Sarı Karpuzun Faydaları Nelerdir?

0
9
Sarı karpuzun faydaları nelerdir doğal mı?
Sarı karpuzun faydaları nelerdir doğal mı?

İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücudunuzdaki atık maddeleri ve kanınızı temizler. Tüketildiğinde böbrekleri çalıştırır ve böbrek taşı veya kumunun sorunsuz, ağrısız bir şekilde dökülmesini sağlar. Bu özelliğinin yanı sıra kemik gelişimini de destekler.

sari-karpuz-Nvgb.jpg

Sarı karpuzun faydaları nelerdir? Sarı karpuz nerede yetişir? Sarı karpuz neye iyi gelir? Sarı karpuz doğal mı? Doğadan tükettiğimiz meyveler arasında sağlık sorunlarına karşı kalkan görevi gören en etkili meyvelerden biridir. İşte görünümü ile merak ettiren sarı karpuzun faydaları…

sari-karpuz-neye-iyi-gelir-1ZDu.jpg

Doğanın şifalısı sarı karpuzu şu saatten sonra bilmeyen kalmayacak! Özellikle Çin’de bolca tüketilen sarı karpuz şifasının yanı sıra lezzetiyle de damak çatlatıyor.

sari-karpuz-MRl6.jpg

60 yıl öncesine kadar Anadolu’da yetiştirilen sarı karpuzun üretimi uzun bir süre durmuş, lezzeti unutulmaya yüz tutmuşken şimdilerde Burdur’da yetiştirilmeye başlandı. Çinlilerin favori meyvesi olan sarı karpuz, bağırsak kanserini önleyici özelliğe sahip.

sari-karpuz-Sjit.jpg

İyi bir lif kaynağı olan sarı karpuz bağırsak hareketlerini düzenler ve bu karpuzun çekirdekleri bağırsak kanserini önlemede önemli bir rol oynar. Aynı zamanda çekirdek içinde bulunan cucurbocitrin isimli madde, kan basıncını düşürür ve böbrek fonksiyonlarını düzenler.

sari-karpuz-j3cy.jpg

Düşük kalorili olan bu karpuz kalsiyum, potasyum, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Hem yağsız oluşu hem de vitamin ve mineraller açısından zengin olmasıyla diyetlerin vazgeçilmezi olmuştur.

sari-karpuzun-faydalari-Qbyd.jpg

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here