Seyahatçe Konuşalım

0
Yosununuz ile Oynayıp
Yosununuz ile Oynayıp "Bu da Neyin Nesi?!" Diyeceğiniz 10 Resim

 

“Denizcilik ilmi fevkalade lüzumlu ve kaçınılmaz bir ilimdir “

(İbn-i Macid)

Seyahat kelimesinin etimolojisi Arapça syh kökünden gelen siyaha “gezi” sözcüğündendir. Saha kelimesinin “dolaştı, gezdi” fiilinin mastarıdır. Osmanlı Türkçesinde gramer ifadesi “mastar” kök ve ekleri temsil eder.

 – Aklımıza Evliya Çelebi Seyahatnamesi geliyor. Çelebi gezgin demektir. Tasavvuf ilminde “tarikat, ehl-i tarik,” yol ve yolcuyu aynı yolda yürüyen yoldaşları insanın nefsinden gerçek benliğine yol almasını ifadelendirir.

 –  Orta Asya Türk kavimlerinin “yaylak” ve “kışlak” yaz ve kış mevsimlerinde değiştirilen yerlere göçebe şeklinde yönelmesi kültürü günümüzde de tatil mantığı ile devam etmektedir .

İstanbul’da yaşayanlar bilir, en kısa gezi turu Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası arasında düzenlenen vapur seyahatidir. Bosporus! Bosporus ! hatırladınız mı ?  🙂

Günübirlik pikniğe dahi gidilse hazırlanacak çanta çok önemlidir. Yanımızda küçük çocuklar da varsa epey dikkatlice hazırlanmak gerekiyor. İki ya da üç günlüğüne daha uzun süreli gidiliyor ise varılacak yerin mevsimi ve çevresindeki yaşanabilirlilik konumu araştırılmalıdır.

 

Size bunun için birkaç anımı anlatmak istiyorum.

Bir gün kamp gezisine katıldım. Fermuarlı çadırda uyuduk. Tesislerin lavaboları da kirliydi. Yağmur yağdı ve kamp ateşimiz söndü. Yemek olarak kumpir çevirme hazırladık. Sabaha kadar pek uyuyamadım. Böcek ilacım da yanımda değildi. Yani demem o ki benim için büyük deneyim oldu.

 

Günübirlik, Üsküdar Belediyesi 100. yılında Çanakkale Şehitliği Gezisi’ne  katıldım. Kurulmuş yemek masalarında kalabalık ve kısıtlı süre olduğundan tüm mendillerimi tüketmek zorunda kaldım. Lavabolar kirliydi, şarjım bitti, ışık yoktu. Dualar ile Haremeyn’e uğurlanır gibiydi. Otobüs kaset çalarına seyahat duaları yerleştirmişlerdi. Belediye başkanının konuşmasını hayatım boyunca unutamam.

 

TRT’de “Doğadaki İnsan” programını izliyor musunuz? Orada kişinin her koşula rağmen nasıl hayatta kalma mücadelesi verdiği tema alınmıştır. Örneğin atölyelerde ok yapımını öğrenebilirsiniz .

Plaj kültürümüzün yerini otellerde asansörlü masaj salonlarına inilen -1. katındaki sauna salonunun büyüklüğüne göre seçmek zihniyeti yerleşti. Hareketi kısıtlar, lüx havuzda yılışık şezlong manzaraları, yemek saatlerinin keskinliği gezi planınızı altüst eder hele ki benim gibi yayla sever antik müze gezer yapınız varsa otel değil de pansiyon ya da tatil köyü yerlerini tercih etmelisiniz .

Bayram izinlerini de fırsat bilmek, son derece bazı değerlerimizi yeniden gözden geçirmemiz icab eder.

Hangi taşıma aracı ile gideceksiniz? Ne almam lazım? Bavula sığdırabilecek miyim? Aman ojelerimin şişesi kırılmasın beş pakete sarmam lazım… Hem eğleneyim hem gezeyim hem ekonomik hem dinleneceğim bir yer nerede bulacağım? Gibi sorular beyni tüketir .

Öncelikle ne kadar süreliğine gidiyoruz bunu düşünelim. Benim deneyimlediğim tatil programı rezervasyonları kıştan alınıyor. Hesaplar, sezonuna giren yerde artış gösterir.

Kendim, özellikle seyahat listemi oluştururum. Yeni almak aciliyetine gereksinimim yoksa eğer giydiğimi sonraki yaz da kullanırım. Şu sıralar telefonu şarj eden pilli cihazlar yaygınlaştı. Edinmemiz pratiklik sağlar. Süslülük değil, molalarda rahat hareket edeceğiniz tarzda giyinin. Şapka ve güneş kremi önemlidir. Alerjisi, diyabeti vs rahatsızlığı olan insanın yanında taşıyacağı ilaç, su, kuru yemiş vb. şeylere daha hassasiyet göstermesi lazımdır .

Yani en acil; küçük ecza çantası, kulaklık, mendil, kolonya, el feneri, kitap, gözlük, diş fırçası hemen ulaşacağımız yerde tutulmalıdır. Diğer eşyalarımızı gideceğimiz yerde kullanacağımıza göre bavula yerleştirmeliyiz.

Zehirlenmelere karşı önlemimiz, ambalajı olmayan ürünleri tüketmemek. Kendi aracınızla gidiyorsanız servise kontrol ettirmelisiniz. Başka araç ile gidiyorsanız firmanın ismi markası ön planda bulundurulmalıdır. Geride bırakılacak evin de derli toplu havalandırılmış biçimde düzenliliği sağlanmalıdır. Çiçeklerinizin aydınlık konuma ayarlamak, evcil hayvanlarınızın da güvenliliğini sağlamanız önemlidir. Benim bir kaplumbağam vardı, yanımda taşımıştım seyahate giderken ama evde tek başına kaldığı bir dönemde vefat etti. Yolda dinlenecek şarkılar benim için önemlidir. Eskiden  Walkman Sony  vardı kasetli, bir dönem cd çalarlar modaydı sonra mp3 çalarlar da eskidi. Ipad aldıysanız güzeldir folklorik müzikler

Bir de uğurlayanın kova su dökmesi adettendir. ”Su gibi yolunuz açık olsun tez dönün sağ salim “ niyetinedir. Sağlıcakla hayırlı yolculuklar…

Tuğba Şahin

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here