Sentetik T-Hücreler

0
11
multi pipette research of cancer stem cells

Bilim Adamları Genelleştirilmiş Bir Kanser Tedavisine Doğru İlerliyor

Potansiyel olarak kanser tedavisi arayan araştırmacılar mühendislik hücrelerine yönelmişlerdi. Kimerik antijen reseptörü (CAR) T-hücresi terapisi adı verilen bir teknik, kanser hücrelerini tanıyacak şekilde bağışıklık hücrelerini değiştirmenin etkili olabileceğini buldular. Böyle bir tedaviye ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından zaten yeşil ışık verildi.

Bağışıklık hücrelerini terapötik amaçlar için yeniden programlamak caziptir çünkü bu mekanizma potansiyel olarak kanser türü ile çalışabilir. Bununla birlikte, bu tekniğin hafif bir problemi vardır – bağışıklık sistemini modifiye ederek bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesinin bir sonucu olarak basit bir ateşten ölüme kadar çeşitli komplikasyonlara yol açabilir.

Nature Chemical Biology dergisinde kısa süre önce yayınlanan bir araştırmaya göre, üçlü bir araştırmacı bu sorunun bir yolunu bulmuş olabilir. Bağışıklık hücrelerini düzenlemek yerine, bağışıklık-dışı hücreleri değiştirmeyi ve onlara CAR T-hücresi tedavisinin yaptığı kanser öldürme yeteneklerini verdiler.

Bu sentetik T-hücreleri – biri insan embriyonik böbrek hücresinden (HEK-293T hücrelerinden) gelen ortak bir hücre hattı ve diğeri ise insan mezenşimal kök hücrelerinden – kanser tespit sensörleri içeriyordu. Bir kanser hücresi ile temas üzerine, bir dizi tepki tetiklenir ve bu da ilacın aktive edici bir enziminin nihai olarak salınmasına yol açar. İkincisi yakındaki hücrelere taşınır ve burada kanser hücrelerini öldüren aktif formuna dönüştürülür.

ETH Zürih araştırmacılarından Martin Fussenegger’in bir araştırmacısı The Scientist’e “Bunu, sentetik T hücresini, çoğunlukla kanser hücreleri olmak üzere birkaç diğer hücrenin yanı sıra sonunda öldürebilecek bir patlamaya benzetiyorum” dedi. “Dolayısıyla sentetik [T hücre] her işini yaparken, tanıdığı hücrenin hedefe yönelik olarak öldürülmesini tetiklediği gibi, çevredeki diğer hücreleri de dışarı atarak patlatır. Bu, çok hedeflenmiş fakat lokalizedir.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here