Sevgide Abartının Adıdır Minnet

0

En başta istediğimiz kadar özgür davranabiliriz. Hafif bir beğeni yeterlidir beraberlikler için ancak karşı taraftan cesaret almadıkça, aşık olmak çok zordur. O cesaret vermeden aşık olmak cesaret gerektirir. Sonunun hüsran olduğunu bile bile buna devam etmekse, yüreğin cesaretini tasdik eder.
Yazılarımı okuyanlar bilir. Ben aşkı çılgınlık ve deli cesareti olarak tanımlarım. Tabi ki beşeri aşkı.
İyilik nedir bilmez aşk. Heveslerin ardında koşar. Aşk bu yüzden cezbedici ve vazgeçilmezdir. Ama zor olan aşk değil gerçekten sevmektir. Minnet duyabilmektir ! Aşkı hafife almıyorum ancak aşk biraz merhametsizdir. Önü açık, saplantılara dönüşebilecek bir duygudur. Oysa sevmek öyle mi ?

Aşk; arzulara, ihtiraslara yenilir, minnet duygusunu ise azaltır da azaltır. Aşk deli gibi coşturur insanı, sonunu düşündürmez, şansın varsa yolunu kaybetmezsin, ya yoksa ?
Minnet duygusu insanda ne aşk yaratsın ne de sevgi. Ama sevdiyse eğer minneti yaratsın. İkisi öyle farklı bir şey ki !
Herkesi ikna etmeye çalıştığım bir nokta var. Kendimizi sevmek.
Kendini beğenmişlik değil kastım. Bedenimize ve aklımıza hayranlık duyup, bahşedene minnet duymak. İşte kendini sevmenin altın kuralı belki de. Herkesin içinde bir yerlerde, durup bekleyen bahçıvanları vardır bence. Ruhumuzda açması gereken çiçekler için toprağı havalandırıp, sulamak adına orada bekler. Öyleyse onları bulup çıkarmalı ve minnetimizi sunmalıyız. İşte bu bahçıvanlar hayatta her istediğimizin olmayacağını gösterirler bize. Yaşarken elimizde olanlara minnet duymayı ve onları kaybetmemek için uğraşmayı. İnsan kaybedince anlar her şeyin değerini. Bu nedenle düşünmek lazım. Sürekli “Ölümden sonra hayat var mı ?” demek yerine ölmeden hayatı anlamak lazım.
Beraberliklerin ucuz yaşanılmadığı bir dünya inşa etmeliyiz. İçinde sevgi ve minnet olan. Bir bakışına “aşığım“diye yollara düşürmeyecek ya da aşkı bu kadar basite indirgemeyecek beraberlikler olmalı. Adı aşk olsun, sevgi olsun ya da başka bir şey. Önemli olan o özel birlikteliği yakaladıysan, içindeki bahçıvanları unutma. Abartıların hiç biri hoş karşılanmazken tek bir şeyi ayırmışlar. Sevgide abartmanın güzelliğini minnete bırakmışlar. İşte o sevgili kişi bir yerlerde soluk almaya devam ediyorsa ve bundan haberdarsa daha başka hangi zenginlik vardır ki  yeryüzünde?

Özge Güneş

Yazmak zamanı durdurmaktır ....
Özge Güneş

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here