Şerif Mardin Kimdir?

0

Şerif Mardin Kimdir?

1927 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Mardinizade ailesinden gelmektedir. Eğitimine Galatasaray Lisesi’nde başladı ve orta öğrenimini ABD’de tamamladı. Fransızca ve İngilizce eğitimi aldı. Mardin, 1964 yılında doçentliğe yükseldi. Ardından da profesör ünvanını aldı. Çeşitli üniversitelerde eğitim verdi ve bilime büyük oranda katkı sağladı. Hem yabacı dilde hem de Türkçe olarak yazdığı kitaplarla ve denemelerle bir çok kişiye kaynak oldu ve bu şekilde anıldı.

Stanford Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümünden mezun oldu. Daha sonra Johns Hopkins Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini tamamladı. Stanford Üniversitesi’nde de doktorasını yaptı. 1961- 1972 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Doçent oldu ve daha sonraki çalışmaları ile Profesör unvanına kadar yükseldi ve bu çalışmaları ile akademik yaşamını devam ettirdi. Şerif Mardin, Türkiye’de ve yurt dışında birçok üniversiteye de akademik anlamda yardımda bulundu. Misafir profesör, akademik ve idari hizmetlerde bulundu. 1967-1970 yılları arasında Türkiye Sosyal Bilimler Derneği kurucu başkan olarak görev yaptı. 1973-1991 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi iktisadi İdarinBilimler Fakültesi’nin kurucu dekanı oldu ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde de Profesör olarak görevler yaptı. Türkiye’deki sosyal bilimsel alanlara büyük ölçüde katkıda bulundu. Doktorasını The young Ottoman movement: a study in the evolution of Turkish political thought in the nineteenth century” başlığını verdiği tezi ile savunmuştur. 1962 yılında da bu tezin genişletilmiş halini Princeton University Press’ten “The Genesis of The Young Ottoman Thought” adıyla basıma sunmuştur. Bu konu üzerindeki çalışmalarını 1964 yolunda çıkan başka bir eseri olan “Jön Türklerin Siyasi Fikirleri: 1895-1908” ile devam ettirdi. Bu iki çalışma bundan sonraki hayatını belirlemesinde de yardımcı oldu. Türk Modernleşmesi problemleri adı altında makale çalışmaları yazdı. 1954-1966 yıllarında Forum Dergisinde yazarlık yaptı.

13 yıl Ankara Üniversitesinde hocalık yaptı. Daha sonra 1973’te Boğaziçi Üniversitesi’nde İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin kurucu Dekanlık yaptı ve Sosyoloji Bölümü Başkanlığı yaptı. Daha sonra yaklaşık 13 sene Washington’daki American University’de İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığı yaptı. Oğuz Haksever’in yönetttiği “Gerçek Orada Bir Yerde” adlı sohbet programında yer aldı. Bu programda İnsan, tarih, sosyoloji, popüler kültür konuları işeniyordu. Ve Pazar günleri yayınlanıyordu. Bu sohbet programında kendisiyle beraber Gündüz Vassaf ve Murat Belge’de bulunmaktaydı. 1957 yılında Hürriyet Partisi’nde genel sekreterlik görevi yaptı.


Türk Modernleşmesi

 

Şerif Mardin Türk Modernleşmesi konusunu anlatırken şöyle bir yol izlemiştir. “Modernizasyon” kavramından “Modernite” kavramına geçiş yapmıştır. Bu hareketle Althusser’in “epistemolojik kopuş” kavramından hareketle bu çalışmasını bir noktaya dayandırmıştır.

 

 


Bediüzzaman Said Nursi ve Şerif Mardin Olayı

 

Şerif Mardin Müslüman düşünür olan Said Nursi’nin hayatını Türkiye toplumunun dini, ideolojik ve bilinçsel sorunlarını da göz önünde bulundurarak, modernizm olgusu ile birlikte ele almıştır. Modern Türkiye’de din ve toplum kaynaşmıştır. Ve bu eser bu durumu kavrama konusunda bir çalışmadır. Kitabında da bu şekilde nitelemiştir. Said Nursiye göre reformlar özellikle yabancı kültürlerle birlikte gündelik hayatımıza girmiştir. Kültürümüzü ve yaşam stillerimizi zorlayan bir hayat mücadelesini incelemiştir.

 


Akademik Alanda Yaptığı Çalışmalar

1993 yılında Prof. Dr. Tekin Dereli ile birlikte ODTÜ Prof. Dr. Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Yılın Bilim Adamı Ödülünü aldı.

1967–1970 yıllarında Türkiye Sosyal Bilimler Derneğinin kuruculuğunu yaptı.

1994 yılında Yeni Demokrasi Hareketi kurucu üyesi olarak bir görev aldı. Bir süreliğine bir siyasete girdi. Stanford, Boğaziçi ve Sabancı Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı.
2007 yılında Vatan Gazetesi’nden Ruşen Çakır’la bir röportaj yaptı. Bu röportajda mahalle baskısı kavramı konuşuldu. Mahalle baskısı Kavramı ile anlatılmak istenen muhafazakarlaşan bir toplumun içerisinde, muhafazkarlaşma çok daha baskın halde geldi. Ve bundan kaynaklı olarak Muhafazat bir hayat tarzını benimsemeyenler kendilerini dışlanmış hissedeceklerdi ve baskın hale gelen imuhafazakarların değerleri ve düşüncelerine daha çok kabul görecekti. Şerif Mardin, yurt içinde ve yurt dışında birçok başarılıı çalışmaya imza atması ile tanınıyor.

ŞERİF MARDİN ESERLERİ 

Din ve İdeoloji

İdeoloji

Bediüzzaman Said Nursi Olayı/

Modern Türkiye’de Din ve Toplumsal

Değişim

Jön Türklerin Siyasi Fikirleri

1895-1908

Siyasal ve Sosyal Bilimler

Türk Modernleşmesi

Türkiye’de Din ve Siyaset

Türkiye’de Toplum ve Siyaset

Yeni Osmanlı Düşüncesinin Doğuşu

Religion, Society and Modernity in

Turkey”, Syracuse University Press’ten (2006)

Ölümü

Ünlü sosyolog ve Siyaset Bilimci Prof. Dr. Şerif Mardin, 90 yaşında İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
En son Şehir Üniversitesi’nde öğrencilerine ders vermiştir.

Şerif Mardin Sözleri

Din , insanlara çevrelerindeki dünyayı özel “gözlük” lerle görmeyi sağlayacak kavramsal görüş imkanlarını sağlar.

Ümmet iyiyi emreder, kötüyü yasaklar.

Din ,kalpsiz bir dünyanın kalbi, ruhsuz olayların ruhudur.

Tam bir kimlik ancak çocukluk ve ergenlik bunalımlarının başarıyla çözülmesiyle ortaya çıkar.

Şevkat , güven, düzen bunlar çocuğu “dünyaya bakabilir ” hale getirir.

Duygu açık gözlerle gördüğümüz bir ruyadir. Din uyanan bilincin ruyasıdır.

Kaplumbağa yemek için değil, dü­şünmek için yararlıdır.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here