Sahiden Üstün Müyüz?

0
Üstün ve özel yeteneklilik; bireyin, genetik özelliklerle var olan ve çevresel uyaranlarla gelişen; fiziksel büyüme ve gelişim, hareket gelişimi, dikkat-algı kontrolü, analiz, sentez, problem çözme gibi bilişsel gelişim, dili anlama ve ifade etme yeteneği, sosyal, duygusal ve estetik gelişim alanlarının birinde ve/veya
Üstün ve özel yeteneklilik; bireyin, genetik özelliklerle var olan ve çevresel uyaranlarla gelişen; fiziksel büyüme ve gelişim, hareket gelişimi, dikkat-algı kontrolü, analiz, sentez, problem çözme gibi bilişsel gelişim, dili anlama ve ifade etme yeteneği, sosyal, duygusal ve estetik gelişim alanlarının birinde ve/veya

Üstün ve özel yeteneklilik; bireyin, genetik özelliklerle var olan ve çevresel uyaranlarla gelişen; fiziksel büyüme ve gelişim, hareket gelişimi, dikkat-algı kontrolü, analiz, sentez, problem çözme gibi bilişsel gelişim, dili anlama ve ifade etme yeteneği, sosyal, duygusal ve estetik gelişim alanlarının birinde ve/veya birkaçında ya da hepsinde çeşitli gözlem ve ölçme araçlarıyla uzman kişiler tarafından gözlenen veya ölçülebilen yaşıtlarından ileri düzeyde olma durumudur.

Toplumu oluşturan bireylerin;
*%95’ini normal zeka,
*%3’ünün normal zekanın altına
*%2’sinin yetenekli olduğu kabul edilmektedir.

Özel yetenekli bireylerin sadece akademik başarısını üstün olması beklenir. Halbuki bu bireyler sosyal alanda, müzik alanında, resim alanında, matematikte, fen alanında yetenekli olabilirler. Bunlardan sadece bir alanda üstün olabilecekleri gibi birden fazla alanda da üstün olabilirler. Aynı zamanda oldukça yaratıcı düşünebilir, motivasyonları yüksektir.

Üstün zekalı çocuklar 1,5 yaşına gelmeden önce de kendilerini basit cümlelerle ifade edebilirler. Hafızaları çok kuvvetidir. Pek çoğu okula başlamadan önce okumayı kendi kendilerine öğrenirler. Normal çocuklara göre daha erken yürür ve konuşurlar.

Üstün zekalı ve özel yetenekli çocuklar belirlenirken en sağlıklı olanı, çocuğun fiziksel, bilişsel, sosyal ve duygusal, dil gelişimi alanlarındaki düzeyleri ölçülerek belirlenmelidir. Bu iş ise bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Günümüzde üstün yetenekli çocukların eğitim ihtiyaçları;
*hızlandırma
*gruplama
*zenginleştirme
yöntemleri ile desteklenmektedir.

Hızlandırma da, sınıf atlama, birinci sınıfa erken başlama, ders atlama, dersi okumadan sınava girmek gibi yöntemler kullanılır. Zenginleştirme kısmında süreç ve içeriğe ilişkin hedeflere ulaşma yöntemidir. Normal çocuklar için belirlenenden daha üst düzey hedefler belirlenir. Üstün yetenekli çocuklar için aynı zamanda özel okullar da vardır (bilim ve sanat merkezi). Özel sınıflarda ise çocukların eğitimi için farklı programlar oluşturularak değişik yetenek düzeylerine uygun eğitim verilmektedir. Bunun dışında belirlenen programları tahmini süreden daha kısa zamanda çocuklara verilir. Bu çocuklar bütün günlerini kendileri gibi özel çocukların olduğu okullarda geçirdikleri gibi normal öğrencilerle bireysel eğitim programı uygulanarak çocuğun sınıfından ayrılmaması da sağlanabilir. Yine aynı zamanda yarım gün haftada bir kez birkaç saatliğine normal sınıftan ayrılarak uzman öğretmenin eşliğinde zengin eğitim programına tabi tutulabilirler.

Genel olarak bu çocukların olumlu bütün özelliklerinden bahsettik. Bu çocuklar arkadaşları, ailesi, öğretmenleri ve çevresi tarafından anlaşılamayabilirler. Onların bakış açısı ve gördükleri ile çevresindeki bireylerin anlayışları çok farlı olabilir. Bu yüzden sosyal çevrelerinde bazen sorunlar yaşayabilirler. Yalnızlık buna bağlı depresyon hali de görülebilir. Asosyal olma ihtimalleri de yüksektir. Çocuk üstün yetenekli olarak toplum tarafından aslında damgalanırlar. Bu onların üstüne daha çocuk yaşta yük oluşturabilir. Toplum tarafından diğerleri kategorisinde değerlendirilip ötekileştirilme olasılıkları da yüksektir. Kendilerinin özel olduğunu anlayıp, aileden devamlı bu konuda aşırı ilgi gören bireyler bunu kullanarak kendilerini üstün görerek aşağılayıcı tavırlar da sergileyebilirler.
Anlattıklarımdan yola çıkarak şimdi siz karar verin üstün zekalı olmak avantaj mı dezavantaj mı? 

Rabia Aydın

Giresun Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü 2018 mezunuyum.

En Son 3 Yazısı Aşağıdadır . . . (Tüm Yazılarını Görüntüle)

Share

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here