Sinemayı Düşleyen Adam Charles Dickens

0

CHARLES DİCKENS

“Aptallarla dolu bir dünyada yaşarken sinirlenmemem olanaksız.”

“İnsan hiçbir dostuna para yardımı etmemeli. Evet, bence öyle, çünkü dost para yatırmak demek o dostu kaybetmek demektir.”

“Elinizden geleni yapın. Hayatı bazen boşa harcıyor olsak dahi, uğraşmaya değer.”

Ne kadar tanıdık geliyor değil mi bu sözler? Günümüzde de oldukça geçerli ve hepimizin yaşadığı ya da karşılaştığı durumlardan kısa bir özet gibi..
Bu sözlerin sahibi Charles Dickens, sinemanın olmadığı zamanlarda geleceği görürcesine düşlerinde sinemayı gördüğünü söylemiştir.

Hayatı

Her devrin yazarı olarak da bilinen yazar ve eleştirmen Charles John Huffam Dickens, 7 Şubat 1812’de İngiltere’nin Portsmouth şehrinde memur bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Hayatının ilk zamanlarındaki kısa refah döneminden sonra ödenemeyecek derecede borçlanan ve borçları yüzünden hapse giren babası yüzünden sefalet yılları başladı. İlkokulu bitiremeden bırakmak ve Henüz 11 yaşında fabrikalarda günde 10 saat çalışmak zorunda kaldı. Çocukken ağır koşullar altında ezilen Charles romanlarında ve eleştirilerinde yetişkinlerin, çocuklara iyi davranmadığından ve çocukların çalışmak zorunda bırakılmalarından sıkça söz eder. Kısa süren okul hayatında yüksek sesle güldüğü için öğretmeninden sopayla ağır bir dayak yiyen Dickens bu olayın travmasını hayatı boyunca taşımış ve Oliver Twist adlı romanındaki betimlemelerde bunu hissettirmiş, kendi acılarına yer vermiştir. Akademik eğitimden yoksun kalan Charles Dickens çalışma hayatına çok erken katıldığı için işçi sınıfını da yakından tanıma şansı bulmuş, yaşadıkları sıkıntıları yaşayarak öğrenmiştir.

Kariyeri

Dickens, çeşitli işlerde çalıştıktan sonra 15 yaşında bir avukatın yanında işe girmiş ve burada uzun bir süre çalışmıştır. Öğrenmeye merakıyla da tanınan Dickens, avukatın yanında çalıştığı süre içinde Stenografi (konuşulanları hızlıca yazıya aktarma sanatı) öğrenir ve 23 yaşında bir gazetede Stenograf olarak çalışmaya başlar. Burada aynı zamanda yazılar da yazmıştır. Charles Dickens’in ilk romanı Bay Pickwick’in Serüvenleri, 1836 yılında yayınlanır ve kısa sürede en çok okunan yazarlardan biri olarak şöhrete ulaşır. 25 yaşında Catherine Hogart ile evlendi. Ardından 1837-1839 yılları arasında bir dergide tefrika olarak yayınlanan Oliver Twist adlı romanı ile ününü pekiştirir. Sırasıyla Nicholas Nickleby, 1840 yılında ölen baldızı Mary’e ithaf ettiği Antikacı Dükkânı ve Martin Chuzzlewit adlı romanları birbirini izlemiş ve bir çok dile çevrilen kitapları ile artık Charles Dickens dünya çapında tanınan edebiyatçılardan biri haline gelmiştir. Kendini seyahatlere veren Charles Dickens bu süreçte dönemin ünlü yazarları ve edebiyatçıları ile tanışmış, birçok yerde konferanslar vermiştir. Olağanüstü başarı sağladığı ve günümüzde her noelde okunması bir gelenek haline gelen kitabı Bir Noel Şarkısı, Noeli sevmeyen bir adamın hikayesini barındırır. Dickens, Amerikaya gider ve burada büyük bir coşku karşılanır. Amerika’da kaldığı süre içinde Daily News gazetesini ve HouseHold dergisini çıkarır.

Ölümü

1858 yılında karısından ayrılan Charles Dickens, tekrar seyahatlere çıkar ve bu seyahatlerde yüksek tempo ile konferanslar, seminerler düzenler, yeni insanlarla tanışır ancak yorulur ve Gadshill’deki evine dönüp dinlenmeye çekilir. 1870’te 57 yaşında evinde hayata veda etmiştir. Charles Dickens diğer yazarlardan farklı olarak öldükten sonra değil, hayattayken de bir yazarın herkes tarafından çok sevileceğini ve şöhretin zirvesine çıkabileceğini göstermiştir..

Eseɾleɾi

Bay Pikvik’in Maceɾalaɾı (1837)
Oliveɾ Twist (1839)
Nicholas Nickelby (1839)
Antikacı Dükkanı (1841)
Biɾ Noel Şaɾkısı (1843)
Maɾtin Chuzzlewit (1844)
Dombey ve Oğlu (1846-1848)
David Coppeɾfield (1850)
Кasvetli Ev (1853)
Zoɾ Yıllaɾ (1854)
İki Şehɾin Hikayesi (1859)
Büyük Umutlaɾ (1861)
Müşteɾek Dostumuz (1865)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here