Santa Claus ( Noel Baba )

0
81

  Noel Baba olarak bildiğimiz adamın kendi tarihçesi var. Bugün, esasen kırmızı renkte olan neşeli bir adam olarak düşünülüyor, ancak hikayesi 3. yüzyıla uzanıyor. İlk kökenlerinden, günümüzün en gözde alışveriş merkezlerinden Noel Baba’nın geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinelim , iki New Yorklu’nun (Clement Clark Moore ve Thomas Nast’ın) Noel Baba üzerinde büyük etkileri olduğunu keşfedelim. Haydi hep birlikte biraz geçmişe gidelim. İşte tüm dünyada coşkuyla kutlanan yılbaşının, tabii yılbaşının ana kahramanı Noel Baba’nın ve kırmızı burunlu Rudolph’un hikayesi. 

AZİZ NİCHOLAS’IN EFSANESİ

        Noel Baba efsanesi, yüzlerce yıl önce Aziz Nicholas  adlı bir rahibe kadar izlenebilir. Nicholas’ın günümüzde modern Türk tarihinde Myra yakınlarındaki Patara’da 280 civarında doğduğuna inanılmaktadır. Dindarlığına ve iyiliğine hayran kalındı ve Aziz Nicholas birçok efsaneye konu oldu. Kendisinin devraldığı zenginliğin hepsiyle yoksullara ve hastalara yardım ettiği söylenir. Aziz Nicholas’ın hikayelerinin en tanınmışlarından biri, üç fakir kız kardeşinin kocasına veya fahişeye babalarından satılmalarını, böylece evlenebilmeleri için bir çeyiz temin etmesini sağladığıdır. Uzun yıllar boyunca, Nicholas’ın popülaritesi yaygınlaşmış ve çocukların ve denizcilerin koruyucusu olarak bilinmeye başlanmıştır. 6 Aralık tarihinde ölüm yıl dönümü kutlandı. Bu, geleneksel olarak büyük alışveriş yapmak ya da evlenmek için şanslı bir gün olarak değerlendirildi .Rönesans döneminde St. Nicholas Avrupa’daki en popüler azizdi. Protestan Reformasyonu’ndan sonra bile azizlerin azizliği cesaretini kırmaya başladığında St. Nicholas özellikle Hollanda’da olumlu bir şöhret sürdürdü.

 Kurtuluş Ordusu, 1890’lardan beri sokaklara Noel Baba giyen koleksiyoncular gönderiyor.

SINTER KLAAS NEWYORK’A GELİYOR                      

 Aziz Nicholas, 18. yüzyılın sonlarına doğru Amerikan kültürüne ilk adımlarını attı. Aralık 1773’te ve tekrar 1774’de bir New York gazetesi, Hollandalı ailelerin ölüm yıl dönümünü kutlamak için toplandıklarını bildirdi.

 Noel Baba adı, Nick’in Hollanda takma adından (Sinter Klaas’tan) evrimleşerek Sint Nikolaas’ın kısaltılmış halidir.  1804’te, New York Tarih Kurumu üyesi olan John Pintard, toplumun yıllık toplantısında St. Nicholas’ın ağaç oyuklarını dağıttı. Gravürün arka planında şöminenin üzerine asılı olan oyuncaklar ve meyveler dolu çoraplar gibi tanıdık Santa görüntüleri bulunmaktadır. 1809’da Washington Irving, St.Nicholas’a New York’un efendisi olan ve New York’un Tarihi adlı kitabında göndermiş olduğu Sinter Klaas hikayelerini popülerleştirmeye yardımcı oldu. Sinter Klaas büyüdükçe, mavi üç köşeli şapka, kırmızı yelek ve sarı çoraplarla  geniş bir ağızlı şapka ve “büyük Flaman gövdesi hortumu çifti” giyen bir erkeğe kadar her şey olarak tarif edildi. 

ALIŞVERİŞ MERKEZİ SANTAS

 Özellikle çocuklar etrafında odaklanan hediye verme, 19. yüzyılın başlarından itibaren Noel kutlamasının önemli bir parçası olmuştur. Mağazalar 1820’de Noel alışverişini ilan etmeye başladı ve 1840’larda gazeteler sıklıkla yeni popüler Noel Baba’yı gösteren tatil reklamları için ayrı bölümler hazırladılar. 1841’de binlerce çocuk, bir Canadian büyüklüğünde Noel Baba modelini görmek için bir Philadelphia mağazasını ziyaret etti. Mağazalar canlı bir Noel Baba’ya bir göz atmanın cazibesiyle çocukları ve ebeveynlerini çekmeye başladılar.  1890’ların başında Kurtuluş Ordusu, muhtaç ailelere sağladıkları ücretsiz Noel yemekleri için para ödemeye ihtiyaç duydu. İşsizleri Noel Baba takımlarından giydirmeye başladılar ve bağış almak için onları New York sokaklarına yolladılar.

NOEL ÖNCESI GECE TWAS 

 Episkopal bir bakan olan Clement Clarke Moore, 1822’de üç kızı için “St. Nicholas’tan Bir Ziyaret Hesabı” başlıklı uzun bir Noel şiiri yazdı. Moore’un imgelerinden bir kısmı muhtemelen başka kaynaklardan ödünç alınmış olsa da, şiiri, Noel Arifesinde evden eve uçan Noel Baba’nın şu an tanıdık görüntüsünü “sekiz ren geyiği bırakan hediye” bırakan “minyatür kızak” ile popülerleştirdi. “Aziz Nicholas’tan Bir Ziyaret Hesabı” yeni ve hemen popüler Amerikan simgesi yarattı. 1881’de siyasi karikatürist Thomas Nast, Moore’un şiirine, Noel Baba’nın modern imajımıza uyan ilk benzerini yaratmaya çalıştı. Harper’s Weekly’de çıkan karikatürü, Noel Baba’yı, şanslı çocuklar için oyuncaklarla dolu bir çuval tutan, dolgun, sakallı, neşeli bir adam olarak gösterdi.        

 DOKUZUNCU REN GEYİĞİ   

      Rudolph (en ünlü ren geyiği) diğer uçan meslektaşlarından yüz yıl sonra doğdu. 

      Kırmızı burunlu meraklı, Montgomery Ward mağazasında bir metin yazarı olan Robert L. May tarafından yaratıldı. Mayıs, 1939’da tatil trafiğini mağazasına getirmeye yardımcı olmak için Noel temalı bir hikaye-şiir yazdı. Mayıs, Moore’un “Noel Öncesi Gece Çifti” adlı kitabına benzer bir kafiye deseni kullanarak, büyük gülüyle parlayan kırmızı burnu nedeniyle diğer geyiğin tarafından aldanan genç ren geyiği Rudolph’un hikayesini anlattı. Ancak, Noel Arifesi sisliydi ve döndüğünde onu  armağan edemeyeceğinden endişe edince, eski, dışarıdan atılmış kızaktan kırmızı burnunun ışığı altında Noel’i kurtardı. Montgomery Ward, hikayenin neredeyse iki buçuk milyon kopyasını 1939’da sattı. 1946’da yeniden yayımlandığında kitap üç buçuk milyon kopya sattı. Birkaç yıl sonra May’ın arkadaşlarından Johnny Marks, Rudolph’un hikayesine (1949) dayanan kısa bir şarkı yazdı. Gene Autry tarafından kaydedildi ve iki milyon kopya satıldı. O zamandan beri hikaye 25 dile tercüme edildi ve 1964’ten beri her yıl izleyicileri büyüleyen Burl Ives’nin rivayet ettiği bir televizyon filmi haline getirildi.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here