Sela’nın Kültürümüzdeki Yeri

0
11
Sela’nın Kültürümüzdeki Yeri

Sela Anlamı : 

Ey Allah’ın Resulü salat-u selam üzerine olsun !

Ey Allah’ın Habibi salat-u selam üzerine olsun !

Ey Allah’ın Mahlukatının hayırlısı salat-u selam üzerine olsun !

Ey öncekilerin sonrakilerin efendisi, salat-u Selam senin üzerine olsun !

Hamd alemlerin Rabbi olan Allah içindir !

 

Arapça Okunuşu

Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Rasulallah!
Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Habiballah!
Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Nûre Arşillah!
Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Hayra Halgillah!
Es Salatu Ve’s-Selamu Aleyke Ya Seyyidel Evveline Vel Ahirin!
Vel Hamdü Lillahi Rabbil Alemin!

 

İlk Sela Ne Zaman Okunmuştur?

•  İlk sela Osmanlı zamanın da okunmuştur. Okunan selalar: Sabah selası, Akşam selası, Bayram selası,  Cenaze selası, Kurtuluş selasıdır.

• Selat-Ümmiyye, selatü selam gibi isimlerle anılmaktadır.

• Memlük Sultanı el-Melikü’n Nasır Muhammed bin Kaavun’un iradesiyle Cuma ezanından önce, el-Melikü’s Salih bin Eşref Zeyniddin 2.Hacci  dönemin de akşam ezanı dışında bütün ezanların sela verme usulü konulmuştur.

 

Sela Neden Okunur ?

Sela bir haberleşme yöntemidir. 

Kavram olarak davet anlamına gelir.

Cuma – Bayram  Selası

Cuma ezanından bir saat önce okunur. Müezzinlerin yüksek sesle salavat getirmeleri, hem insanların salavat getirmelerini hatırlatmak  amacıyla hem de cuma namazını unutanlara hatırlatmak mahiyetinde okunur.

Cenaze Selası

Uzun mesafede olup haber alamayanlar için cenaze olduğunu, kimin cenazesi olduğunu duyurmak için okunur. Bazen haber verilmeyi unutulan cenaze sahipleri olabiliyor. Herkesi o karmaşa da hatırlamak haberdar etmek mümkün olmuyor. Okunan selanın ardından ölen kişinin adı soyadı nereli oldu söylenerek yakınlarının haberdar edilmesi sağlanıyor. Eskiden cep telefonu gibi bir kolaylık yoktu, sela bir çağrı yöntemiydi.

Kurtuluş Selası 

Yatsı ezanından sonra art arda okunan seladır. Bu bir hadisenin yaşandığı, ülkenin geleceğinin tehlikede olduğunun göstergesidir. O hain darbe günü bu selanın okunduğu güne acı bir örnektir. Allah bu ülkeye bir daha Kurtuluş selası dinlemeyi nasip etmesin. Hala acı acı okunan o selanın sesi kulaklarımda, sanki hafızamda o anki çaresizlik  beliriyor. Yüreğimiz ağzımızda dinlediğimiz o görüntü bu sesle canlanıyor hafızamda. Kurtuluş için çağrı anlamına gelir.

Selanın her okunduğunda farklı bir mana çağrıştırır. Ben selayı cuma günü dinlediğimde bir sevinç kaplar içimi ancak; bir cenaze için okunduğunda içimi bir hüzün kaplar. Ölümün soğuk yüzü tüm ürkütücülüğüyle etrafımı sarar, eğlenceye, zevk ve sefaya dalan insanlara ölüme ramak kaldığını yüzlerine vurur. Bu yüzdendir selanın uzatılarak daha hüzünlü okunması. Bir ezanla başlayan dünya serüvenimiz, bir sela ile son bulur yolculuğumuz. 

Sela ile 

Hüzünlü bir sedadır,

Selanın hikmeti.

Okunduğunda bir hüzün kaplar tüm bedeni,

Durup dinlersin.

Bir dakika sonranın,

Olmadığını o an,

Fark edersin.

Ocaklara düşen ateşin,

Yanan yüreklerin sesi olur,

Selanın,

İçi yakan her kelimesi,

Bir  ezan ile başlayan

Dünya serüvenin, 

Bir selaya sığar,

Onca geçmişin.

Dudu Koçak 

 

İlk Sela Kim tarafından okunmuştur? 

Arapca dua, namaz anlamına gelmektedir.

Memlüklüler ve Selçuklular tarafından peygamber efendimizi övmek ve onun sevgisine nail olmak için okunmuştur. Salavat getirmek hatırlansın istenilmiştir. Bin yıldır süre gelen bir gelenek haline gelmiştir.

Sela hakkın da bilmediğimiz onca şey varmış meğerse.  Atalarımız her zaman ki gibi her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmüşlerdir. Bu da bize gösteriyor ne kadar zeki bir milletiz. Her duruma ince bir zeka ile başa çıkabiliyorlar. Allah sela ile ölümümüzü taçlandırmayı nasip etsin. Allah ölümün bile hayırlısını nasip etsin.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here