Sakızın Tarihi

0
Sakız nerden nasıl çıkmıştır
Sakızın çiğnemenin tarihi
Sakızın tarihi ve özellikleri

Hepimiz sakız çiğnemiş ve bol bol balon yapmaktan keyif almışızdır. Bazen hakkında olumsuz yargılamalar duyduk bazende yararlı. Ama her şeyden önce hepimize çeşit çeşit sakız çiğnemekten keyif alıp çenelerimizin yorulduğu anları da yaşamışızdır..

Sakız nerden doğmuştur, kim bulmuştur konusuna gelelim…

Arkeologlar ve tarihçiler, erkekler ve kadınların ağaç reçinesini topaklar biçiminde bin yıldan fazladır sakız olarak çiğnediklerini keşfetmiştir. Sakızın 2000 yıldan fazla olduğunuda hemen söyliyelim..

 

Ağaçtan sakız kaynağı

 

İnsanlar eskiden ağaç reçinesinin bazı tıbbi faydalarının olduğuna inanıyorlardı ve o yapışkanlı maddeyi çiğneyerek, dişlerini ovarak ağız temizliği yapıyorlardı. Bu reçineyi ağız içinin ferahlaması ve tazelenmesi için kullanıyorlardı. Bu eski alışkanlıklar zaman içinde ticari yolun açılmasına öncülük ederek ilk sakızın üretiminin temelini oluşturmuştur..

 

 

 

 

 

İLK SAKIZIN İCADI VE ÜRETİMİ (1840-1890)

Tarihteki ilk sakızın icadı’nın önemli ilk ismi John B. Curtis’ tir. 1848 yılında, ladin ağacı reçinesi üzerinde denemeler yaparak yapışkan, lastik gibi bir malzeme elde etmiştir. Bu çiğnenebilir olan özellik sakızın önündeki ticari yolun açılmasına neden olmuştur. Ladin ağacının reçinesiyle iki yıl başarılı deneylerden sonra bu işi büyütmek hedefiyle ilk sakız üretim yeri de açılmış olur..Sakıza daha sonradan aroma ve daha çok yumuşaklık, ekstra lastik havasını vermek için parafin koymuştur ve sakız üretim tesisine de Curtis Sakız Fabrikası ünvanı vermiştir.

 

SAKIZIN YAYGINLAŞMASI (1890-1950)

Chicago merkezli William Wrigley isimli şirket, sakız üretim işindeki en büyük oyuncularından biri olur.. Günümüzde hala en büyük sakız şirketlerinden biri olan bu kurum halk arasında “Wrigley” olarak bilinir. 1892 yılında William Wrigley tarafından kurulur. Wrigley sakızları İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerlerinin streslerini atmaya yarayan bir araç olarak kullanılarak, askeriyeye bağışlanmasından sonra popüler olmayı başarmıştır.

İler ki zamanlarda Tutti-Frutti” marka sakızları satan otomatik makineler, New York’un çeşitli yörelerindeki istasyonlara Adams Gum Co. adlı şirketten Thomas Adam tarafından yerleştirilerek yaygınlaşmasına ve çoğalmasına daha da etki etmiştir.

Günümüzde sıradan sakızlardan, bin bir çeşit aromalı çikletlere ve tıbbi amaçla kullanılan sakızlara kadar değişen pek çok sakız türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları çene kaslarını kuvvetlendirmek için çiğneyende vardır. Bazı üreticiler ise hazımsızlık ve mide ekşimesi için rahatlama vaat eden pepsin maddesini sakızlara eklemeye başlayarak  sürekli yenilikler ve benzersiz teklifler aracılığıyla birbirleriyle rekabet eden yüzden fazla sakız üretim şirketi ortaya çıkmıştır. Sakızların naneli meyvalı aramolı şekerli ve şekersiz olmak üzere çok çeşidi bulunmaktadır.

Günümüz sakızlarının büyük çoğunluğu xylitol, sorbitol ve maltitol gibi maddeler ile tatlandırılır. Xylitol’un diş çürüklerini önlediği düşünülmektedir. Bunun yanında sigarayı bırakmak isteyen kişilerde özel nikotin sakızlarıda hali hazırda varolup bir çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

ABD’de kişi başına yılda 160-180 sakız tüketildiği gözlemlenmiştir. Tabi ki tüketim bu kadar fazla olunca, ortaya da yılda yaklaşık 250 bin tonluk çöp çıkıyor demektir. Ve insanların yollara attığı sakızların yarattığı sorunlar ve temizlenmesi ise her yıl milyonlarca dolarlık masrafa neden olmaktadır..Bunun yanında doğaya kuşlara da zararlı olduğu söylenmiştir, yere atılan sakızı yemek olarak gören kuşların gagasına yapışarak boğulduğu ve öldüğü belirtilmiştir.

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here