Şahsiyet Dizisi Hakkında

0

Son dönemlerde ülkemizde internetten yayınlanan  onlarca dizi türedi. İlk başta amatör ekiplerce üretilen diziler varken, profesyonel  yapımcıların seyircinin alternatif  işler görme isteğini anladıktan sonra  profesyonel ekiplerce   çekilmeye başlanan diziler ortaya çıktı.Bugün bu internet dizileri kervanına  yeni katılan Şahsiyet dizisini  inceleyeceğiz.

Şahsiyet dizisi 17 Mart Cumartesi tarihinde Puhu TV’de üç bölümünün yayınlanmasıyla yayının haya tına başladı. Dizinin konusu iki kişinin üzerinden ilerliyor. İlk  ana karakterimiz Haluk Bilginer’in canlandırdığı  Agah Beyoğlu’dur. Yıllarca Adliye’de çalışmış  emekli olan Agah Bey Alzheimer hastası olduğunu öğrenir.Bu kararı öğrendikten sonra  normal süreçte yaptığı davranışlardan aykırı yeni ve daha daha özgür  davranışlarda bulunmaya başlar. İlerleyen zaman içinde hayatı boyunca kazandığı deneyimlerin, anıların yok olacağı gerçeğini kavrayan Agah, eskiden çalıştığı adliye’deki evrakları  alıp seri katilliğe başlar.

Dizinin diğer ana karakteri de  Nevra Elmas, yüz elli kişilik cinayet büroya  kendi isteğiyle atanmış bir kadın. Prestijli  ve daha az risk sahibi bir iş yapmak yerine Polis olan Nevra’nın bu mesleği seçmesinin tek sebebi insanlara iyilik yapmak isteğidir.Erkek meslektaşları tarafından mobbinge maruz kalan ve bulunduğu konumdan ötürü ister  istemez hep göz önünde  olan Nevra  amiri  tarafından  “kafa izini” alır. Ancak  Agay Beyoğlu’nın  işlediği cinayetin haberiyle yeni bir maceraya adım atar. Böylece iki karakterin yolu kesişir.

Dizinin alt metinlerinden biri  Agah Beyoğlu’nun “şahsiyetini”  yavaş yavaş kaybetme sürecidir. Üç bölüm boyunca  dizinin ilk on dakikasında gördüğümüz  uysal ve hantal  Agah Beyoğlu karakterinden daha  bağımsız ve daha dengesi kaymış bir karakter görüyoruz. Nevra karakteri ise  kendi iç dünyasında  karşılaştığı zorluklara rağmen kendi şahsiyetini inşa ederken  azim ve hırs  görüyoruz.

Konusu böyle olan dizinin teknik tarafı gayet başarılı.Renk  tonları Stranger Things’i hatırlatacak düzeyde  Retro havada oluşturulmuş. Dizinin görüntü yönetmenliğini yapan  Ferza  Çaldıran’ın özenli bir biçimde çalıştığı belli oluyor. Dizinin yönetmenliğini yapan Onur Saylak yeni bir yönetmen olarak ilk çektiği filmi olan “Daha” filmiyle adından söz ettirdi.Dizinin senaryosunu yazan Hakan Günday Post-Modern Türk edebiyatında ekol olmuş bir yazar. Yazar “Daha” filminde de Onur Saylak’la beraber çalıştı. Şahsiyet dizisinin getireceğini düşündüğümde diyebilirim ki bu ikilinin birlikteliği ileriki projelerde sürecek.

Dizinin konusunun iki karakteri olmasına rağmen yan karakterler de oldukça dolu. Agah’ın  kızı yahut Nevra’nın onu baskılayan ekip arkadaşları hikayenin şu anına ve ilerisine çeşitli katkılar sunuyor.Bunun yanı sıra her karakter çok iyi düşünülüp yerine yerleştirilmiş. Öylesine olsun diye konulmuş bir karakter yok.Hakan Günday’ın  senaryoyu yazdığı diyalogların  kalitesinden  ve Agah’ın monologlarından belli oluyor.M                onologlar Agah karakterinin görmediğimiz  hayatına dair anektodlar öğrenmemizi sağlıyor.

Dizinin oyuncu kadrosu ise oldukça zengin,güzel ve kaliteli film,dizilerin demirbaş oyuncusu diyebileceğimiz Haluk Bilginer deyim yerindeyse döktürmüş. İkinci ana karakter olan Cansu Dere ise soğuk tavırları olan  ve dağınık yaşam süren karakteriyle seyirciyle karakter arasında köprü kurmasını daha  kolay hale getiriyor.Oyunculuk konusunda konuşmam gerektiğini düşündüğüm karakter ise gazeteci Ateş karakteridir. Sıradışı bir gazetecilik  profil çizen Metin Akdülger, ilerideki bölümlerde kendinden çok söz ettirmekle beraber bu tür dizilerin anti-kahraman kontenjanını  dolgun bir biçimde dolduracağa benziyor.

İlk üç bölümünü geçen hafta yayınlayan Şahsiyet şimdiden çoğu kişinin favori dizilerinden biri oldu.İlerleyen bölümlerde  kadrosuna usta oyuncu Müjde Ar’ın katılacağını  öğrendiğimiz dizinin  4-5-6. Bölümlerinin yayınlanacağı gün açıklanmadı. Ancak  160 dakika şişirilmiş dizilerden sıkılmış bu tarz işleri iple çeken seyirci kitlesi diziyi iple çekiyor.

Nazmi Berat Şendil

Nazmi Berat Şendil

Olmamış Sinemacı,6 yaşından beri Tarih takıntılı,Güney Marmaranın en güçlü sesi
Nazmi Berat Şendil

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu . . .

Share
Web sitemizden yazı kopyalayıp, başka platformlarda yayınlamak telif suçu kapsamında cezalandırılacaktır. Web Sitemize Hoş Geldiniz.Twitter Takip Edilesi Hesaplar >> @tarihnedio , @SerhatOner24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here