanışı; 

Malzemelerin tamamı bir kap içerisinde karıştırılır ve çok beklemeden cilde uygulama yapılır. Karışımın cilt üzerinde 3 ya da 4 dakika kadar beklemesi yeterlidir. Bunun ardından cilt yıkanır ve nemlendirici sürülerek işlem tamamlanır. Maskenin haftada 1 defa uygulanması sivilcelerin yok olmasına adına yeterlidir. 

 

 2)Limon ve Yumurta Beyazı Maskesi

limon ve yumurta beyazı maskesı ile ilgili görsel sonucu

 

Malzemeler:

 • 1 yumurta beyazı 
 • 1 çay kaşığı limon suyu 

 

 

 

 

Hazırlanışı ve Uygulanışı 

Ufak bir kasede yumurta akını köpürene kadar çırpın. Taze sıkılmış limon suyunu da yumurta akının üzerine ekleyin. Maskeyi kullanmadan önce yüzünüzü temizleyin. Parmak uçlarınızla dairesel bir masaj yapar gibi maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz. 10 – 15 dakika maskenin oturmasını bekleyin. Daha sonra ılık suyla yıkayarak durulayın. Bu maskeyi uyguladıktan sonra güneş ışığına direk çıkmanız doğru olmayacağı için daha çok gece uygulamanız önerilir. Bu maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz. 

 

 3) Salatalık ve Yoğurt Maskesi

Malzemeler:

 • Yarım salatalık
 • 2 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanışı ve uygulanışı

Yarım salatalığı kabuğunu soymadan küp küp dilimleyin. Dilimlediğiniz salatalık küplerini blendera atın ve püre kıvamına gelene kadar karıştırın. Üzerine iki yemek kaşığı yoğurdu da ekleyerek karıştırmaya devam edin. Karışımı yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada 2-3 gün boyunca 2 ay süre ile uyguladığınızda sivilcelerdeki azalmayı göreceksiniz.

 

4)Çilekli Sivilce Maskesi Tarifi

Gerekli Malzemeler:

 • 4 adet çilek
 • 1 yemek kaşığı bebek pudrası

 

çilekli maske ile ilgili görsel sonucu

Hazırlanışı ve uygulanışı

 Dört adet çilek ezilerek püre haline getirildikten sonra içine bir yemek kaşığı kadar bebek pudrası eklenir ve karıştırılır. Cilde uygulandıktan 15 dakika kadar sonra ciltten yıkayarak arındırın. Ardından gül suyu ile cildinizi iyice temizleyin. Bu sayede sivilceler kurutulurken gözenekleri de temizlemiş olacaksınız. 

 

 

 

5)Türk Kahveli Sivilce Maskesi Tarifi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı Türk Kahvesi
 • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı bal

 

kahve maskesi ile ilgili görsel sonucu

Hazırlanışı ve uygulanışı

Bilindiği gibi Türk kahvesi cilt için oldukça önemlidir. Özellikle telvesi hem peeling etkisi yaratır hem de elle ovulursa telve harika bir nemlendirici etkisi yapar. Bu maskemiz de de kurutucu etkisinden yararlanacağız.

 

Tüm malzemeler bir kase içerisinde karıştırılarak cilde uygulanır. Yaklaşık olarak 15 dk ciltte beklenildikten sonra maske bol soğuk su ile ovalanarak durulanır. Sivilceleriniz iltihaplı ise ovalama işlemini yapmamanızı tavsiye ederiz. Aksi halde sivilce içindeki iltihaplı kısım patlar ve cilde yayılır. Bu durumda sivilceler daha da artar.

 

 6)Aspirinli Maske

aspirinli maske ile ilgili görsel sonucu

Malzemeler:

 • 3-4 Adet Aspirin
 • 1 Çorba Kaşığı Ilık Su
 • 1 Çay Kaşığı Bal (İsteğe Bağlı)
 • İsteğe bağlı olarak Aloe Vera içeren krem ilave edilebilir.

 

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Aspirinlerin üzerine su ilave edilerek tamamen erimesi sağlanır. İsteğe göre bal ilave edilebilir. Aspirin Maskesinin Uygulanışı: Tamamen eriyen aspirinlerden elde edilen karışım maske şeklinde yüze uygulanır. (Gözler hariç) Yüzünüzde 10 dakika beklettikten sonra kuruyan maskenizi dairesel hareketlerle ovalayarak çıkartın. Ovalayarak çıkartma işlemi cildinizde peeling etkisi yapar ve cildinizdeki ölü hücrelerin atılması ve gözeneklerinizin temizlenmesine fayda sağlar.

 

7)Gül Suyu Sivilce  Maskesi

Malzemeler:

 • 1 Yemek kaşığı gül suyu
 • 1 Yemek kaşığı doğal bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisine ekleyin ve iyice karıştırın. Nazik hareketlerle özellikle sivilce olan bölgeye sürün ve 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

 

8)Sivilceleri Kurutan Kil Maskesi

Malzemeler:

  • 30 gram gül suyu
  • 1 dilim limon suyu
  • 3 tatlı kaşığı kil
  • 50 gram maden suyu

   

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Tüm malzemeleri karıştırın ve yüzünüze sürün. Maske cildiniz de kuruduktan sonra ılık su ile yıkayın ve pamuğa maden suyu dökerek cildinizi bununla silin.

3 günde 1 olmak üzere 3 hafta düzenli olarak kullandığınızda cildinizi ipeksi bir hal alacaktır. Hassas cilt yapısına sahip kişiler bu maske tarifini kullanmamalıdır.

 

9)Bal – Tarçın Maskesi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı tarçın

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bal ve tarçın maskesi için balı ve tarçını bir kaba alın. Koyu bir kıvam alıncaya dek bu iki malzemeyi güzelce karıştırın. Ardından maskeyi tüm cildinize sürün. Özellikle sivilce lekelerinin olduğu bölgelere yoğunlaşın ve maskeyi cildinize sürerken sivilcelere hasar vermemeye özen gösterin. 15-20 dakika maskeyi cildinizde bekletin ve ardından bol su ile durulayın. Haftada 1 kez maskeyi kolayca uygulayabilirsiniz.

 

10-)Yoğurt ve Limon Yüz Maskesi

Yoğurt ve limon

 

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yoğurt ( ev yoğurdu varsa daha iyi olur )
 • 1 çay kaşığı limon

 

 

Hazırlanışı ve uygulanışı

Yoğurt ve limon suyunu bir kapta iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayarak 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonra ılık suyla yıkayıp durulayın. Bu maskeyi gün aşırı olarak kullandığınızda sivilcelerden ve sivilce izlerinden kurtulurken elastik ve yumuşak bir cilde sahip olursunuz. Limonun içerisindeki asitlerin göz yakıcı etkisi bulunduğu için maskeyi uygularken göz ve göz çevrenizi korumaya özen gösterin. Ayrıca limon suyu cildinizi güneş ışınlarına duyarlı hale getireceği için bu maskeyi uyguladıktan sonra güneşe çıkmayın. Bu sebeple maskeyi gece uygulamanız önerilir.

 

Yukarıda tariflerini verdiğimiz sivilceleri geçiren maskeler haftada en fazla 1 defa uygulanmalıdır. Çünkü kısa zaman aralıkları ile uygulanmaları cildin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle çok sık uygulama yapmamalı ve cilde zarar vermesi engellenmelidir.

 

 

 

 

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here