Sinan Cemgil Dünyaya Geldi

0

Sinan Cemgil 15 Kasım 1944 yılında İstanbul’da hayata gözlerini açtı.

Dedesi Erzurumlu Cemal Bey Kurtuluş Savaşı sırasında Muğla Kuvayımilliye başkanlığı yapmış mücadele ve vatanseverlik duygusuna sahip bir aile ortamında yetişmiştir.

1964 yılında Sinan Cemgil ODTÜ Mimarlık Fakültesi kazanır ve burada siyasi fikirleri tam olarak oturmaya başlar ve mücadeleyle tanışır.1967 yılında ilkokul yapma amacıyla Muş’un Korkut ilçesine giden ODTÜ kafilesinde yer alan Sinan, arkadaşlarıyla birlikte halk kültürü üzerine de incelemelerde bulunur. Bu incelemelerden geriye kalan, kafilenin diline persenk olan Çift  Jandarma  türküsüdür.Okullara “hoca” tabirini de Sinan Cemgil getirmiştir.Arkadaşlarına sürekli Dante’nin eserlerinden kesitler okurdu.Okulunda sürekli espiri yapan güleryüzlü birisi olarak bilinirdi.

Sinan’ın Amerikalı öğretim görevlisinin Yıllardan beri ODTÜ’de İngilizce eğitim görüyorsunuz. Nasıl İngilizce bilmezsiniz? sorusuna verdiği yanıt bugünlere kadar gelmiştir: “Biz, ODTÜ’de İngilizce üç kelime öğrendik: Yankee go home.”

Sosyalist Devrim-Milli Demokratik Devrim tartışmalarında MDD’i savunsa da Hüseyin İnan’la birlikte “Türk Solu” ve “Aydınlık” odaklı MDD yorumlarından ve bu çevredeki tartışmalardan uzak durur ve farklı bir yol açmak için arkadaşlarıyla birlikte harekete geçer.

8 Şubat 1969 yılında dergi satmak için gözaltına alındığı yoldaşı  Şirin Yazıcıoğlu ile evlenir.

ÖLÜMÜ

Sinan Cemgil 12 Mart Muhtırasından sonra Ankara yı terk eder.Belirli bir süre sonra Deniz Gezmiş ile buluşup saklanacak yeni yer aramak için ve ayrıca köylüleri bilinçlendirmek için Elbistan’ın Nurhak Dağında kamp kurar.İlk hedeflerinden biri ise Kürecik Üssünü basıp Amerikalıları protesto etmektir.Kürecik Radar Üssü’ne yapacakları baskın öncesinde Sinan Cemgil ve arkadaşları, İnekli Köyü muhtarının ihbarı üzerine kuşatılır. Jandarmanın”teslim olun” anonsuna “sizler teslim olun” deyince çatışma çıkar ve Sinan Cemgil, Kadir Manga,Alpaslan Doğan Nurhak Dağında katledildiler.Öldüğünde çantasından 4 kitap ve bir kuru soğan çıkmıştı.

 

YORUMUM

Kendisini hayatı boyunca adadığı yoldan bir kere kaçmamış ,özgürlükçü fikirleri olan, hayatta olsalardı ülkemize birçok yenilik getirebilecek bir kuşağın ferdiydi.Onlar sadece bedenen aramızda olmasalar da bıraktıkları fikir mirasları bizlere yol göstermeye devam edecektir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here