Sistit Nedir? Neden Olur? Her 3 Kadından 1’ine Dikkat Çağrısı…

0
Sistit neden olur nasıl geçer her üç bayandan birinde görülüyor!
Sistit neden olur nasıl geçer her üç bayandan birinde görülüyor!

Sistit neden olur? Sistit nasıl geçer? Sistitten korunma yolları nelerdir? Sistitin bulguları nelerdir?

Kadın hastalığı olan sistit her üç bayandan birinde görülmektedir. Hayat değerini düşüren bu rahatsızlık, idrar yolu enfeksiyonu olarak da bilinmektedir. Aralıksız olarak yaşanması neticesinde ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Peki sistitten korunma yolları nelerdir? İşte sistit hakkında merak ettikleriniz…

ÇEVRESEL BİR ÇOK ETKENE BAĞLIDIR…

Sistit, böbreklerdeki kanın temizlenmesinden sonra atıkları kapsayan idrarın, bir ambar vazifeyi gören idrar torbasında bir araya gelmesi neticesinde, mesanede meydana getirdiği zarardır. Sıklıkla enfeksiyonlara bağlı büyüyen sıkıntılarla ortaya çıkar. Bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar sistite neden olabilmektedir. Dolaysız olarak etkisi bulunmasa da tatil dönemlerinde havuza, denize girmek, soğukta kalmak, uzun müddet ıslak mayo ile kalmak da sistitin oluşması için basitleştirici etkenlerdir.

BEDENİN İHTİYACI OLAN SIVIYI KARŞILAMAZSANIZ…

Hasarlı bakterilerin idrar yolundan mesaneye erişmesi ile ortaya çıkan enfeksiyon, sistitin bazı bulgularını ortaya çıkarır. Bunlar sıklıkla, idrarda yanma ve sık idrara çıkma gibi meselelerdir. Bu şikayetler en sık görülen sistit bulguları olsa da her zaman sistit göstergesi değildir. Fazla akışkan, çay, kahve tüketiminde de sık sık idrara çıkma görülebilir. Bunun dışında az su içmeye veya fazla terlemeye bağlı olarak da idrar ölçüsü eksilir ve rengi koyulaşır. Bunun neticesinde idrar yapma sırasında yanma, sık idrara gitme olabilir. Şikayetler hayat konforunu negatif etkilemiyorsa, öncelikle alınan sıvı miktarını arttırmak yeterli olabilir.

ARALIKSIZ OLARAK AYNI VAZİYETİ YAŞIYORSANIZ…

İlk 24 saat içinde idrar yaparken yanma ve sık çıkma gibi şikayetlerin tamamen geçmediği ya da idrar yaparken zorlanma, idrarın kanlı gelmesi, kasık ve bel sızısı, akıntı, idrar tutamamaya, ateşlenme, halsizlik gibi şikayetlerin ilave edildiği vaziyetler idrar yollarında ciddi bir enfeksiyona işaret edebilir. Bu gidişatta kesinlikle bir uzmana müracaat edilmelidir. Yetişkin bir bayanda sistit bir sene içerisinde 3 defa ve daha sık oluyorsa, altta yatan başka sebeplerin de incelenmesi gerekir.

ANTİBİYOTİK BÜYÜK FAKTÖR!

Sistit tanısı kolay bir idrar incelemeyi ile konulabilir. Ancak özellikle sık yineleyen sistitlerde, mikrobun türünün tespit edilebilmesi ve buna uygun antibiyotiğin seçilebilmesi için idrar kültürü yapılması önemlidir. Sistit rehabilitasyonunda kontrolsüz antibiyotik kullanılması, hem ilacın yan tesirlerine, hem de bakterilerde mukavemet gelişimine ve kronikleşen enfeksiyonlara yol açabilir. Karmaşık olan idrar yolları enfeksiyonlarında ise daha uzun süreli tedavi, yalnızca enfeksiyonu ortadan kaldırmak için değil aynı zamanda altta yatan sebebi de tanımlamak için zorunludur.

HER ZAMAN KORUYUCU TEDBİRLER ALIN!

-Bol ölçüde sıvı tüketin…
-Hijyen kurallarına dikkat edin
-Pamuklu çamaşır kullanın, genital bölgenin kuru kalmasını sağlayın
-Tuvalet temizliğini suyla ya da tuvalet kağıdıyla önden arkaya doğru yapın
-Özel solüsyon ve sabun gibi arınıcılar kullanmayın
-C vitamini kullanın. C vitamini idrarla atılırken idrarın asitliğini de artırır. Asit, civar bakterilerin yerleşmesini ve üremesini güçleştirir. Bu gidişat tedavi faalliğini artırabilir ve kısmen de olsa korunma sağlayabilir.
-Kızılcık suyu hem yüksek C vitamini içeriği olan hem de mesane içerisinde koruyucu  bir film katmanı oluşturduğu için tedaviyi destekler.
-Tüketilen yiyeceklerde, yiyeceklerin bozulmasını önleyici katkı maddelerinin bulunmamasına özen  gösterin.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here