Şampiyon Baba: Deontay Wilder

0

Deontay Wilder Kimdir?

Amerika’nın Alabama Eyaleti’nde 22 Ekim 1985’te doğan Deontay Leshun Wilder’in şu anki boyu 2.01 cm, ağırlığı ise 103 kg’dır.

Günümüzün WBC Dünya Ağır Sıklet Şampiyonu olan Wilder’in kızı Naieya, maalesef Spina Bifida (ayrık ve açık omurga) denen bir hastalıkla dünyaya gelir (2005).

Yirmili yaşlarının henüz başında olan Wilder, kızının hastalığına çare bulmak ve tedavi masraflarını karşılamak için eğitimine devam ettiği koleji (Shelton Eyaleti Devlet Üniversitesi) yarıda bırakarak iki işte birden çalışmaya başlar; bir yandan kamyon şoförlüğü yaparken diğer yandan garsonluk yapmaktadır.

Kolejde oynadığı basketbol ile kariyer yapma hayalleri kurmuş olsa da daha çok para kazanabileceği boksa yönelir.

Boks hakkındaki bilgisi sadece izlediği maçlardan ibaret olan Wilder spor salonuna girdiğinde,

“Doğru zamanda doğru yerdeyim.” demiştir. Ardından, ilk günden itibaren antrenörü olan Jay Deas‘dan da,

“Bir an önce profesyonel olabilmesi için kendisine sadece temel boksu öğretmesini” istemiştir.

2007 yılında favori olmamasına karşın hem Altın Eldivenler hem de Amerika Şampiyonu olunca dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Yirmi (20) amatör maçın ardından olimpiyatlara katılmayı hak eden Wilder, Pekin Olimpiyat Oyunları’nda 91 kiloda bronz madalya kazanır (2008). O artık Bronze Bomber’dır.

Kimse, kızını yaşatmak için dövüşen bir babadan daha güçlü vuramaz!

 

Profesyonel olarak çıktığı otuz iki (32) maçın tamamını da nakavtla kazanan Wilder, otuz üçüncü maçında rakibi Bermane Stiverne’yi on ikinci raundun sonunda puanla yenerek kızına verdiği sözünü tutmuş ve her ne kadar kızı için boksa başlamış olsa da kendi hayali olan WBC Dünya Ağır Sıklet Şampiyonluğu unvanını da kazanmıştır.

Sokak dövüşünü andıran stiliyle otoritelerden bir türlü geçer not alamayan Wilder, bu maçın bitmesiyle iplere tırmanarak,

“Kim boks yapamıyor? Kim boks yapamıyor?” diye bağırır.

Ayrıca Bermane Stiverne ile sonraki zamanlarda tekrar karşılaşmış, maçı bu kez nakavtla kazanmıştır.

Daha sonraki çıktığı üç unvan koruma maçını da nakavtla kazanmış olmasına rağmen eleştirilerden kurtulamayan Wilder, daha güçlü bir rakiple karşılaşmak için ve kemerlerini birleştirmek için dev isimlere meydan okumaya devam ediyor.

Jessica Scales ile 2009’da evlenen Wilder’in, kızı Naieya’dan hariç bir kızı, iki oğlu daha vardır. Kızı Naieya ise artık sağlıklı ve okula kendi başına gidebilmektedir.

 

No Stil, No Savunma, No Taktik: Bam Bam Bam.

 

Deontay Wilder’in Sıradaki Unvan Maçı:

Kariyerinde yaptığı otuz dokuz (39) maçın hepsini de kazanarak bir çok dev ismi (Eric Molina, Johan Duhaupas, Artur Szpilka, Chris Arreola, Gerald Washington, Bermane Stiverne) yenen Wilder’in sıradaki rakibi Kübalı Ağır Sıklet Luis Ortiz.

Bir aksilik yaşanmazsa dev karşılaşma 3 Mart 2018’de New York Barclays Arena’da olacak.

31 Mart 2018’de Galler’de, Anthony Joshua ile Joseph Parker’ın karşılaşacağı bir diğer dev maç sonrası, 2018 yılı sonunda bu iki maçın galiplerinin ringe çıkması halinde şampiyon olanın Tartışmasız Kral unvanı alacağı konuşulmaktadır.

Beklenen karşılaşmanın rakipleri Deontay Wilder vs Anthony Joshua olarak tahmin edilmektedir.

Ayvaz Altun
En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)
Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here