Şebnem Ferah Kimdir ?

0

ŞEBNEM FERAH KİMDİR ?

Hüzün dolu, duygusal ve karamsar şarkılar yazmak mükemmel bir hayata sahipken oldukça imkansız olsa gerek. Maalesef ki Şebnem Ferah da şarkılarına yansıttığı kadar hüzünlü bir hayat hikayesine sahip.

 

 

ŞEBNEM FERAH’IN AİLESİ

Babası Ali Bey ve annesi İfadet Hanım, küçük kızları Aycan ile 1970 yılında, Üsküp’ten kalkıp Türkiye de Yalova’ya yerleşirler. Ali Bey bura da öğretmenlik yapmaya başlar. Yalova da yaşarken 1972 yılında ikinci kızları olan Şebnem Ferah dünya ya gelir. Ailesinin en büyük özelliği müziğe olan delilik derecesindeki tutkularıdır.

 

 

ŞEBNEM FERAH’IN EĞİTİMİ

Şebnem, ilkokula başladığında müziğe olan düşkünlüğünden dolayı mandolin ve solfaj dersleri almaya başlar. Daha sonra daha iyi bir eğitim almak için ailesi onu Bursa’ya gönderir. Lise hayatının ikinci yılında enstrümanları kiralayarak “pegasus” adında bir grup kurarlar Şebnem de grubun solist olma görevini üstlenir ancak pegasus uzun soluklu bir grup olamaz ve dağılır. Şebnem bu olumsuzluktan bile grubun ancak en yakın arkadaşlarla kurulması sonucunu çıkarır. Şebnem, bu denemenin ardından pes etmez bu kez yine tamamıyla bayanların oluşturduğu farklı grupla ortaya çıkar. Grubun adı “Volvox” dur. Yemeden, içmeden bu grup için çalışır. Yine o yıllarda yazdığı şarkılar, melankolik sözler içermekteydi. Lise bittiğinde ODTÜ Ekonomi bölümünü kazandı ve yine Ankara Üniversitesini kazanan ablası Aycan’la beraber yaşamaya başdı. İstediğince gitar çalıp, şarkı söyleyebileceği bir okul hayatına başladı. Amatör şarkıcılığa burada başladı ve Özlem Tekin ile tanışıp onunda Volvox grubuna dahil eder etmesine fakat grup üyelerinin İstanbul da Üniversite kazanmasından dolayı Volvox dağılır. Şebnem işte bu dönemde hayatıyla ilgili en önemli kararı verdi ve ODTÜ’yü ikinci sınıfta bırakarak İstanbul’a yerleşti. İlk olarak TRT de bir programa çıkar ve Sezen Aksu tarafından keşfedilme süreci başlar.

 

Onun için mükemmelliklerle dolu zamanlardan sonra ilk acı darbe ablası Aycan’ın ölümcül bir hastalığa yakalanmasıyla başlar ve Şebnem Yalova’ da ablası için “ Deli Kızım Uyan” şarkısını yazar.

Dinlediğimiz şarkıdan da nasıl hüzünlü olduğunu hissedebiliyoruz. Ve 1997 yılının sonlarında ablasının kaybıyla sarsılır. Sonrasında bunalıma giren Şebnem, iki yıl boyunca çok sevdiği müzikten uzak kalır. Bu olaylardan sonra 30 Haziran 1999 tarihin de ise “ Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” adlı melankoli kokan albümü çıkarır. Yaşadığı acı dolu yıllar bununla da bitmez 17 Ağustos 1999 da ki büyük deprem de yalavo yerle yeksan olur ve babasını da bu deprem de kaybeder aslında bu deprem de kaybettiği sadece babası değil ailesinden olan başka yakınlarını da kaybetmişti. Ve artık babasını “Kadınım” adlı şarkıyla hatırlayacaktı. 2 Temmuz 2011 tarihinde de Annesini kalp krizinden kaybeden Şebnem, tüm sevdiklerini kaybetmiş oldu.

Türkiye’de bir kadın olarak en iyi elektro gitar çalan, en iyi çığlık atan, en dokunaklı sese sahip ses sanatçısıdır. Sesinin gücü 3 oktav olarak bilinen Şebnem, bu yönleriyle tam olarak yetenek abidesidir. Sonuç olarak Şebnem Ferah’ın bu kadar hüzün dolu şarkılar yazmasının sebebi hayat hikayesi de diyebiliriz.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here