Şakir Eczacıbaşı Aslında Kimdir?

0
Şakir Eczacıbaşı

Türk eczacı, fotoğraf sanatçısı ve iş adamı.

1929 yılında İzmir’de doğmuştur. Robert Kolej’de öğretim gördükten sonra, Londra Üniversitesi’nde eczacılık okumuştur. Yurda dönünce bir süre gazetecilik yapmış, VATAN’ın ünlü “Sanat Yaprağı”nın yayıncıları arasında yer almıştır.

Eczacıbaşı İlaç kuruluşuna 1955’te katılmış olan Şakir Eczacıbaşı, 1956-1967 yılları arasında, bilim çevreleri kadar sanat ve kültür çevrelerinde de geniş merak uyandıran “Tıpta Yenilikler” dergisini yayınlamıştır. Ayrıca, Uluslararası Şenliklerde ödüller almıştır. “Eczacıbaşı Kültür Filmleri” dizisini, 1960-1962 döneminde Sabahattin Eyüboğlu ve Pierre Biro ile birlikte hazırlamıştır. Bunlardan “Renk Duvarları”, 1964 yılında Avrupa Konseyi’nin “Kültür Filmleri Ödülü”nü kazanmıştır.

Eczacıbaşı, 1965’te Türk Sinematek Derneği’nin kuruluşuna öncülük yaptığı gibi, 10 yıl süreyle başkanlığını da yapmıştır.

İş hayatında, 1970’li yıllarda Eczacıbaşı İlaç Kuruluşu’nun Genel Müdürlüğüne getirilen Şakir Eczacıbaşı, 1980 yılında Eczacıbası Topluluğu İcra Kurulu Başkanı, 1993’te ise Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur.

Fotoğraf sanatıyla ilk defa 1960 yılında ilgilenmeye başlayan Şakir Eczacıbaşı, yapıtlarıyla yurt içinde ve yurt dışında geniş yankı uyandırmış, çağdaş fotoğraf sanatçıları arasında seçkin bir yer elde etmiştir. Türkiye’de 13, çeşitli Batı ülkelerinde 23 fotoğraf sergisi düzenleyen Eczacıbaşı’nın, 1983’te “Anlar/Moments” adlı çalışması, 1997’de “Türkiye Renkleri”, 2001’de “Kapılar Pencereler” kitabını yayımlandı.

1929 yılında İzmir’de doğmuştur. Robert Kolej’de öğretim gördükten sonra, Londra Üniversitesi’nde eczacılık okumuştur. Yurda dönünce bir süre gazetecilik yapmış, VATAN’ın ünlü “Sanat Yaprağı”nın yayıncıları arasında yer almıştır.

Şakir Eczacıbaşı, 1968’den beri, genç Türk fotoğrafçılarının yapıtlarının yer aldığı “Eczacıbaşı Renkli Fotoğraf Yıllıkları”nı çıkarmış; “Türkiye: Bir Portre” ve “İstanbul Görüntüleri” adlarıyla, seçkin yazar ve fotoğraf sanatçılarının katıldığı iki kitap hazırlamıştır. Bernard Shaw’dan “Gülen Düşünceler”, Oscar Wilde’dan “Tutkular, Acular, Gülümseyen Deyişler” adıyla yaptığı derleme kitapları büyük beğeniler toplamıştır.

1996’da hayatından ayrılan Şakir Eczacıbaşı, Fransa’nın “Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı” ve “T.C.Devlet Üstün Hizmet Madalyasıyla ödüllendirilmiştir. Şakir Eczacıbaşı, 1993’ten vefat edene kadar, İstanbul’da uluslararası beş sanat festivalini düzenleyen “İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmıştır.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı, duayen işadamı 81 yaşındaki Şakir Eczacıbaşı tedavi gördüğü İstanbul Amerikan Hastanesi’nde 23 Ocak 2010 Cumartesi günü hayatını kaybetmiştir. Şakir Eczacıbaşı’nın cenazesi, 26 Ocak Salı günü Teşvikiye Camisi’nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here