SAVAŞ’ın AY gibi Hayatı

0
24
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-02-11 02:53:54Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

 

Kendisini daha çok A Takımı programından tanıdık..Başarılı sunumu ve toplumdaki sıkıntıları korkmadan çekinmeden dile getiren araştırmacı bir gazeteciydi.. Kendisi  26 Mart 1954 tarihinde şarkıcı Şükran Ay ve Ünlü sihirbaz ve gösteri sanatçısı Turan Turanlı’nın oğlu olarak İstanbul Üsküdar’da gözlerini açmıştır.. Çocukluk yılları İstanbul Üsküdar Selamsız’da geçmiştir. Işıl ay adında şarkıcı kız kardeşi vardır. Marmara Koleji ve Pertevniyal Lisesi’nde okuyup, Lise yıllarında Milli Oyunlar ekibi şefliğinide yapmıştır. “Ay” soyismi babasının isteğiyle mahkeme kararıyla  annesinin soyadı ölümsüzleşmiş olur… Marmara Üniversitesi İktisat ve idari bilimler Fakültesini bitirerek,  daha sonra İİTİA’ da (İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi) eğitim görmüştür.

Çocukluk yıllarında okuduğu çizgi roman “Ten ten” den etkilenip gazeteci olmak istemiştir. Gazetecilik mesleğine 1974 yılında Dünya gazetesinde muhabir olarak başlar..Daha sonraları Tercüman, Vatan, Milliyet, Sabah,Posta gazetelerinde ve Akajans’ta çalışır. Takvim gazetesinde köşe yazarlığı yapar. Uluslararası Muhabir ve Fotoğrafçı olarak Sipapress’te çalışmıştır. Fotoğrafları Time, Bunte dergilerinde kapak olur. Ve 1984 yılında Mehmet Ali Birand‘la 32. Günde televizyon haberciliğine başlayarak mesleğinde zirveye çıkacaktır. Gazeteci ve televizyon programcısı olarak 600′ün üzerinde ödüle layık görülüp, bu ödüllerden en ilginç ve en iyisi ise Türkiye gazeteciler cemiyeti 1992 yılın gazetecisi ödülü’ dür. Savaş Ay travesti kılığına girip onların yaşadığı bir takım zorlukları gözler önüne sermiş ve bunu haberle harmanlamasını bilip bu ödülü layıkıyla haketmiştir.

 1993 yılında “A Takımı” adlı bir haber programı yapmaya başladı. ATV, Kanal 6, star tv, TGRT, kanal 1 gibi tv kanallarında A takımının yanısıra ; Savaş Ay’la show biz”, “Savaş Ay’la tozlu yollar”, “Savaş Ay’la sokak arası”, “studyo 4”, “Savaş Ay’la Muhabir” gibi programlar yaptı fakat A takımından tam 15 sene vazgeçemedi daha doğrusu vazgeçilmedi.. Bu programla bir çok ilke imza atan Savaş Ay, Ağrı DoğuBeyazıt’a okul kampanyası sebebiyle bir gecede tam 1 trilyon (eski TL) para toplayarak adından uzun yıllar bahsettirdi. Bunun yanısıra yapmış olduğu “Beyaz Tebeşir” kampanyası ile yine bir çok çocuğun okumalarına sebeb olarak yüzlerini güldürmüştür..

Yazmış olduğu 6 kitap vardır. Bunlar;

Ay Hikayeleri”

“Göz Tanığı”

“Ara Sokak”

“Sokak Çocuğu”

“Çamur Şevketin Torunu” ve son olarak da “Anlat Savaş Abi’ne adlı kitaplarıdır.

 

2000 yılında Beyazıt Öztürk ve Kerem Alışık‘ında oynadığı “Dansöz” adlı filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını yaparak. Bundan başka filmlerde de rol almıştır..

1999 yılında gırtlak kanseri olduğunu onu izleyen bir doktorun tavsiyesi üzerine hastaneye gittiğinde öğrenmiştir..Programı sesiyle olduğu için birçok sanatçıdan rica edilerek programını sunmaya devam etsede herşey bir yere kadar olduğu için son vermiştir..  Yıllardır kanserle mücadele eden Savaş Ay, 9 Kasım 2013 tarihinde hayatını kaybedip hakkın rahmetine kavuşmuştur..

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here