Shakespeare’in Ölümsüz Eseri Venedik Taciri

0

Özgün adıyla The Merchant of Venice William Shakespeare’in en bilinen oyunlarından birisidir.

 

Oyun bir komedi türü olmasına rağmen içerisinde ciddi bölümler de içermektedir. Bu nedenle kimi edebiyatçılara göre
Venedik Tacir’i, Shakespeare’in tragedyaya en yakın oyunudur.

Karakterler

Venedik Dükü: Antonio’yu yargılayan hakim

Antonio: Venedikli bir tüccar

Shylock: Zengin bir Yahudi

Tubal: Shylock’un Yahudi bir arkadaşı

Bassanio: Antonio’nun arkadaşı, Portia’yla sevgili

Portia: Zengin bir mirasçı kadın

Nerissa: Portia’nın yakın hizmetkarı

Gratiano, Solanio, Salerio: Antonio ve Bassio’nun arkadaşları

Lorenzo: Jessika’ya aşık bir Hıristiyan genç

Jessika: Shylock’un kızı, Lorenzo’ya aşık

Konusu

Yahudi Shylock bir tefecidir. Antonio’da Venedikli bir tacirdir ve sürekli Shylock hakkında kötü konuşmaktadır.

Bir gün Antonio’nun işleri iyice bozulur. Arkadaşı Bassanio’yu, Portia’nın yanına yollayabilmek için itibarını kullanarak bir zamanlar hakaretler yağdırdığı Yahudi tefeci Shylock’tan üç bin düka borç alır. Arkadaş için tavuk yenir demiş herhalde ama Bassanio’ya da ayıp yani sevgilin madem zengin niye ona yüz eğmiyorsun da tefeciye rezil ediyorsun arkadaşını? Böyle erkeklik gururu mu olurmuş canım? (Yazar burada göz deviriyor.)

Eh tabii Shylock ellerini ovuşturarak bu teklifi kabul ediyor ama tek bir şartı var. Eğer Antonio parayı ödeyemezse Shylock, onun vücudunun neresinden isterse oradan bir pound karşılığında (45 gr) et kesecek. Bunu da senedin altına not düşer. Bakar mısınız psikopata? Direk kellesini alsaydın? Yok illa işkence çektirecek manyak!

Sonra birden Antonio’nun bütün gemileri batar. O sırada Shylock’un kızı da Hıristiyan bir gençle kaçar. Shylock bütün Hıristiyanlara olan öfkesini Antonio’dan çıkarmaya karar verir haliyle. Venedik sokaklarında “Hakkımı isterim! Senette ne yazıyorsa onu isterim!” diye bağırmaya başlar. Bizim Antonio’yu da alır bir can havli.

Duruşma yapılır. Shylock dramatik bir konuşma yapsa da haklılığını ispatlayamaz. Zaten onun derdi Antonio’yu kesmekte. Duruşmanın sonucunu bıçağını bileyerek beklerken genç bir avukat ortaya çıkar ve Antonio’yu savunur. Avukat çok zekice bir savunma yapar. Senette kan yazılmadığını, bu sebeple Shylock’un tek bir damla kan akıtmadan senete göre hakkı olan eti alabileceğini söyler. Vallahi zekice.

Bu arada bu zeki avukat aslında Bassanio’nun kılık değiştirmiş sevgilisi Portia’dır. Vallahi zeki kadınmış bravo! Adama olan vefa borçlarını ödemek istediler herhalde.

Duruşma sonucunda eğer Shylock alacağı eti kan akıtarak alırsa, bir Hıristiyan’nın kanını akıttığı için tüm mal varlığına el konulacağı kararı alınır çünkü kanun böyledir.

Duruşma sonucunda Shylock senete dayanana alacağından vazgeçse de bir Hıristiyan’nın canına dolaylı yoldan kas ettiği için bütün mallarına el konulur. Ava gider avlanır Shylock efendi! Hayatı ise Antonio’nun merhametine bırakılır. Antonio, Shylock’a dine imana gelir de Hıristiyan olursa bağışlayacağını söyler.

Bu oyun tiyatro dışında, pek çok kere de beyaz perdeye taşınmıştır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here