Sara (Epilepsi) Krizi Nedir? Neler Yapılabilir?

0
Sara (Epilepsi) Krizi Nedir? Neler Yapılabilir?
Sara (Epilepsi) Krizi Nedir? Neler Yapılabilir?

 

Epilepsi beynin hücrelerinde geçici anormal dalgalar oluşmasıdır. Her insan sara krizi geçirebilir ancak bu epilepsi hastası olduğu anlamına gelmez.

 

EPİLEPSİ HASTASI

Belirli bir süredir nöbet geçiren hastalara konulan teşhiştir.

Teşhis Nasıl Konulur ?

Nöroloji uzmanı tarafından  emar ve eeg sonucu bile yetersiz kalabilmektedir. Çünkü eeg testi kesin sonuç vermeyebilir.Raporu çıktığında hasta ilaç ile tedavi görüp bu durumu atlatabilir.

Peki Sara krizi geçiren bir hasta gördüğümüzde biz ne yapmalıyız?

Öncelikle hasta nöbet anında bilinci yerinde olmadığından kafasını çarpabilir kafasına yumuşak bir yastıkla ve vurmasını engelleyebilecek şekilde her hangi bir şey koyabiliriz. Eğer hasta dişlerini ağzını kenetlemiş ise o zaman bir kaşık ya da yutamayacağı bir şey ile bu önlenmelidir. Sağlık görevlileri gelene kadar yapabileceklerimiz maalesef bununla kısıtlıdır.Bu arada Epilepsi, Alzheimer vb. acil duruma neden olabilecek bazı hastaların kollarında bileklikte ismi kan grubu acil bilgiler yer alabilir.Bu bilekliği fark edersek iletişim kurmayı unutmayın. Günümüzde gelişmiş ülkelerde insidensi 20-50/100.000‘dir.

Kadın ve erkeklerde bu durum eşittir.

Epilepsi hastaları günlük yaşamlarına nöbetler harici devam edebilmektedir.

Bu krizleri geçiren hastalara toplumda üç harfli çarpması vb. uydurmalarla insanları aranızda ayrıştırmayın. Unutmayın ki her hastalık insan için yaratılmıştır ve yarın kimin başına geleceği belli değildir.

Küçücük kalplerinde olduğu bu hastalık için ve diğer insanlara yardım için epilepsi derneği  epilepsi ile savaşanlar derneği kurulmuştur. Yeter ki başarmak isteyin yalnız değilsiniz.

SAĞLIKLA KALIN …

 

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here