Shakespeare’in Ölümsüz Eseri Bir Yaz Gecesi Rüyası

0

Orijinal adı A Midsummer Night’s Dream olan eser, romantik komedi diyebileceğimiz tarzda bir oyun.

1594-95 yıllarında ilk sahnelenmesi yapılmış olup 1600 yılında basılmıştır. Sahnelendiği ilk zamanlar oyunun adının “A Play of Robin Goodfellow” olduğu bilinmekte.

Oyun, Antik Yunanistan’da bir düğün sırasında geçmektedir. Shakespeare’in dram ve trajedi ağırlıklı kalemine göre Bir Yaz Gecesi Rüyası daha eğlenceli ve daha komiktir.

1999’da oyunun Michael Hoffman yönetmenliğinde filmi çekilmiştir.

 


 

Karakterler:

Theseus: Atina Dükü

Hippolyta: Amazon Kraliçesi ve Theseus’un nişanlısı

Egeus: Hermia’nın babası

Hermia: Egeus’un kızı ve Lysander’in sevgilisi

Lysander: Hermia’nın sevgilisi

Demetrius: Hermia’yı seven ve isteyen bir genç

Helena: Demetrius’a aşık bir kız

Oberon: Periler Kralı

Titania: Periler Kraliçesi

Puck: Oberon’un perisi

Bottom: Tiyatrocu

Konusu:

Atina Dükü ve Amazon Kraliçesi Hippolyta’nın düğün hazırlıklarıyla açılır perde. O sırada Hermia, Lysander, Demetrius ve Hermia’nın babası Egeus, Dük’ün huzuruna çıkarlar.

Egeus, Lysander’den şikayetçidir çünkü kızı Hermia ile evlenmesini istemediği halde ısrar ediyordur. Egeus kızını, Demetrius’a vermek istiyordur ama kızın gönlü de Lysander’dadır.

Hermia, Demetrius’u istemediğini, Lysander’i sevdiğini söylese de dük, Hermia’ya babası ne derse onu yapması gerektiğini söyler. Bunun üzerine Lysander ve Hermia kaçmaya karar verirler.

Helena diye bir kız da bu arada Demetrius’a aşıktır ama dediğimiz gibi Demetrius, Hermia’yı istemektedir. Lysander kaçacakları planını Helena’ya anlatır. Helena zavallım ise Demetrius’u bir daha göreyim bahanesiyle bu planı ona anlatır. Ah Helena, sevdiğini ellere kendi ellerin ile veriyorsun güzelim, bıraksana kaçsınlar!

Demetrius’da haliyle bu ikilinin peşine ormana dalar. Bu sırada ormanda yaşayan Periler Kralı Oberon ile Periler Kraliçe Titania kavga etmektedir. Titania, Oberon’a kızarak çeker gider. Oberon’da, karısına göz dağı vermek için perisi Puck’a, Titania’ya aşk büyüsü yapmasını söyler.

O sırada Helena ve Demetrius ormana girer. Helena ağlayarak Demetrius’u sevdiğini söylese de Demetrius onu red eder. Onun bu haline üzülen Oberon, Puck’a aşk büyüsünü Demetrius’a da yapmasını ister.

Puck’da ormanda bizimkileri arar. Karanlıkta bilmeden hem Demetrius’a hem de Lysander’a yapar aynı büyüyü. Bu büyünün olayı gözler açıldığında kişinin karşısında gördüğü ilk kişiye aşık olması. Demetrius ve Lysander’da ilk Helena’yı görürler ve ikisi bu sefer de Helena’ya aşık olurlar. Helena için kavga etmeye başlarlar.

Hermia tabii şaşırır. Helena ise birlik oldular benimle dalga geçiyorlar diye ağlamaya başlar. Bu sırada Hermia, Helena’nın saçlarına yapışır sevgilimi mi ayarttın sen diyerek.

Bütün bunlardan bağımsız olarak düğün şenlikleri için Atina’ya bir tiyatrocu grubu gelmektedir. Tiyatroculardan Bottom ormandan geçerken bir yerde uyuyakalır. Tiyatro gereği kafasında eşek kafası vardır. Puck’ın büyüsüyle Titania, eşek kafalı Bottom’a aşık oluverir.

Oberon karısına ders vermek için böyle bir işe girişse de aşk olayına canı sıkılır. Bir de Puck’ın yanlış büyü yapmasıyla iyice kızar. Titania’yı eski haline çevirir. Puck’dan da her yere derin bir sis oluşturmasını emreder.

Oluşan sisle bizim gençlerin uykusu gelir ve uyurlar. Onları uyurken Puck büyüyü düzeltir. Uyandıklarında Lysander, Hermia’ya aşık kalmaya devam etmiştir. Demetrius ise Helena’ya aşıktır artık.

Hep birlikte Atina’ya döner ve çifte düğün yaparlar. Bottom ve ekibi de düğüne gider. Titania ve Oberon’da barışmaları üzerine kutlama yaparlar.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here