Sanat Güneşi Zeki Müren’in Ölüm Yıldönümü

1
27
Zeki Müren’in Bodrum’da son yıllarını yaşadığı evi, Kültür Bakanlığı'yla yapılan protokol ile Zeki Müren Sanat Müzesi'ne dönüştürülmüş ve 8 Haziran 2000 tarihinde ziyarete açılmıştır.
Zeki Müren’in Bodrum’da son yıllarını yaşadığı evi, Kültür Bakanlığı'yla yapılan protokol ile Zeki Müren Sanat Müzesi'ne dönüştürülmüş ve 8 Haziran 2000 tarihinde ziyarete açılmıştır.

24 Eylül

21 yıl önce, Türkiye’yi Sanat Güneşi Zeki Müren’den ayıran gün…

Genci yaşlısı, kadını erkeğiyle kendisini sevmeyen, şarkılarını bilmeyenin olmadığı, doğum günü olan 6 Aralık, Türk Sanat Müziği olarak kutlanan, tüm ülkenin gönlünü fetheden Zeki Müren kimdir, hadi biraz bakalım…

BURSA’DAN İSTANBUL’A DOĞAN BİR GÜNEŞ

06 Aralık 1931 tarihinde Bursa’da dünyaya gelen Zeki Müren, doğduğu şehirde başladığı orta öğrenimini İstanbul Boğaziçi Lisesi’nde devam etti. İstanbul’da eğitim hayatına devam ederek Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen Atolyesi’nden mezun olmuştur. Aynı zamanda musiki ilgisi olan Zeki Müren, Boğaziçi Lisesi’nde önceden aldığı solfej ve usul derslerine ek olarak udi kir kor eğitimi ile devam etmiştir. Daha sonra fasıl musikisinin piri Şerif İçli’den dersler alacaktır.

1950 yılında henüz üniversite öğrencisiyken TRT İstanbul Radyosunun açtığı ve 186 adayın katıldığı solist sınavını birincilikle kazandı. 1 Ocak 1951’de, İstanbul Radyosunda canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini verdi ve bu konseri çok beğenilince aynı hafta “Muhabbet Kuşu” şarkısını plağa doldurtuldu. Bu plak sayesinde Zeki Müren tüm Anadolu’da tanındı.

SAHNE HAYATI VE ÖDÜLLER

Maksim Gazinosu sahnelerinde aralıksız 11 yıl Behiye Aksoy ile dönüşümlü olarak sahne aldı. 1976’da Londra’daki Royal Albert Hall’da konser vererek bu mekânda sahne alan ilk Türk sanatçı oldu.

Zeki Müren 600’ü aşkın plakla kaset doldurdu ve 300 civarında şarkı besteledi.

1955’te “Manolyam” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü’nü kazandı. 1973’de Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Solist ödülünü aldı.

1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. 1997’de Kral Tv Müzik Ödülleri’nde Yekta Okur Özel Ödülü’nü aldı.SİNEMA HAYATI

1954’de ‘Beklenen Şarkı’ ile başladığı sinema hayatına 18 film ve bir tiyatro oyunu sığdırdı. 

SANATLA DOLU BİR HAYAT

Zeki Müren, şarkıcılık ve sinema oyunculuğunun yanı sıra, eğitimini aldığı desen çalışmalarına devam etmiştir. Resimle de ilgili olan Zeki Müren, desen ve resim çalışmalarıyla değişik illerde sergiler vermiştir. Sahne kıyafetlerini çoğu zaman kendisi tasarlar ve oldukça ilgi çekerdi.

Sanatın hiçbir zaman tek yönlü olmayacağının ispatı olan Zeki Müren, bir de 1965 yılında 100’e yakın şiirinin yer aldığı ‘Bıldırcın Yağmuru’ adlı şiir kitabını çıkardı.

ÖZEL YAŞAMI

Zeki Müren hayatı boyunca hiç evlenmedi.

Askerliğini 1957-1958 yıllarında yedek subay olarak Ankara Piyade Okulu (6 ay), İstanbul Harbiye Temsil Bürosu (6 ay) ve Çankırı’da (3 ay) yaptı.

Mesleğe başladığı ilk yıllarda daha sıradan kıyafetler ve saç stilleri taşımasına rağmen ileri yıllarda kadınsı kıyafetler, saç modelleri ve makyajı ile sahnelere çıktı. Cinsel yönelimi ile ilgili bir açıklama yapmadı ancak genel kanaat eş cinsel olduğu yönünde idi.

Doğum günü olan 6 Aralık tarihi ise, Onur Akay’ın TRT Müzik ekranlarından yaptığı öneri ile, 2012 yılından bu yana Türk Sanat Müziği Günü olarak kutlanmaktadır.

ÖLÜMÜ VE SONRASI

Kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı sebebiyle Bodrum’daki evinde dinlenmeye çekilen Zeki Müren,  24 Eylül 1996 günü, TRT İzmir Televizyonunda kendisi için düzenlenen tören sırasında kalp krizi geçirip hayatını kaybetmiştir. Büyük bir halk kalabalığının katıldığı cenazesi, doğum yeri olan Bursa’da Emir Sultan Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Zeki Müren tüm mal varlığını, Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfı’na bağışlamıştır.

ZEKİ MÜREN MÜZESİ

Zeki Müren’in Bodrum’da son yıllarını yaşadığı evi, Kültür Bakanlığı’yla yapılan protokol ile Zeki Müren Sanat Müzesi’ne dönüştürülmüş ve 8 Haziran 2000 tarihinde ziyarete açılmıştır.

 

You may also like

Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here