Şahika Ercümen Aslında Kim ?

0
13
2011 11 Şubat tarihin de Avusturya'nın Weissensee bölgesin de buz altında kalan tek nefeste 110 metrelik bir mesafeyi katetmiş hem erkekler hem de kadınlar da Buzaltı Yatay Dalış rekorunu kırmıştır. Daha önceki rekor kadınlar da 70 erkekler de 108 metredir. 10 Kasım 2011 tarihinde Mısır'ın Dahab Kentin de sabit ağırlıkla dikey dalış kategorisin de 70 metreye ulaşarak bu daldaki dünya rekoru'nun sahibi olmuştur. Aynı gün paletsiz olarak da 60 metreye dalarak bir rekor daha kırmıştır. 
Şahika Ercümen Aslında Kim ?

Şahika ERCÜMEN, Türk serbest dalışçı, su altı hokeyi oyuncusu ve aynı zaman da Beslenme ve Diyet Uzmanı.

1985- ŞAHİKA ERCÜMEN

 

“BENİM İÇİN HAYAT İLK NEFES ALDIĞIMDA DEĞİL İLK NEFESİMİ TUTTUĞUM DA BAŞLADI.”

 

Şahika ERCÜMEN Kimdir?

Şahika ERCÜMEN, Türk serbest dalışçı, sualtı hokeyi oyuncusu ve aynı zaman da Beslenme ve Diyet Uzmanıdır.

Şahika ERCÜMEN’in Hayatı

Şahika ERCÜMEN, 16 Ocak 1985 tarihin de Çanakkale de dünya’ya gelmiştir. Oğlak burcudur. Dünya’ya geldikten sonra 3. ayı’nda hastalıkları başladı. 7 yaşına kadar rahatsızlıkları devam etti ve sürekli antibiyotik ve depo penisilin tedavisi gördü. Ama hastalığı yüzme aşkı’na engel olamadı. 3-4 yaşlarında yüzmeye başlamıştır. Rahatsızlığı’nın artışı ile Çanakkalede ki doktorlar İstanbul’daki hastaneye sevk etti. Oradaki doktorlar bazı tetkikler yaptıktan sonra alerjik astigmatik yani bronşit alerjisine rastlanıldı. Sonuçları normal seyrinin üstünde olduğu için aşıları yurt dışından geldi ve her hafta 5 yıl boyunca aşıya devam edildi. 12 yaşında hastalığı bitti ve ilkokulunu da bitirdi. O yaz Çanakkale su altı kulübüne katılmak amacı ile başvurmaya gitti. Bir kaç gün denemeden sonra hocası Şahika’nın bu işte başarılı olduğunu gördüğü için hiç kursa gitmeden Çanakkale su altı takımına girdi. Çanakkale de Milli Piyango Anadolu Lisesini bitirmiştir. Ankara, Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik mezunudur ve aynı zaman da günümüz de Başkent Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

“Tüm zorluklara rağmen. gerçekten istediğiniz de, sonuna kadar inandığınız da ve bunun için tüm gücünüz, kalbiniz ile çalıştığınız da önünüzde hiçbir zorluk duramaz.”

Şahika, 2013 itibari ile serbest dalış alanın da 4 adet resmi dünya rekoru sahibidir. Dünya rekorları’nın yanı sıra 1998’den beri katıldığı yüzme ve sualtı sporları müsabakalarında ulusal ve uluslararası 100’ün üzerin de  madalya, çeşitli özel ödüller, kupalar, birçok Türkiye rekoru elde etmiştir. 

Şahika suya karşı olan tutkusu ile sualtı ile ilgili birçok sosyal sorumluluk projesini de gönüllü olarak yürütmektedir.

 

Çocukluğunda astım hastası olduğu için bazı zamanlar bırakın spor yapmayı evden dışarı çıkacak takati olmazmış. 5 yıl boyunca çok yoğun bir aşı tedavisi gördü. Anadolu Lisesi'nin ortaokul bölümün de okurken bir gün İngilizce öğretmeni'nin gezi amaçlı su sporları kulübüne getirmesi ile su altı sporu ile tanıştı. Sonrasında hastalığı nedeni ile ailesi'nin izin vermeyeceğini düşünerek gizli gizli antrenmanlara katıldı ve su altı takımına seçildi. Sporun etkisi ile bağışıklık sistemi kuvvetlendi ve hastalıkları azaldı. Hatta Şahika sualtı'nın onu adeta yaşama tekrar döndürdüğünü düşünmektedir.Su Altı Macerası Nasıl ve Ne Zaman Başladı?

Çocukluğunda astım hastası olduğu için bazı zamanlar bırakın spor yapmayı evden dışarı çıkacak takati olmazmış. 5 yıl boyunca çok yoğun bir aşı tedavisi gördü. Anadolu Lisesi’nin ortaokul bölümün de okurken bir gün İngilizce öğretmeni’nin gezi amaçlı su sporları kulübüne getirmesi ile sualtı sporu ile tanıştı. Sonrasında hastalığı nedeni ile ailesi’nin izin vermeyeceğini düşünerek gizli gizli antrenmanlara katıldı ve sualtı takımına seçildi. Sporun etkisi ile bağışıklık sistemi kuvvetlendi ve hastalıkları azaldı. Hatta Şahika sualtı’nın onu adeta yaşama tekrar döndürdüğünü düşünmektedir.

 

Şahika ERCÜMEN’in Kariyeri

2006 da İspanya'nın Tenerife kentin de düzenlenen Serbest Dalış Dünya Şampiyonası'nda elde ettiği dereceyle Türkiye rekoru kırdı. 26-27 Mayıs 2007 tarihlerin de, Ankara ODTÜ kapalı yüzme havuzunda düzenlenen dinamik apnea (serbest dalışın havuzda yapılan branşlarından biri) Türkiye Şampiyonası'nda tek nefesle havuzda 145,35 metre giderek Türkiye rekoru kırdı.2006 da İspanya’nın Tenerife kentin de düzenlenen Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’nda elde ettiği dereceyle Türkiye rekoru kırdı. 26-27 Mayıs 2007 tarihlerin de, Ankara ODTÜ kapalı yüzme havuzunda düzenlenen dinamik apnea (serbest dalışın havuzda yapılan branşlarından biri) Türkiye Şampiyonası’nda tek nefesle havuzda 145,35 metre giderek Türkiye rekoru kırdı.

2008-2010 yılı’nda Türkiye Sualtı Hokeyi Milli Takımı ile Avrupa üçüncüsü. Serbest Dalış Avrupa Şampiyonası’nda geçirdiği sakatlığına rağman Avrupa dördüncüsü oldu. 2009 yılı’nda serbest dalış alanın da Türkiye şampiyonluğunu elde etti. 2010 yılı’nda Türkiye rekoru ve dünya rekoruna en yakın derece’nin (-65 metre) sahibi oldu.

 

2011 11 Şubat tarihin de Avusturya'nın Weissensee bölgesin de buz altında kalan tek nefeste 110 metrelik bir mesafeyi katetmiş hem erkekler hem de kadınlar da Buzaltı Yatay Dalış rekorunu kırmıştır. Daha önceki rekor kadınlar da 70 erkekler de 108 metredir. 10 Kasım 2011 tarihinde Mısır'ın Dahab Kentin de sabit ağırlıkla dikey dalış kategorisin de 70 metreye ulaşarak bu daldaki dünya rekoru'nun sahibi olmuştur. Aynı gün paletsiz olarak da 60 metreye dalarak bir rekor daha kırmıştır. 

2011 11 Şubat tarihin de Avusturya’nın Weissensee bölgesin de buz altında kalan tek nefeste 110 metrelik bir mesafeyi katetmiş hem erkekler hem de kadınlar da Buzaltı Yatay Dalış rekorunu kırmıştır. Daha önceki rekor kadınlar da 70 erkekler de 108 metredir. 10 Kasım 2011 tarihinde Mısır’ın Dahab Kentin de sabit ağırlıkla dikey dalış kategorisin de 70 metreye ulaşarak bu daldaki dünya rekoru’nun sahibi olmuştur. Aynı gün paletsiz olarak da 60 metreye dalarak bir rekor daha kırmıştır.

11 Şubat tarihin de Avusturya'nın Weissensee bölgesin de buz altında kalan tek nefeste 110 metrelik bir mesafeyi katetmiş hem erkekler hem de kadınlar da Buzaltı Yatay Dalış rekorunu kırmıştır. Daha önceki rekor kadınlar da 70 erkekler de 108 metredir. 10 Kasım 2011 tarihinde Mısır'ın Dahab Kentin de sabit ağırlıkla dikey dalış kategorisin de 70 metreye ulaşarak bu daldaki dünya rekoru'nun sahibi olmuştur. Aynı gün paletsiz olarak da 60 metreye dalarak bir rekor daha kırmıştır. 

 

 

2011 yılın da buzun altında tek bir nefes ile dünya rekorlar kitabına giren ve serbest dalışta Türkiye rekorunu elinde bulunduran Şahika ERCÜMEN, Türkiye’nin denizkızı olarak anılmaktadır.

 

 

 

2014 22 Temmuz tarihin de Antalya’nın Kaş ilçesin de paletsiz değişken ağırlıkla yaptığı dalışta 91 metreye ulaşarak dünya rekoru’nun sahibi oldu. Paletsiz değişken ağırlıkla kırdığı dünya rekorundan bir gün sonra paletsiz ip destekli serbest dalış kategorisin de 72 metrelik derecesiyle yeni bir dünya rekoru’nun sahibi olmuştur.

2015 19 Ocak tarihin de Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen “61. Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri”nde Şahika 2014 yılı’nın sporcusu ödülü’nün sahibi olmuştır. Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılın da şehitleri anmak amacı ile 24 metre derinlikteki İngiliz Savaş gemisi Majestic’e dalarak şehitlerin anısına çelenk bıraktı. Yine Çanakkale boğazında Anzak Günün de Avustralyalı ve Yeni Zelandalı sporcularla birlikte dalış yaparak su altından barış mesajı vermiştir. Şahika, 2015 yılı’nın Haziran ayı’nda 125 yıl önce Japonya’nın Kushimoto kenti yakınların da batan Osmanlı gemisi Ertuğrul’a saygı dalışı gerçekleştirdi.  Şahika, Antalya’nın Kaş ilçesin de düzenlenen Serbest Dalış Türkiye Şampiyonası’nda paletli sabit ağırlık ip destekli dalış kategorisin de 72 metreye ulaşarak kendine ait 70 metrelik Türkiye rekorunu kırdı ve birinciği elde etti.

2015 19 Ocak tarihin de Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen "61. Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri"nde Şahika 2014 yılı'nın sporcusu ödülü'nün sahibi olmuştır. Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılın da şehitleri anmak amacı ile 24 metre derinlikteki İngiliz Savaş gemisi Majestic'e dalarak şehitlerin anısına çelenk bıraktı. Yine Çanakkale boğazında Anzak Günün de Avustralyalı ve Yeni Zelandalı sporcularla birlikte dalış yaparak su altından barış mesajı vermiştir. Şahika, 2015 yılı'nın Haziran ayı'nda 125 yıl önce Japonya'nın Kushimoto kenti yakınların da batan Osmanlı gemisi Ertuğrul'a saygı dalışı gerçekleştirdi.  Şahika, Antalya'nın Kaş ilçesin de düzenlenen Serbest Dalış Türkiye Şampiyonası'nda paletli sabit ağırlık ip destekli dalış kategorisin de 72 metreye ulaşarak kendine ait 70 metrelik Türkiye rekorunu kırdı ve birinciği elde etti.

 

2016 22 Ekim tarihin de Antalya’nın Kaş ilçesi açıklarında Değişken Ağırlıklı Paletli alanın da 110 metreye dalarak CMAS onaylı yeni bir dünya rekoru kırmıştır. Bu rekoru “Şehitler İçin Tek Nefes Tek Yürek” pankartı açarak şehitlerimize adamış, şehit çocuklarına destek projesi “Turkuazın Çocukları Projesi”ne desteğini açıklamıştır. Bu rekoru su altında en derine inen insan unvanını aldırmıştır. Ardından 24 Ekim 2016’da, Kaş Hidayet Koyu’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. yılın da ithafen Değişken Ağırlıklı Paletsiz alanın da 93 metre dalarak iki gün arayla ikinci bir rekora imza atmıştır. 

2017 21 Ocak yılın da yayımlanan 2017 Survivor kadrosuna alınmış ve ünlüler takımın da yarışmıştır. 26 Nisan 2017 tarihinde de Survivor’dan elenmiştir. 

 

2017 21 Ocak yılın da yayımlanan 2017 Survivor kadrosuna alınmış ve ünlüler takımın da yarışmıştır. 26 Nisan 2017 tarihinde de Survivor'dan elenmiştir. 

 

Şahika ERCÜMEN İle Yapılan Söyleşiden Alıntı;

Bu spor sayesin de hayatın daha kontrollü bir hale geldi mi?

İna’nın bana su altı adeta beni yaşama döndürdü.

Dünya genelin de bu sporla ilgilenen kaç kişi var?

Dünya da dalış öyle popüler ki; örneğin Almanya, Avusturya gibi ülkelerde kayıtlı dalgıç sayısı Türkiyedekin’den daha fazla. Yüzlerce yıl önce avlanmak, inci ve sünger çıkartmak gibi sebeplerden insanlar nefeslerini tutup suyun altın da uzun süre kalırlardı. Anne karnında da su içindeyiz ve genlerimizde sualtına yatkınlık var.

Peki Türkiye de kaç kişi de var?

Türkiye’de de son yıllarda dalışın popülerliği arttı. Hâlâ mavi denizlerimiz varken bu farklı dünya’yı bol bol keşfetmek gerekli diye düşünüyorum. 

Dalış anın da kafandan neler geçiyor?

O an öyel bir modda oluyorsunuz ki, ne 2 santigrat derecelik suyun soğukluğunu, ne üzerinizin beton gibi kalın bir buzla kaplı olmasını, ne de nefesinizi bu kadar uzun tuttuğunuzu fark ediyorsunuz. Sadece hedefe kitlenip ülkemiz için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz. 

Nasıl bir antrenman tempon var?

Dünya rekoru öncesi 2-3 ay dünyadan kopuyorum, dalış kamplarımız ağırlıklı oluyor. Öncesin de ise kondisyon çalışmalarımız var. Yoga, meditasyon ve nefes çalışmaları nerdeyse tüm sene vazgeçilmezlerim.

Masraflı bir spor mu?

Dalış sporu masraflı değil, fakat dünya rekoru deniyorsanız evet masraflı.

 

You may also like

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here