Sevgi Üzerine

2

Sevgi ile ilgili yazılan yazılar genellikle “Sevgi.. Nedir bu duygu ? “ gibi bir soru ile başlar. Herkes aslında sevginin ve de aşkın ne olduğunu tam anlamıyla bilmiyor. Ben de dahil. Ama sevmek ve sevilmek dünyadaki en güzel duygu. Size göre başkadır ama bana göre, bana göre değer görmek, sevdiğini mutlu etmek, yanında sana destek olan birinin olması, sana kendini özel hissettirmesi çok güzel. Evet, birisine platonik olarak aşık olanlar, sevilmek isteyenler ve bir sevip bin üzülenler. Size göre nedir bu duygu? Neyse ne. Sonuçta güzel.
Bir gün birisi hayatına giriyor, birlikte güzel vakit geçiriyorsunuz, çok gülüyor ve çok eğleniyorsunuz. Evet, sevgi ile hüzün bir ilişkide birbirini tamamlayan iki kavramdır bana göre. Mutluluğunuzu yarıda kesen hüzün veren, sinirlendiren ve size acı çektiren olaylar da oluyor tabi. İki taraf da çok üzülüyor. Bence bu kavgalar, size acı çektiren olaylar ilişkinizi bazen kontrol ediyor. Nasıl mı ? Örneğin, bir konuda kavga ettiniz ve birbirinize küstünüz. Günler birbirini kovaladı. Olayın sonunda iki durum meydana geldi: Birincisi, ya birbirinize sımsıkı sarıldınız ve aşkınız daha da güçlendi. İkincisi ise aşkınız bir hüsran ile sonuçlandı. Ve bu durumda siz birbirinizi yeterince sevmiyordunuz. E kardeşim iyi diyorsun hoş diyorsun da, bazen öyle sonuçlanmak zorunda kalabiliyor, diyebilirsin. Haklısın da. Kader diye bir şey de var. Ama sen tüm kalbinle ve tüm içtenliğinle o kişiyi istersen Rabbim sana yardım edecektir.


Evet, ne diyorduk konu bir anda başka yerlere dağıldı, e sevgi deyince bunun olması da normal. İnsan sevmeye başladıkça bir şeyler de öğrenir, olgunlaşır, neyi ne zaman yapması gerektiğini kavrar. Çünkü sevgi öyle bir şeydir ki içinde acıyı da öfkeyi de merhameti de öğrenmeyi de öğretmeyi de barındırır. Evet, neden insanlar sevdikten sonra olgunlaşıyor sanıyorsunuz. İşte bu yüzden. Sevgide öğrenmenin en büyüğü vardır. Öğrenmenin en büyüğü, mutluluğun en büyüğü ve hüznün en büyüğü..

Peki sadece sevmek dış görünüşle mi ilgili ?

Bu soru da tıpkı “Sevgi nedir?” sorusu gibi. Tam anlamıyla cevabı yok. Ama aşk öyle bir şey ki dünyanın en çirkin insanı da olsa -ki Rabbimin yarattığı her varlık güzeldir- Allah kalbine o sevgiyi koymuşsa kim ne derse desin sen onu sevmeye devam edersin. Ve çok klasik bir söz var :
“Güzellik geçici önemli olan kalp güzelliği.” diye. Evet herkes bunu söyler değil mi ? Doğru çünkü. Bazı şeyler bu dünyada hiçbir zaman değişmeyecek. Sevgide en önemli ölçütün kalp güzelliği olduğu gibi.
İbn Hazm Güvercin Gerdanlığı adlı kitabında sevgiyi parçalara ayırıyor. Daha doğru bir tabirle sevgiyi sınıflandırıyor. Ona göre sevgi;
-Akrabalık, samimi ilişkiler ve aynı düşünceleri paylaşmaktan kaynaklanan sevgi,
-Birbiriyle dost olan ve birbirini iyi tanıyan insanlar arasındaki sevgi,
-Yakınlara gösterilen sıcak ilgiden ortaya çıkan sevgi,
-Kişinin sahip olduğu güçlü etkiden yararlanma arzusunun doğurduğu sevgi,
-Saklanması gereken bir sır nedeniyle birleşen kimselerin sevgisi,
-Cinsel arzu ve isteklerini tatmin için başkasına gösterilen sevgi,
-Ruhların birleşiminden oluşan sevgi olmak üzere bölümlere ayrılıyor.

Dikkatimi çeken bir sevgi türü var. Eminim sizin de dikkatinizi ilk o çekti. Hiçbir nedeni olmadan, sadece ruhların birleşiminden olan sevgi. Kulağa çok hoş geliyor değil mi ? Hiçbir nedensiz, dış görünüşün ve diğer tüm sebeplerin olmadığı sevgi. Sanırım bu sevgi de işte kalp sevgisi. Ve bu sevgi aslında seni Allah’a da yaklaştırıyor. Çünkü sevdiğin kişinin içine seni sevme duygusunu Rabbim veriyor. Ne büyüksün ya Rabbi. Bize sevme, sevilme duygusunu verdiğin için çok şükür, bin şükür.

Aklıma takılan bir şey daha var. Aşk sürekli bir şey değil mi ? Sakın bunu da ben sürekli aşık olayım. Farklı farklı kişileri seveyim diye algılamayın. Üzerine en çok şiir yazılan, en çok konuşulan ve konuşulmaya devam edecek olan bir duygu değil mi bu ? İlk aşk şiirinin 8.yüzyılda yazıldığını biliyor musunuz mesela? O zaman biz sevgiyle var olmuşuz diyebilir miyiz? Bence diyebiliriz. Çünkü sevmek kavramı olmasa bizim dağdan taştan ne farkımız kalır ki?

Kalplerimizin hep sevgi ile dolması dileğiyle. Lütfen sevin. Sevdikçe ve sevildikçe hayatımız daha da renklenecek ve güzelleşecek. Yaşasın sevgi, yaşasın kalbimizde uçuşan kelebekler, yaşasın ruhların aşkı.

Share

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here