Sevgililer Günü Tarihi

0

Her 14 Şubat’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın dört bir yanındaki diğer yerlerde “Sevgililer Günü” kutlanmaktadır. Peki bu gelenek nereden geldi? Antik Roma ritüellerinden İngiltere’nin geleneklerine kadar yüzyıllarca süren bu geleneğin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi?

 

Sevgililer Günü Efsanesi

Her 14 Şubatta uzun bir romantizm kutlamasının yapıldığını ve Sevgililer Günü’nün, bugün bildiğimiz şekliyle, hem Hristiyan hem de antik Roma geleneğinin izlerini içerdiğini biliyoruz. Ama Sevgililer Günü ya da diğer bir adıyla St.Valence Günü’nün, Saint Valentine ile nasıl bir ilişkisi olduğu ve Saint Valentine’ nin kim olduğu hakkında bir fikrimiz yok.

Sevgililer Günü, Noel’den sonra en popüler ikinci gün olarak görülmektedir. Katolik Kilisesinde, hepsi şehit olan Valentine veya Valentinus adında en az üç farklı aziz vardı. Bir efsaneye göre Valentine, Roma’da üçüncü yüzyılda hizmet veren bir papazdı. İmparator Claudius genç erkeklerin evliliğini yasaklayınca Kararname’nin adaletsizliğini fark eden Valentine Claudius’a meydan okudu ve genç aşıklar için evlilik düzenlemeye devam etti. Valentine’in eylemleri keşfedildiğinde Claudius, ölüme mahkum edilmesini emretti. Diğer hikayeler, Valentine’in Hristiyanların dövüldükleri ve işkence yapıldığı zorlu Roma cezaevlerinden kaçmasına yardım ettiği için öldürüldüğünü ileri sürüyor. Valentine efsanelerinin arkasındaki gerçek karanlık olmasına rağmen, hikayelerin tümü sempatik, kahramanca ve en önemlisi romantik figür olarak vurguluyor. Ortaçağda, belki de bu ün sayesinde, Valentine İngiltere ve Fransa’nın en popüler azizlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ne ek olarak, Sevgililer Günü Kanada, Meksika, Birleşik Krallık, Fransa ve Avustralya’da kutlanmaktadır. İngiltere’de, Sevgililer Günü 17. yüzyılda halk tarafından kutlanmaya başlandı. 18. yüzyılın ortalarında, tüm sosyal sınıfların arkadaşları ve sevgilileri, küçük şükran simgeleri veya el yazısı notlar alışverişi yapmaya başladı ve 1900 yılına kadar basılı teknolojilerin geliştirilmesiyle yazılı mektupların yerini almaya başladı. Hazır kartlar, insanların duygularını doğrudan ifade etmenin cesaretini kırdığı bir zamanda duygularını ifade etmenin kolay bir yoluydu. Daha ucuz posta ücretleri, Sevgililer Günü tebrikleri göndermenin popülerliğinde de katkıda bulundu. Bugün, Tebrik Kartı Derneği’ne göre, her yıl yaklaşık 1 milyar Sevgililer Günü kartı gönderiliyor.

Gülay Demir

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here