Sıcaklarla Gelen Hemoroid Sıkıntıları… Hemoroid Nasıl Geçer?

0
Hemoroid nasıl geçer ne tetikler yaz sıcakları tetikliyor!
Hemoroid nasıl geçer ne tetikler yaz sıcakları tetikliyor!

Hemoroid nedir? Hemoroid neden olur? Basuru ne tetikler?  Hemoroid hastalığını ne tetikler?

İşte hemoroid hastalığı hakkında dikkat etmeniz gerekenler için yapmanız gerekenler… Op. Dr. Yasir Gözü, erken teşhis ve müdahaleyle bu sorunun önüne geçmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Yaz aylarında fazla sıcak hava, beslenme alışkanlıklarındaki farklılıklar, içki tüketimi, yeterli hijyenin sağlamadığı havuzlar, ıslak mayolar gibi bir hayli sebebin basuru tetiklemektedir. Erken teşhis ve müdahaleyle bu sorunun önüne geçmek mümkündür olmakta.

Yaz aylarıyla beraber bir hayli şahıs, halk arasında hemoroid olarak adlandırılan hemoroid meselesinden daha fazla şikayet etmeye başlıyor. Hava sıcaklıklarının çoğalması damarların genişlemesine neden olduğu için, bir damar hastalığı olan ve toplardamarların genişleyerek dışarı sarkmasıyla basura da davetiye çıkarıyor. Bunun yanı sıra tatil döneminde kızartma, fast food, atıştırmalıkların fazla tüketimi ve zengin açık büfelerin albenisiyle beslenme alışkanlıklarındaki farklılıklar da bu sorunu tetikliyor. Ayrıca içki tüketimi, havuz ya da denizden çıktıktan sonra ıslak mayoyla oturmak da da basura sebep olarak gösterilebilir..

hemoroid

 İSHAL DE HEMOROİD SEBEBİ

Kabızlık ve ishal gibi bağırsak problemleri basurun en önemli sebeplerinden biridir. Kabızlık yaşayan bireylerde bağırsaklar içinde dışkı kuru ve sert yapıda olduğu için fazla ıkınma gerektirir, dışarı çıkarken de makat bölgesindeki damarlarda yıkım oluşturur. Bu durum hemoroid oluşumunu tetikler. Aynı durum ishal içinde geçerlidir. İshal durumunda şahıs devamlı dışkılama ve dışkılama esnasında da ıkınma ihtiyacı hisseder. Bu gidişatın devamlılığı hemoroidal damarlara hasar verir.

LİF İÇERİĞİ ZENGİN BESİNLER TÜKETİN!

Değişik bir problem eşlik etmiyorsa, kabızlık ve ishal gibi meseleler aldığımız yiyeceklere göre farklılık gösterir. Fazla baharatlı gıdalar, gereğinden fazla çay, kahve, içki ve asitli meşrubatların tüketimi, yeterli akışkan alınmaması gibi alışkanlıklar bağırsak dengesini bozarak kabızlık veya ishale neden olabilir. Bu durum ise hemoroid oluşumunda etkilidir. Hemoroidden korunmak için tercihen lif açısından zengin ve posalı besinler tüketin. Fast food ve baharatlı besinlerden uzak durmalısınız. Besinleri olabildiğince yavaş tüketin ve iyice çiğneyin. Meyve ve sebzeleri kabuklarını soymadan tüketmeye çalışın. Günde ortalama 10-12 bardak su içmeye itina gösterin. Düzenli olarak tuvalete çıkmaya ve havuz gibi ortak alan kullanımlarında hijyene dikkat edin.

hemoroid

TEŞHİSTE GEÇ KALINIRSA ÇÖZÜM CERRAHİ MÜDAHALE

Bu hastalığın kontrol altına alınmadığı taktirde ciddi sıkıntılara neden olduğunu söyleyen Gözü, erken teşhisle ve hekiminizin önereceği birkaç ilaç ya da değişik tıbbi usullerle basurun tedavi edilebileceğinin altını çiziyor. Geç kalındığında ise tek çözümünün cerrahi müdahale olmaktadır. Operasyonsuz lazer tedavisiyle de hemoroidden 10 dakikada kurtulmak mümkün. Operasyonsuz lazer tedavisiyle hasta aynı gün hem şikayet nedenini bilir hem de tanısı konulup müdahalesi yapılabilir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here