Sıtmadan Korunma İçin Sivrisinek!

0
Sıtmadan korunma için sivrisinek!
Sıtmadan korunma için sivrisinek!

Sıtmayı durdurmak için sivrisinekleri kullanmanın, var olan eksantrik fikirler arasında yer aldığı söylenebilir.

Biyoteknoloji şirketi Oxitec’in Salı günü yaptığı söylemeye göre şirket, Bill and Melinda Gates Foundation ile bir ortaklık kurarak sıtma ile gayret edecek, genetik mühendislik mahsulü sivrisinekler oluşturacak.  Gates Foundation bu ortaklık kapsamında Intrexon’un alt şirketi olan ve Oxford Üniversitesi tarafından kurulan Oxitec’e 4 milyon dolar verecek ve bu para “Dostane Sivrisinekler”in oluşturulması için kullanılacak. Yapılan gen başkalaşımı, sineklerin insanları ısıramadan evvel can vermelerine neden olan bir gen değişinimini ve aktarımını taşıyor.

Bill and Melinda Gates Foundation sıtma programı idareyicisi Philip Wlkhoff, yapılan söylemde yaptığı konuşmada geçtiğimiz 15 sene içerisinde sıtma vefatlarının eksilmesinde vektör hakimiyetinin ehemmiyetli bir rol oynadığını söylüyor. Genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin değişik vektör-kaynaklı hastalıkları hakimiyet etmek için de umut verici gözüktüğünü belirten idareyici, bu özelliği büyüyen sıtma rehabilitasyonu usulleri ile birlikte kullanarak çok daha fazla ilerleme katetmeyi ümit ettiklerini belirtiyor.

Business Insider’ın belirttiğine göre Gates Foundation, geçtiğimiz 20 sene içerisinde sıtma ile gayret için 2 milyar dolar bedelinde takviyede bulundu. Sıtma, hastalıklı sivrisineklerin ısırdığı insanlara geçen asalaklar ile ortaya çıkıyor. Dünya Sağlık Teşkilatı WHO kaynaklarına göre 2015 senesinde, 212 milyon birey bu hastalığa tutulurken, takribî olarak 429000’i yaşamını kaybetmişti.

Oxitec’in usulü, genetiği değiştirilmiş erken sivrisineklerin özgür vazgeçilerek sıtma taşıyıcısı olabilen barbar dişi sivrisinekler ile çiftleşmesini taban alıyor. Böylece doğan yeni sinekler sınırlayıcı geni taşıyacaklar ve dişi sivrisinekler – yalnızca dişi sivrisinekler ısırıyor – insanları ısırabilecek gidişata gelmeden evvel can verecekler. Bu gidişatın da sıtmanın insanlara geçmesini eksiltmesi bekleniyor. Değiştirilmiş gen 10 jenerasyon süresince aktarılabiliyor. Ayrıca şirketin belirttiği üzere bu usul ile birlikte, sıtmanın yanı sıra Zika virüsünün ölçüsü de eksilebilir.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here