Sesin Mimarı Şarkıların Efendisi Levent Yüksel

0

Arabesk sanatçılarının  sesi içimize dokunuşu gibidir sesi..Tarzı pop olsada yıllara imzasını atan sanatçılardan biri olmayı başaran ender sanatçılardan birisidir. Etkiliyici ve dinlettiren sesiyle akıllarda kalan kişi 21 Ekim 1964  Antalya’da doğumlu Levent Yüksel’dir..

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da bitiren, Antalya Lisesi’nden mezun olduktan sonra şimdiki adı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı olan Belediye Konservatuvarı’nın kontrbas bölümünü bitirir.. Konservatuvar’da okurken birçok gece kulübünde bas çalar ve birçok sanatçıya eşlik eder. Askerlikten sonra bir gece kulübü orkestrasında Fatih Erkoç ve 1990’la 1996 arası eşi olacak Sertab Erener’le birlikte 2 sene çalışması olmuştur…

Aykut Gürel aracılığıyla Sezen Aksu’yla tanışır, daha sonra Sezen Aksu’nun yetiştirdiği Sertab Erener ve Aşkın Nur Yengi gibi oda kendi yeteneklerini ortaya koymuştur..  Aşkın Nur Yengi’nin ilk albümü olan Sevgiliye’de bulunan Bile Bile şarkısına Harun Kolçak’la birlikte vokal yaptı. En sonunda 1993 yılında Med Cezir albümünü çıkarır. Bu albümle adını duyuran Yüksel, 2 yıl sonra İkinci Kasedi (CD’si) albümüyle ününü pekiştirdi. 1997 yılında çıkardığı Bi Daha single’ıyla o yılın en çok satan şarkıcısı olur. Ancak ertesi yıl çıkardığı Adı Menekşe albümünde bekleneni veremedi ve kariyerinin en kötü albümünü yapmıştır.

Bu albümden sonra 3 yıl ara verir ve Aşkla albümüyle geri döner. 2004 yılında çıkardığı Uslanmadım albümüyle eski günlere dönüş sinyalleri vererek yeniden su üstüne çıkar.. Bu albümde Orhan Gencebay’ın şarkısı Yarabbim’i okuyarak bayan sanatçıların seslendirmiş olduğu eski şarkıları yorumladığı 2006 yapımı Kadın Şarkıları albümü büyük beğeni toplamıştır. Kendisi şu an Türkiye’ de şarkı söyleyen en iyi erkek yorumcuların önünde gitmektedir.

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here