Şair Ceketli Çocuk Kazım Koyuncu

0
27

Futbol sevgisiyle, müzik tutkusuyla, doğduğu topraklara aşkla dolu , Karadeniz ormanları gibi tertemiz bir insan Kazım Koyuncu. 
Laz kökenli Karadeniz müziği ile Rock’n’Roll müziği sentezleyerek kendi tarzını oluşturan Türk müzisyen, söz yazarı, oyuncu ve aktivisttir.Her kesim tarafından oldukça sevilmiştir ve saygıyla anılmaktadır.Türkiye onu ”Şair Ceketli Çocuk” olarak tanımıştır.

Kâzım Koyuncu, 7 Kasım 1971 tarihinde Artvin‘in Hopa ilçesinde dünyaya geldi.Babası bakkallık ve berberlik yapıyordu.Çocukluğu, ”üstadım” dediği, ”Kemençeci Yaşar” lakabıyla tanınan ”Yaşar Turna”nın yanında türkü dinleyerek geçti.
Babasının aldığı mandolin ve amcasının Almanya’dan getirdiği gitar, Kâzım Koyuncu’nun müzik yaşamının ilk adımlarını atmasına neden olmuştur.

 

17 yaşında İstanbul Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne giren ve o yıllarda müziğe olan ilgisi oldukça artan Koyuncu, 1993 yılında aldığı bir kararla okulu bırakmış ve sadece müzik yapmaya karar vermiştir.
Ali Enver ile birlikte ” Dinmeyen” adlı rock müzik grubu kurmuş ve profesyonel müzik yapmaya başlamıştı.

Tek albümden sonra grup yollarını ayırdı.Sonra Kazım, kendi gibi laz Mehmedali Barış Beşli‘yle tanıştı.’‘Zuğaşi Berepe” yani Denizin Çocukları anlamına gelen rock grubunu kurdular.Daha önce yapılmayan birşeyi yani lazca rock yapmayı kafaya koydular.1995 yılında ilk albüm ”Bilmiyoruz” anlamına gelen ”Va Mişkunan” oldu.Bu albümle özellikle üniversite gençlerinin gönlünü fethettiler.

İkinci albüm ”İgzas” 3 yıl sonra yani 1998 yılında geldi.Çok daha teknik ve yeni müzisyenlerin, enstrümanların eklenmesiyle daha yumuşak hale gelen bu albümde Kazım’ın büyüdüğü Hopa’da konuşulan Hemşince’de şarkı söylediler.
1998 yılında ikinci albümlerini yayınladıktan sonra grup dağıldı. 2000‘li yılların başında Kâzım Koyuncu askere gitti ve uzun olan saçlarına veda etti. Askerden döndükten sonra 2001 yılında ilk solo albümü ”Viya!”nın kayıtlarına başladı. Albüm çok ses getirmedi, fakat Kâzım Koyuncu için büyük bir deneyim oldu. İlk albümdeki şarkılar daha sonra klasikleşti. 2002 yılında ”Gülbeyaz” adlı karadeniz dizisinin müziklerini yapması için teklif aldı. Teklifi kabul etti ve Gökhan Birben ile birlikte dizinin müziklerini yaptılar. Dizinin müziklerini yaptığı sırada dizinin bazı bölümlerinde yer aldı. Reyting rekorları kıran dizinin müzikleri çok beğenildi ve Kâzım Koyuncu tüm Türkiye’de bir anda tanındı.

 

Dizi bittikten sonra konserler yoğunlaştı. 2003 yılında ikinci albümün kayıtlarına başladı. 2004 yılında ise ikinci solo albümü Hayde’yi yayınladı. Albüm satış rekorları kırdı. Yurt dışında da konserler vermeye başladı. Fuat Saka‘yla , Volkan Konak‘la ”Hey Gidi Karadeniz” konserlerinde sahneye çıktı.
Ama 2004‘ün son aylarında bu gencecik, hayat dolu adamın vücudunda bir terslik vardı.Sürekli şiddetli öksürükleri başlamıştı. 2004 yılının sonunda arkadaşlarının isteği üzerine hastaneye gitti ve kanser olduğunu öğrendi. Ailesi ve sevenleri büyük üzüntü içine girmişti. Doktorlar kendisini fazla yormamasını söylese de konserler vermeye devam etti.Tedavisi devam ederken de çok sevdiği Trabzonspor takımı içinde bir marş yazmıştı.Durumu gittikçe ağırlaşınca 25 Haziran 2005 günü hayatını kaybetti…..
Ailesi ve sevenleri bu acı haberi duyunca şok oldu.Daha gencecik , 33 yaşındaydı.
26 Haziran 2005 ‘te Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen tören sonrası onbinler tarafından Hopa’ya uğurlandı.
27 Haziran 2005’te Memleketi Artvin’de toprağa verildi…

Müzikte ve normal yaşantısında hep değişimci bir kişiliğe sahipti,. Kendisini devrimci olarak tanımlıyordu. Kâzım Koyuncu, Çernobil Nükleer Faciası nedeniyle Karadeniz’de yaygınlaşan kanser hastalığının mağdurlarındandı ve bu yüzden çevre sorunlarına karşı hep duyarlı olmuştur .Ömrünün son günlerinde bile düşüncelerinden duruşundan hiç taviz vermemiştir.Kısacık ömründe ;bir dille, bir futbol takımıyla, bir coğrafyayla özdeşleşmeyi sığdırabilecek kadar yetenekli bir müzisyendi.
Öldükten bir yıl sonra anısına ”Dünyada Bir Yerdeyim” adlı albüm yayınlanmıştır.Merkezi İstanbul Kadıköy’de olmak üzere Kazım Koyuncu Kültür Merkezi Derneği açılmıştır.

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here