Sevgiliye Sadakatin Mimarı Şah Cihanın Devleti Babürler

5

 

Babûr İmparatorluğu Timur’un beşinci batından torunu Babür tarafından, 1526’da kurulmuştur. 1483’te Fergana’nın başkenti Ardician’da dünyaya gelen Babûr, 1494’te babası Ömer Şeyh Mirza’nın ölümü üzerine, Fergana hükümdarı oldu. Fakat Babûr Özbeklerin büyüyen kuvvetleri karşısında, kendisi için orada sağlam bir yer elde etmenin mümkün olamayacağını anlamıştı. Bundan dolayı, 1504’te Kâbil’i, daha sonra Kandehar’ı alarak orada yerleşti. 1508 Eylülünde ilk defa Hindistan’a akın yaptı. Üç ay süren bu akında, ülkeyi tanıdı ve pek çok ganimet elde etti. Kasım 1519’da Hayber’i geçerek Hindistan’a girdi. Peşaver yakınlarına geldi. Beş defa Pencap’a sefer yaptı. Bu seferler neticesinde, Kuzey Hindistan’ı fethetti. Kasım 1525’te, Hindistan’ı fethetmek üzere Kâbil’den hareket etti. 21 Mayıs 1526’da, Panipüt Meydan Muharebesinde, İbrahim Ludi’nin büyük ordusunu yok etti. Böylece Hindistan Türk İmparatorluğu tacı, Babûr’e geçmiş oldu. Aralık 1526’da, dünyanın en büyük şehirleri arasında olan Delhi, Agra ve Hanpur fethedildi. Babûr, Agra’yı başkent yaptı.

Hindistan da İslamiyet sancaktarlığını  yapacak olan ve İslamiyet’in  yayılmasını, orda kalıcı olmasını sağlayan devlettir. Babûr devleti sanat, edebiyat, felsefe alanında da önemli gelişmeler sağlamıştır. Sebk-i hindi (debiyatta (özellikle divan edebiyatında) Hint tarzı, Hint üslubu demektir. Türk edebiyatında bir edebi akım olarak ortaya çıkmıştır. Hindistan’da, Babûrlü Hint-Türk hükümdarlarının saraylarında Farsça yazan ozanlarca geliştirilmiştir. Edebiyatımızda XVII. yüzyıldan başlamak üzere etkisini göstermeye başlamış kimi şairlerimizde bütün özellikleri görülürken kimi şairlerimizi kısmen etkilemiştir. Sebk-i Hindi’nin edebiyatımıza ses, kafiye ve yeni kelime bulma yönünden etkileri olmuştur)  akımını başlatan devlettir.

AŞK İÇİN YAPILMIŞ EN GÜZEL ÖRNEK TAC MAHAL

Ünlü roman yazarı Pearl S. Buck, Tac Mahal hakkında şöyle yazmış; “Çok az güzellik, kendisi hakkında söylenenlerden daha güzel olmayı başarmıştır. Bunlardan biri de Tac Mahal’dir . Dünyanın 7 harikası arasında olan, aşkın en güzel anlatan eser… kitaplara, şiirlere konu olan şah cihanın karısı için yaptığı Taç mahal. Şah cihan Ağra seferine çıkınca hamile olan karısı da onunla gelir. Bütün seferler de kocasını yalnız bırakmayan sadık eş , bu sefer sırasında da onu yalnız bırakmaz. Hamile olmasından dolayı yolda kötüleşir  tabipler onu kurtaramaz ve vefat eder. Bu acıya dayanmayan şah cihan ona binaen sevgisinin emaresi olarak bu muazzam eseri yapmaya karar verir ve her yerden ustalar getirtir. Mimar Sinan’ın çıraklarından olan Mehmet İsa Efendi, Mehmet İsmail efendi hat yazılarını da hattat serdar efendi de hatlarını yapmıştır. Yeryüzünde aşk için yapılmış en güzel örnektir.

21 EYLÜL 1858 BİR DEVRİN SONU

Şüphesiz ne yazarsak ne anlatırsak bu yüce devleti anlatmaya kelimeler yetmez kelimeler kifayetsiz kalır. Her devlette olduğu gibi Babûrler de kuruldu, gelişti, ve yakılma aşamasına geçti. İngiliz Devletinin sömürgecilik faaliyetleri altında can çekişen Babûr İmparatorluğu, 1858 yılında son İngiliz memur Şah’ı Şah Bahadır’ın tahttan indirilerek bizzat İngiliz Devletinin Babûr Topraklarını İngiliz toprağı olarak ilan etmesi ve vali atamasıyla fiilen sona ermiş oldu. Bu tarihten sonra Hindistan coğrafyasının yeniden bağımsızlığına kavuşması ancak 1948 de mümkün olabildi. 1. Dünya Savaşı döneminde Mahatma Gandi ile başlayan bağımsızlık hareketi, 2. Dünya Savaşının sonlarında muvaffakiyetle sonuçlanarak 1948 yılında Bağımsız Hindistan kuruldu. Babûr İmparatorluğu tarih serüveni, siyasi kimliği ve kültürel mirası ile bugünün Hindistan ve Pakistan devletlerinin temellerini teşkil etmiştir.

 

Share

5 YORUMLAR

  1. Hocam,
    Sadece bişey demek istiyorum. Sizin yazdığınız 1858 ve 1948 doğru değildir. Bu 1857 ve 1957 olarak biliyoruz.
    Türkçem güzel değildir o yüzden eğer yanlış anlaşılmasın lütfen.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here