Sanal Alemdeki Amaçsız Kadın Grupları

1

İnternette gezerken en çok ne yapıyorsunuz? Sohbet? Facebook gibi ağlarda paylaşımlar ? Araştırma? Tanımadığınız kişilerle geyik muhabbeti? Hangisi? Bunları yaparken boş vakitlerinizde mi yapıyorsunuz yoksa özel vakit mi yaratıyorsunuz?
Durup dururken aklımda geldi neden bilmem. Bana soracak olursanız aynı soruyu iki şekilde yanıtlarım. Birincisi; araştırma yapıyorum ve bunun için belli bir zaman oluşturuyorum. İkincisi de Facebook’ta kadın gruplarında gezip yorum okuyorum. Bunun için de zaman oluşturuyorum dersem şaşırmayın. Müthiş gözlemler yapabileceğiniz yerler. Gizli bir ajan gibi sinsi sinsi geziyorum. 🙂 Yorum yazmam, sadece okurum.
Bazen kanımı donduran şeyler okuyorum, bazen çok gülüyorum, bazen de çok kızıyorum. Güldüğüm şeyler beni mutlu etmiyor, yanlış anlaşılmasın. Bildiğiniz trajikomik şeyler var. 🙁
İçinizde mutlaka bu kadın gruplarına üye olanlar vardır ve kadın profiliyle üye olan erkekler de vardır. Hadi hadi yok demeyin, hızınızı alamayıp öyle yorumlar yazıyorsunuz ki hemen belli oluyor erkek olduğunuz. Merak işte ! Neyse şimdi size sivridillik yapmak istemiyorum zaten 🙂

Bu kadın gruplarının amacını biri bana anlatsa keşke. Ben bu kadar gereksiz, amaçsız, faydasız bir şey görmedim hayatımda. Grup kelimesi, özellikleri doğrultusunda ayrı ayrı olarak bir araya toplamak demekse eğer, bu gruplardaki kadınların özellikleri nedir ? Birisi çıkıp şunu izah etsin bana !
Bizim insanımız iyidir hoştur ama bir şeylerin suyunu çıkarmadan edemez. Grubu kuruyorsun ya da üye oluyorsun, bir de sahibine sormadan başka hesapları neden eklersin ? Onu da geçtim, kadın kadınayız diyerek evinde, yatak odası rahatlığı nedir yahu ?
Şimdi sizinle burada bu gruplardan bazı nahoş şeyleri paylaşacağım. Kimse darılıp gücenmesin ve ben böyle yerlere üye falan olmam demesin. Zira paylaşacağım şeyler üye sayıları çok yüksek gruplar.

93.000 üyeli bir kadın grubunda açılan post şöyle kısaca; “İlk eşimden çok çektim, dayak ve aldatma. Sığınma evindeyim, iki küçük çocuğum var. Buralarda yapamıyorum, biriyle tanıştım çok zengin, evlenecek ama tek şartı çocuklarımı yuvaya vermek. Ne dersiniz kızlar ? Kafam karışık. “
Bana çok inandırıcı gelmeyen bu postun bir an gerçek olduğunu farz edelim. Bakalım yorumlara neler var.
873 yorum almış, biraz okumaya çalıştım aman ya Rabbi! Postu açan hatundan beter çıkmışlar. 🙂

Kadının ne azgınlığı kalmış ne yanmışlığı efendim ! Ne mallığını bırakmışlar ne manyaklığını içlerinden bir iki tanesi yol gösteren cinsten yazmış onlar da aralarda hakaret etmeyi unutmamış. Amaç yardımlaşma gibi duran bu post bildiğiniz hakaret deposu. Yazan kadın için bir şey demeyeceğim zira dikkat çekmek için uyduruk bir şey gibi geldi bana. Yavrularımı satayım mı diyor resmen !

Geçelim başka bir posta;

Yine aynı gruptan bir paylaşım kısaca şöyle; “Merhaba kızlar, 4 yıldır hem evli hem kapalıyım acaba açılsam mı ne dersiniz ? ”
Yorumlara baktım maşaallah çok aklı başında yorumlar yapılmış. Ciddi ciddi şaşırdım yani. Biri dışında ! O birini söylemeden önce bu postu atan kadını da ayrı bir tebrik etmek lazım hani. 4 yıldır hem evli hem kapalı kalmak herkesin harcı değil. 🙂
Yahu bu nasıl bir posttur ? Hem okuyorum hem çalışıyorum der gibi. Neyse ! Yorumlarda bir kişi vardı ki verdiği akıl, akıl değil mücevher sanki. “ “Saçlarını kazıtabilirsin açılmamak için, ben öyle yapmıştım” demiş. 🙂 Onu da tebrik edelim isterseniz.

Geçelim mi başka bir posta ?
Bu da bir soru admin hanımdan; Hayatta vazgeçemediğiniz şey nedir ?

Cevaplar klişede olsa gerçek tabii. Eşim, çocuklarım demiş 50 yorum. En sonda bir yorum şöyle; Hayatta hiç bir şey vazgeçilmez değildir. 🙂 Son noktayı koymuş ablam ! Eee az önceki ilk postu hatırlayın hele. 🙂

 

Şimdiki post ise trajik bir paylaşım; ”Merhaba hanımlar kayınvalidem alt katımızda oturuyor, emekli maaşı var, yalnız kalıyor sürekli bizim eve yemeğe gelmek istiyor, bu da yetmez gibi her ay elektrik faturasını biz ödüyoruz. İki çocuğum var benim biz de ne zorluklarla bakıyoruz, kocama resti çektim ama dinlemiyor, ne yapmalıyım evi mi satıp taşınsak ? 🙁 ”

Durun kızmadan önce yorumları da dinleyin; ”Sakın ödeme ! Her gün gezmeye yer arıyordur o ! Kocana rest çekmeye devam et ! Küs onunla ! Kadınla açıkça konuş ! Sen ödemek zorunda değilsin ! Tavrını koru !”

”Arkadaşım, kapının önünde köpek var ne yapayım diye sorsa bu kadar acımasız olmazdı bu insanlar !”

Öncelikle bu paylaşımı yapan kadını kınıyorum ! Bir evlat annesinin elektrik faturasını ödese ne olabilir ? Bir kişinin elektriği ne tutar ki ? İsterse maaşın tamamı gitsin. Anne o Anne!
Bu paylaşımın sahte olduğunu sanmıyorum. Çünkü yorumlardaki kadınlar da birbirinden beterdi. Demek ki bir annenin torunlarını görmek istemesi gezme sayılıyor. Kadına özellikle yorumlarda sorulmuş, kayınvaliden karışır, konuşur mu diye. Cevabı ise hayır olmuş.
Biz ne zaman bu kadar acımasız bir toplum olduk ?
Ben pes dedim ! Unutmayın bir gün biz de yaşlanacağız.

Şimdi başka bir gruptan paylaşım, yine sözde kadın grubu. Sözde diyorum 50.000 üyesi var içinde erkek olmadığını düşünmek saflıktan başka bir şey olamaz. Paylaşım bir fotoğraf bu kez. Şöyle yazmış;” Kızlaaaaaarrr yeni aldım yakışmış mı?”
30 yaşlarında sıradan güzellikte bir hatun.Eetek boyu dizlerinde olan elbisesini gösteriyor, tabi üzerinde. Gayet sıradan ayna karşısında verilmiş bir poz, hatta yatağı dağınık, ayağında kısa boğaz pembe çoraplarla ev terliği. Fotoğrafı buraya koymayı etik bulmadığım için anlatmayı tercih ettim. 🙂
Yorumlara gel !

Bir kaç güle güle giy dileklerinden sonra “O yatağın hali ne ? “diyeni mi, “Keşke ince çorap giyseydin.” diyeni mi, “Kız gözlerin ne güzel.” diyeni mi, “O göbeğe o model olur mu? “diyeni mi ararsınız. Hadi hepsini geçtim , “Yavrum hepsi senin mi ? “ nedir ya. 🙂 “Hafif poponu çıkar dışarı da bir de öyle çek at” diyen de vardı. “Eğilince çatal görünür bir test et eğil de çeksene” diyen de vardı. Bunları işsiz erkeklerin yazdığı aşikar.

Yapmayın etmeyin hanımlar böyle gruplara resim atarak bu yorumlara neden maruz kalırsınız ? Allah akıl vermiş, neden ziyan edersiniz ?

Şimdi bunları neden yazdım buraya ? Asıl meseleye geleyim. Amacım ne dedikodu yapmak ne de laf olsun torba dolsun türünden bir yazı yazmak. Toplum olarak ne halde olduğumuzu biraz hatırlatmak istedim. İnternette gezerken yorumları okumadan geçmeyiniz. Birisini eleştirirken hakaret etmeyiniz ve en önemlisi merhamet duygunuzu yitirmeyiniz. İnternet gibi dünyayı ufaltıp elimize sunan bir olanağı saçma sapan şeylerle zaman öldürme aracı yapmayınız.
“ Kadınlar toplumun bel kemiğidir.” Bakın bu çok doğru bir söz ! Kadınlarımız böylesine yozlaşırsa yetişen nesillerden ne umacağız? Sosyal ağları kullanırken dikkat ediniz. Kimseye ne mutluluğunuzu kanıtlamak zorundasınız ne de özel hayatınız için tavsiyeye ihtiyacınız var ! Amaç eğlenmekse onun da kuralları olmalı. ipini çözmüş it gibi boşta kalıp, oraya buraya sarkmak ne adamlığa ne kadınlığa yakışır.

Birazcık uyanık zihinler lazım bu insanlığa, elinde akıllı telefonlarla uyuşuk zihinleri taşıyan bedenler değil.

Birazcık sağduyu efendim …

Özge Güneş
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here